Čínská hospodyně se na webu roky vydávala za vědkyní s cílem vytvořit alternativní ruské dějiny. Ve více než 200 článcích vymýšlela fiktivní státy, bitvy a šlechtice. Podvod náhodně odhalil spisovatel, když hledal podklady pro svou knihu. Informoval o tom magazín VICE World News.
Jeden ze záznamů na čínské Wikipedii například uváděl: „Důl, objevený ruskými rolníky v roce 1344, zaměstnával více než 40 000 otroků a svobodných lidí, což představovalo pozoruhodný zdroj bohatství pro ruské knížectví Tver ve 14. a 15. století i pro následující režimy.“ Vedle toho byly pod daným heslem podrobně popsány také geologické složení půdy, struktura dolu a dokonce i proces rafinace vytěžených zdrojů.
Čínský spisovatel Yifan si při čtení těchto řádků dle webu VICE World News myslel, že našel zajímavý materiál pro svůj chystaný román. Netušil však, že narazil na celý fiktivní svět vytvořený uživatelem s přezývkou Zhemao,
Šlo totiž o jeden z celkem 206 článků, které od roku 2019 napsala na čínskou Wikipedii prakticky neznámá žena v domácnosti. Té se podařilo propojovat fakta s fikcí do propracovaného schématu, jež zůstávalo neodhaleno několik let.
Čínský wikipedista John Yip řekl, že „obsah, který napsala, měl vysokou kvalitu a záznamy byly propojeny, čímž vznikl systém, který mohl existovat sám o sobě. Uživatel Zhemao vynalezl nový způsob, jak podkopat Wikipedii.“
Rozsah podvodu vyšel najevo poté, co skupina dobrovolných editorů a dalších wikipedistů, jako je Yip, pročesala její minulé příspěvky k téměř 300 článkům.
Vlastní verze dějin
Zhemao si osvojila formální jazyk encyklopedie a podrobně popsala například tři tatarská povstání v 17. století, která zanechala trvalý dopad na Rusko, včetně vlastní mapy, kterou sama vytvořila. V jiném příspěvku zas sdílela vzácné obrázky starověkých mincí, o kterých tvrdila, že je získala od ruského archeologického týmu.
Další článek, se kterým silně manipulovala, byl o deportacích Číňanů v Sovětském svazu ve dvacátých a třicátých letech. Text napsala natolik věrně, že byl vybrán jako doporučený článek, jenž směřoval na překlady do jiných jazyků, a to včetně angličtiny, arabštiny a ruštiny. Mylné informace se kvůli tomu rozšířily do dalších jazykových vydání Wikipedie.
„Její záznamy byly vyčerpávající, s formálně správnými citacemi. Některé však byly vymyšlené, zatímco jiné měly čísla stránek, která neodpovídala,“ řekl Yip.
„Při průzkumu nového obsahu kontrolujeme pouze, zda nejde o do očí bijící plagiát a jestli má správné zdroje. Zhemao velmi dobře rozuměla formátu Wikipedie a poskytla zdroje, které bylo velmi obtížné ověřit,“ řekl Yeh Youchia, dobrovolný redaktor, který web hlídá, a který pomohl omezit rozšíření falzifikátu.
Aby Zhemao vytvořila atmosféru důvěryhodnosti a odbornosti, podepsala se jako dcera čínského diplomata působícího v Rusku, která se provdala za Rusa. Na svém uživatelském profilu uvedla také své akademické diplomy včetně doktorského titulu ze světových dějin na Moskevské státní univerzitě.
Hlubší vyšetřování podle VICE World News ukázalo, že Číňanka používala k vytvoření iluze věrohodnosti čtyři alternativní účty. Jako skromná vědkyně přesvědčila i několik odborníků z komunity. „Myslel jsem, že je to vzácný talent, protože na webu chyběli přispěvatelé znalí středověkého Ruska,“ vysvětluje pro magazín Eric Liu, student historie, který pracuje na Wikipedii od roku 2015. „Incident zasadil důvěryhodnosti webu těžkou ránu,“ dodal.
Za trest byly Zhemao a její přidružené účty trvale pozastaveny. Většina jejích článků byla smazána na základě konsensu komunity. „Dobrovolníci pokračují v kontrole dalších článků, které mohly být ovlivněny,“ řekl VICE World News mluvčí nadace Wikimedia Foundation v e-mailu.
Kdo je ve skutečnosti Zhemao?
V omluvném dopise na Wikipedii podvodnice odhalila svou identitu. Přiznala, že je ženou v domácnosti, nemluví anglicky ani rusky a má pouze středoškolské vzdělání.
Podvod podle ní začal s nevinným záměrem. Poněvadž nedokázala porozumět odborným článkům v jejich původním jazyce, překládala jednotlivé věty pomocí překladatelského nástroje a doplňovala je vlastními fantaziemi. Ty se postupně nashromáždily do desítek tisíc znaků, které se zdráhala smazat.
Alternativní účty byly její imaginární přátelé, které si vytvořila, protože se cítila znuděná a osamělá, vysvětluje. Její manžel většinu času nebývá doma a ona neměla žádné přátele. Omluvila se také skutečným odborníkům na Rusko, za které se pokusila vydávat.
„Znalosti, které mám, mi nestačí na to, abych si vydělala na živobytí. V budoucnu se vyučím řemeslu, budu svědomitě pracovat a už nebudu dělat takové nesmyslné věci,“ dodala kajícně.