reklama

První soubor Shakespearových děl byl prodán za 230 milionů korun. Grál, říká majitel

První soubor Shakespearových děl se v aukci prodal za 230 milionů korun.
Foto: CNN

Vzácná kopie Shakespearovy sbírky her se ve středu prodala za téměř 10 milionů dolarů (přibližně 230 milionů korun). Jedná se nejspíš o nejdražší literární dílo, jaké se kdy v aukci objevilo. Soubor 36 her, publikovaný krátce po smrti dramatika, je jednou z pouhých pěti úplných kopií, které jsou stále v soukromých rukou, uvedla aukční síň.

reklama

Zmíněné první folio (kniha největšího formátu, pozn. red.) je považováno za jednu z nejdůležitějších sbírek literatury v anglickém jazyce. Obsahuje 18 děl, která se dříve neobjevila v tisku a jinak by byla navždy ztracena. Je mezi nimi Macbeth či Večer tříkrálový.

Kniha, kterou v roce 1623 vydali herci John Heminge a Henry Condell, přátelé anglického dramatika, nese název Komedie, historie a tragédie. Ten je založený na třech žánrech, které tato dvojice použila ke kategorizaci Shakespearových her.

Verze prodaná ve středu byla od roku 2001 první úplnou kopií, která se objevila v aukci. Před 19 lety se kniha vydražila za 6,1 milionu dolarů (přibližně 140,3 milionu korun). Do prodeje ji nabídla soukromá škola Mills College z Oaklandu v Kalifornii, která měla předmět ve své sbírce od roku 1977.

Novým majitelem je obchodník a sběratel

Po šestiminutové dražební bitvě mezi třemi telefonními kupci byla položka tentokrát zakoupena prodejcem knih a starožitníkem Stephanem Loewentheilem za 9,98 milionu dolarů (necelých 230 milionů korun). V telefonickém rozhovoru po prodeji popsal Shakespearova původní folia jako „svatý grál knih“.

K tématu

„(První folio) je nejskvělejší dílo v anglickém jazyce, jistě nejskvělejší dílo divadla, takže je to něco, co každý, kdo miluje intelektualismus, musí považovat za božský předmět,“ řekl Loewentheil, který vlastní obchody se specializací na vzácné knihy a fotografie v New Yorku a Marylandu.

V tiskovém prohlášení ředitelka odboru, který se ve společnosti Christie's zaměřuje na dražbu knih a rukopisů, Margaret Fordová uvedla, že je „vhodné“, aby Shakespearova práce nyní držela světový rekord v aukci „vzhledem k jejímu obrovskému významu a vlivu po celém světě“.

Mimořádně vzácný kus

Ačkoli bylo vyrobeno asi 750 kopií prvního folia, zřejmě pouze 235 z nich se dochovalo dodnes. Z nich je jen 56 považováno za úplné, přičemž téměř všechny nyní vlastní instituce ve Spojených státech a Velké Británii.

Nyní dražená kniha vyšla ve vazbě, jejíž původ sahá až do počátku 19. století. Byla prodána spolu s dopisem Shakespearova znalce Edmonda Malona z roku 1809, který potvrzoval její pravost.

K tématu

Loewentheil si knihu mohl osobně prohlédnout, než aukční síně po celém světě kvůli pandemii koronaviru musely zavřít. Popsal, že výtisk působí neporušeně. „Přestože za ta léta prošla drobnými opravami, dostanete z knihy ten kýžený pocit. (...) Je to poněkud subjektivní, a proto jsem byl velmi rád, že jsem tu knihu sám viděl,“ vysvětlil.

Prodalo se více položek za sedmimístné částky

Konečná prodejní cena překročila odhady aukční síně, která předpovídala nejvyšší nabídky v rozmezí čtyř až šesti milionů dolarů. Řada dalších položek ve středeční aukci se prodala za sedmimístné částky, včetně koberce dynastie Ming za více než 1,7 milionu dolarů (přibližně 39,1 milionu korun).

„U významných předmětů, na kterých opravdu záleží, zůstal trh s uměním, literaturou a fotografiemi velmi silný,“ řekl Loewentheil, který svým vyjádřením narážel na stav současné ekonomiky.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama