Prezident České lékařské komory Milan Kubek se tvrdě opřel do lékařů, kteří ve veřejném prostoru šíří dezinformace týkající se covidu či očkování. Mají podle něj různé motivy a způsoby, podle nichž je třídí. Ačkoliv považuje názory takových lékařů za škodlivé, není zastáncem disciplinárních postihů vůči těmto lidem.
Kubek CNN Prima NEWS řekl, že lékaři šířící dezinformace se mezi sebou liší. Mají různé motivy, ale i způsoby. Jedny z nich označuje jako „plácaly“. Ti se podle Kubka profesionálně vyjádří k čemukoliv a kdykoliv, aniž by se nejprve obtěžovali zjistit si informace. „Za druhé jsou tu střelci od boku, kteří tlumočí cokoliv, co pochytí, a to bez jakékoliv kritické analýzy,“ dodává prezident ČLK.
Další skupinou jsou podle něj „zasévači neklidu“, které zmiňuje i jako „vědecké disidenty“. „Tihle zasévači neklidu jsou opravdovými hvězdami a ikonami všech dezinformačních webů a dezinformační scény. Já osobně je považuji za naprosto nejnebezpečnější, protože oni mají to potřebné vzdělání,“ míní Kubek.
Mezi lékaři, kteří šíří dezinformace, jsou podle něj také „alternativci“. Ti se podle něj z komerčních důvodů zaměřují na pacienty, kteří věří například v různé ezoterické věci či nadpřirozeno, přičemž sám Kubek to označuje za „středověké způsoby myšlení“. Tyto lékaře podle jeho slov ČLK mlčky toleruje, protože považuje za lepší, aby se o pacienty starali tito lidé, než „nějací léčitelé bez medicínského vzdělání“.
Poslední skupinou jsou podle něj excentrici a političtí extremisté, kteří se kromě lékařské praxe a šíření dezinformací zároveň angažují politicky. Kubek zmiňuje, že tak v posledních volbách činili například na kandidátkách uskupení jako Volný blok, Trikolora, Chcípl PES nebo Švýcarská demokracie.
Bez internetu o nich nevíme
Ačkoliv prezident ČLK před lékaři-dezinformátory varuje, nechtěl by je za jejich názory prostřednictvím komory postihovat. „Doposud jsme vždycky drželi linii, že disciplinárně řešíme pouze konkrétní případy poškozených pacientů. Tam je to pro nás nepřekročitelné. Ale doposud jsme byli vždycky tolerantní k tomu, co si kdekdo plácá, na veřejnosti, ať už u piva nebo na internetu, který je takovou hospodou čtvrté cenové kategorie moderní doby,“ zmiňuje Kubek pro CNN Prima NEWS.
Mohlo by však dojít i k tomu, že se začnou činit disciplinární orgány ČLK. „Ty jsou na mně naprosto nezávislé a nemohu tedy vyloučit, že postupně nabydou dojmu, že tento postoj prostě nebudou sdílet,“ doplnil Kubek.
Kromě lékařské komory by danou věc mohly začít i jiné instituce. Kubek zmiňuje, že některé aktivity dezinformátorů vykazují znaky trestné činnosti a tudíž by je mohla začít řešit policie. Další kroky můžou uskutečnit zdravotní pojišťovny, které mají s lékaři smlouvy, které mohou vypovědět.“
Lékařů, kteří šíří dezinformace, je podle něj ovšem nepatrná menšina. Přesto dostávají neúměrně velkého prostoru ve veřejném prostoru. „Kdyby nebyla média a internet, prakticky nikdo by o nich nevěděl,“ říká Kubek.
Odsouzená Peterková a smrt Horké
V minulém týdnu byla kvůli šíření dezinformace odsouzena k vysoké pokutě Jana Peterková. Ta na sociálních sítích tvrdila, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy na přelomu let 2020 a 2021 zemřelo po očkování několik lidí. Organizace, která se zde o důchodce stará, na ni podala žalobu. Peterková musí podle rozsudku soudu zaplatit 250 tisíc korun a veřejně se omluvit. Proti verdiktu se však chce odvolat.
Během pondělí se pak v českých médiích objevila zpráva o úmrtí folkové zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci a nechala se cíleně nakazit covidem. „Byla tam cílená ignorace různých faktů a komentářů, které dokazovaly opak toho, co říkala. Vždy v tom byl ale podtón, že vše zařídí příroda a sami se známe nejlépe. Pořád stála na straně volby,“ popsal její syn Jan Rek ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Syn Horké kromě toho po smrti maminky tvrdě spílal odpůrcům očkování a šiřitelům dezinformací. „Jsou tu lidé, kteří mají vliv, a já nesoudím lidi, co jsou díky nim přesvědčeni, ale vadí mi ten status autority,“ řekl Rek. Mezi tyto lidi zařadil například vědkyni Soňu Pekovou, stomatologa Romana Šmuclera či zpěváka Daniela Landu. Původně mezi nimi zmínil i evolučního biologa Jaroslava Flegra, který však dlouhodobě zastává pozitivní názory na očkování. Později se opravil a uvedl, že v jeho případě se spletl.
Slovenské potírání dezinformátorů
S velmi tvrdými opatřeními proti dezinformátorům nyní přichází v zahraničí. Na Slovensku je například kvůli šíření dezinformací prošetřována skupina lékařů. Hrozí jim vysoké pokuty, ale také pozastavení činnosti či dokonce odebrání lékařské licence.
Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková navíc před časem představila novelu trestního zákona, podle které by šíření dezinformací bylo velmi tvrdě postihováno – až několikaletým vězením. Návrh šéfky slovenské justice však doposud nebyl vládou schválen.