reklama

hoax

Výpis příspěvků ke štítku „hoax“

Zemřela po očkování, šíří konspirátoři. Náhlou smrt 17leté Janky zneužili, reaguje otec

Na konci června náhle zemřela 17letá Janka ze Slovenska a konspirátoři nelenili. Během několika dní začali po sociálních sítích šířit zprávu, že dívka zemřela tři dny po očkování proti covidu. Svou verzi úmrtí sdíleli i se smutečním oznámením. Proti této verzi se však rázně ohradili slovenská policie a otec zesnulé dívky, který podal i trestní oznámení.

Piráti vytáhli do války s Babišem: Máte tři dny na omluvu za lži, vzkazují premiérovi

Piráti vracejí úder a vytáhli do otevřené války proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Odmítají si nechat líbit lži, které o nich šíří. Konkrétně jde o jeho slova z minulého týdne o tom, že Piráti mapují byty, poté zdaní nadměrné metry a následně do bytu lidem nastěhují migranta. Na omluvu dali premiérovi čas do konce týdne. Pokud se do té doby Babiš neomluví, podají na něj žalobu.

Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci

Z Aeronetu, který ministerstvo vnitra řadí k dezinformačním webům, se na sociální sítě rozšířila spekulace o tom, že letadlo DHL registrované v Británii, které ve čtvrtek kroužilo nad Brnem, mohlo v Česku šířit nakažlivější takzvanou britskou mutaci koronaviru. Informace sdílel i nezařazený poslanec Lubomír Volný. Přepravní společnost DHL Express ČR i brněnské letiště to označily za dezinformaci, DHL zvažuje právní kroky.

Kdyby mi někdo při testu zavedl mikročip, tak bych ho vysmrkal. Prymula vyvrací hoax

S nástupem pandemie koronaviru se na sociálních sítích vyrojilo nespočet dezinformací. Jeden z hoaxů tvrdí, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Další říká, že během testů na covid zdravotníci lidem zavádějí do nosů mikročipy. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vysvětloval, proč je to nesmysl. Mikročip by podle něj každý vysmrkal.

Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek

Aktualizováno

Zabíjí ptactvo a hmyz, způsobuje rakovinu a v neposlední řadě pomáhá šířit koronavirus. S nástupem bezdrátových sítí páté generace se šíří hoaxy a dezinformace o této technologii, jež výrazně urychlí datový přenos. Některé z nich jsou úsměvné, jiné naopak mohou důvěru v 5G sítě vážně narušit. Proti fake news v této oblasti bojují jak odborníci, tak například i Český telekomunikační úřad.

Covid posílil očkovací konspirace: Bohaté národy více věří nesmyslům kolem vakcín

„Očkování způsobuje autismus. Politici podléhají farmaceutické lobby, a proto vlády platí firmám miliardy dolarů za předražené vakcíny, které škodí lidskému zdraví. Bill Gates prosazuje očkování, aby mohl dětem implantovat mikročipy, jimiž by ovládal jejich vývoj.“ To jsou jen některé příklady vědecky nepodložených domněnek a hoaxů, které se mohutně šíří v souvislosti s tématem koronavirové pandemie a debatou o očkování. Tyto dezinformace přitom ani zdaleka nejsou specifikem jen v ekonomicky zaostalých zemích, jak by možná mnozí předpokládali.

Muž věřil, že koronavirus je podvod. Pak kvůli němu zemřela jeho manželka

Taxikář Brian Lee Hitchens z Floridy se svou manželkou Erin věřili, že koronavirus je hoax. Na sociálních sítích četli, že virus byl vyroben v laboratoři, je spojený s 5G sítěmi nebo že má lehký průběh podobný chřipce. Když začátkem května onemocněli, nevyhledali včasnou pomoc a později byli pozitivně testováni na COVID-19. 46letá žena se z nemoci neuzdravila a v srpnu zemřela na srdeční problémy spojené s koronavirem.

Čip na ovládání lidí, mikrovlnky zabijáci, či odolné Švédsko. Poslanci a jejich hoaxy

Radku Kotenovi vyhrožuje mikrovlnka ovládaná 5G signálem, že ho přihřeje. Takto si recesistický web Paralelní listy ztropil legraci z poslance českého Parlamentu zvoleného za SPD. Nyní však Kotena přebil jeho stranický kolega z poslaneckých lavic Radek Rozvoral. Ten na sociálních sítích varuje před společností Neuralink patřící americkému podnikateli Elonu Muskovi. Zákonodárci ze stáje Tomia Okamury ale nejsou jediní, kteří vysílají do světa nepravdivou nebo zkreslenou zprávu, případně hoax či konspirační teorii.

Ministerstvo varuje před nepravdivou zprávou o nošení roušek

Ministerstvo zdravotnictví upozornilo na nepravdivou informaci o tom, že by se od srpna měly začít zase plošně nosit roušky. Jedná se o hoax (tedy nepravdivou zprávu, pozn. red.), uvedlo ministerstvo na Twitteru. Falešných zpráv se v době epidemie objevila řada. Například byl rozesílán už v únoru falešný dopis od Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který nabádal k přijetí opatření proti zavlečení nákazy ze zahraničí.

reklama