Když John Ronald Reuel Tolkien začal psát pro své děti příběhy z bájné Středozemě, netušil, že tím dobude celý svět. Profesor anglické literatury si knihou Hobit a trilogií Pán prstenů si získal srdce dětí i dospělých. Před 65 lety vyšel poslední díl z trilogie – Návrat krále.
V roce 1937 vyšlo knižně první Tolkienovo dílo Hobit a následovala trilogie o prstenu, „který vládne všem“. Knihy Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále vyšly v rozmezí let 1954 až 1955.
V 60. letech došlo v USA i Evropě k mnoha společenským změnám a knihy se díky tomu staly bestsellery. „Do roku 1968 se Pán prstenů stal téměř Biblí alternativní společnosti,“ uvádí organizace Tolkien Society, která se autorovu odkazu věnuje.
V knihách se Tolkien inspiroval severskou a anglosaskou mytologií. Některé báje ze skutečného světa přenesl i do světa fiktivního. Příkladem je ostrov Númenor, který se potopil a ztratil jako bájné město Atlantida.
How it started: How it ended: pic.twitter.com/0wFpSKkTNo
— J.R.R. Tolkien (@JRRTolkien) October 15, 2020
Kvůli náporu fanoušků si musel Tolkien změnit své telefonní číslo a dokonce se s manželkou přestěhovat. Fanouškovská základna je silná i v současnosti. Po celém světě se konají rekonstrukce bitev, které se v knihách odehrály, a pořádají se koncerty symfonických orchestrů, které hrají jen filmový soundtrack.
Deset tipů na fantasy filmy, které vám zařídí kouzelný večer
Utéct občas do světa fantazie není na škodu. Chcete-li zažít večer plný kouzel, můžete to zkusit u těchto snímků. Vybrali jsme deset filmů žánru fantasy, které stojí za zhlédnutí.
Bohatá je také nabídka fanouškovských suvenýrů. Například Vlastislav Šebesta se s knihami seznámil díky svému strýci už jako malé dítě. Následující zfilmování trilogie ho k fiktivnímu světu Středozemě ještě více upoutalo. „Absolutně nejlepší na tom všem je, že je tam vytvořený celý svět a ten svět má svoji úplnou historii, jazyky, národy, kulturu. Například oproti světu Harryho Pottera nebo Narnie je to mnohem propracovanější,“ vysvětlil fanoušek. „Ještě se mi na tom líbí, že díky tomu, jak je to napsáno, si v tom každá generace najde to, co ji zaujme a ztotožní se s tím příběhem. Tak to bylo i u mě,“ dodal.
Jedenáct Oscarů
Filmy na motivy trilogie Pán prstenů měly premiéry v rozmezí let 2001 až 2003. Režie se ujal Peter Jackson a mnoho scén se točilo na Novém Zélandu, kde jsou dodnes kulisy z natáčení a sjíždí se tam fanoušci z celého světa. Snímky získaly mnoho ocenění. Jen poslední díl Návrat krále se pyšní sbírkou 11 Oscarů. Pro fanoušky vznikla i prodloužená verze trilogie, která má dohromady 12 hodin.
„Když se zaměřím jenom na Pána prstenů, tak my, co jsme četli knížky a známe příběh do morku kostí, víme, že film se snažil hodně z knížek vycházet. Jsou tam takové detaily, které pozná třeba právě jenom velký fanoušek, což je úžasné. Fakt si dali záležet,“ dodal Šebesta. V pozdějších letech se filmového zpracování dočkal i Hobit.
I přes Tolkienovu preciznost zůstalo po autorově smrti v díle mnoho skulin a nedořešených věcí. Právě tyto mezery se snažil vyplnit jeho syn Christopher. „Kdybych nevěděl, že to nepsal jeho otec, nepoznal bych rozdíl. Je to opravdu precizní práce,“ ocenil fanoušek.
Beren a Lúthien
John Ronald Reuel Tolkien se narodil v roce 1892 v Jihoafrické republice. Ve třech letech se vrátil s matkou do Velké Británie. Od dvanácti let byl sirotkem a společně s jeho bratry ho vychovával kněz. Od mládí se zajímal o botaniku a zejména jazyky, jejichž zkoumání se věnoval celý zbytek života.
V roce 1911 začal studovat na Oxfordu, o tři roky později odstartovala první světová válka, do které se Tolkien dobrovolně přihlásil. Byl uznávaným jazykovědcem, zaměřoval se zejména na starou angličtinu a severštinu. Od roku 1945 působil na Oxfordu jako profesor anglického jazyka a literatury. Na tomto postu byl až do odchodu do důchodu v roce 1959.
Goodbye from #OxonmootOnline. We hope you have enjoyed the last 3 days. Please share your photos by adding comments to this post. We look forward to seeing you all next year. Mike & Elena
Posted by Oxonmoot on Sunday, September 20, 2020
S manželkou Edith měl Tolkien čtyři děti, zemřel v roce 1983. Je pohřben vedle své manželky na hřbitově Wolvercote v Oxfordu. Na náhrobních kamenech jsou pod jejich skutečnými jmény připsána ještě jména Beren a Lúthien, jejichž láska ve fantazijním světě Pána prstenů byla inspirována právě vztahem a životem Tolkienových.