Vláda Petra Fialy (ODS) si chce došlápnout na šiřitele koronavirových dezinformací, bude ale muset nejdříve začít u svých vlastních projektů. Vládní web covid.gov.cz, který patří ke klíčovým rozcestníkům o současném dění na poli pandemie, totiž obsahuje neaktualizovanou a zastaralou sekci o dezinformacích. V ní zaznívají argumenty, které nejsou ve světle nových poznatků už zcela platné. Současný kabinet dříve slíbil, že dá web, který zdědil po předchozí garnituře, do pořádku.
Covid portál vznikl díky iniciativě exposlance TOP 09 Dominika Feriho ještě za vlády Andreje Babiše (ANO). Aktuálně jej spravuje Národní agentura pro komunikaci a informační technologie (NAKIT) pod ministerstvem vnitra ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Občané by na webu měli najít například aktuální platná opatření, pravidla pro cestování a mimo jiné i sekci, která se věnuje vyvracení nejčastějších mýtů a dezinformací.
Vláda připravuje kampaň proti dezinformacím. Zaměří se na hlavní šiřitele covidových bludů
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) chystá akci proti covidovým dezinformacím a hoaxům. Ministerstva vnitra a zdravotnictví v současnosti připravují kampaň, která by měla přímo cílit na potlačování bludů o koronaviru či očkování. Dokonce se má zaměřit na konkrétní šiřitele dezinformací.
Zde lze ovšem narazit na několik nepřesností a zastaralých tvrzení, které v současné době už neplatí. Jednou z nich je třeba různá účinnost dostupných vakcín proti nemoci COVID-19. Zde se nabízí otázka, jestli tím ministerstvo myslí okamžitou účinnost, nebo dlouhodobou ochranu.
Vědecké poznatky ukazují, že se účinnost vakcín liší, a to hlavně v dlouhodobějším časovém horizontu. O poznání lépe si vedou například mRNA vakcíny od Pfizeru a Moderny, hůře pak očkovací látky od AstraZenecy a Johnson & Johnson.
S mírou ochrany navíc zatočily nové varianty koronaviru, jmenovitě odolný omikron. Tvrzení, že „každá z vakcín bude jinak účinná“, je na webu nicméně stále vedeno jako dezinformace.
Ministerstvo zdravotnictví na portálu dále vyvrací nespolehlivost antigenních testů. Současná praxe ve školách i ve firmách nicméně ukazuje, že některé sady testů hlásí falešné pozitivní i negativní výsledky. Pro ověření, zda je člověk opravdu nakažený či nikoliv, se proto u školáků provádí vždy tzv. konfirmační PCR test.
Je to ale právě resort zdravotnictví, který zároveň chystá kampaň proti dezinformátorům a šiřitelům falešných zpráv o covidu. „Teď to řeší meziresortní skupina. Kampaň by měla být spuštěna v řádu týdnů,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Nyní probíhá rozpracování plánů a strategií, podle kterých se proti dezinformacím bude postupovat.
Zmatky panovaly i v opatřeních
Ani ostatní sekce portálu nebyly zcela bez chyb. Ještě na začátku ledna měli Češi problém zjistit, jaká opatření vlastně platí – pravidla pro karanténu a izolaci totiž nereflektovala nejnovější změny. Web navíc na několika místech uváděl protichůdné informace. Nejasnosti panovaly v případě restrikcí, kolik lidí může sedět u jednoho stolu nebo zda jsou možné návštěvy v nemocnicích.
Nosit roušku, nebo ne? Angličané po rozvolnění tápou mezi zodpovědností a úlevou
Anglie vsadila při nošení roušek či respirátorů na zodpovědnost občanů, ti jsou ale mnohdy zmatení a najednou neví, jak se chovat. U někoho převládá obava, že by mohl nakazit nejen sebe, ale také ostatní, jiní jsou naopak rádi, že si od povinné ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách konečně odpočinou. A provozovatelé? Ti své zákazníky nechtějí ztratit a mohou jen prosit.
Webová stránka se neaktualizovala ani během diskuze o povinném očkování, kterou skrze vyhlášku schválila předchozí vláda a kterou nový kabinet následně smetl ze stolu. Vakcinační povinnost ministerstvo totiž stále uvádělo jako dezinformaci.
V popisu stránky stojí, že prezentované informace vycházejí výhradně z právních předpisů vydávaných oprávněnými orgány, jako jsou například mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. „Nemusí reflektovat informace sdělené na tiskových konferencích, případně zveřejňované prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků,“ uvádí autoři webu.
Obsah Covid portálu, dle popisku aktualizován až po vydání právních předpisů, není tedy časově vázán na tiskové konference vlády a jejích členů, kde se například oznamují nové restrikce. Samotná aktualizace podle webu „může trvat několik hodin“.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zkraje roku slíbil redakci CNN Prima NEWS, že se situace zlepší a probere obsah webu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). „Věcí, které je třeba spravit, je celá řada,“ sdělil na začátku ledna.
Třebaže je na webu stále několik nepřesností, je namístě podotknout, že se aktualizace provádějí už o poznání častěji. Nyní na něm lze například najít nová pravidla karantény a testování, která začínají platit od 31. ledna.