reklama

První soubor Shakespearových děl byl prodán za 230 milionů korun. Grál, říká majitel

První soubor Shakespearových děl se v aukci prodal za 230 milionů korun.
Zdroj: CNN

Vzácná kopie Shakespearovy sbírky her se ve středu prodala za téměř 10 milionů dolarů (přibližně 230 milionů korun). Jedná se nejspíš o nejdražší literární dílo, jaké se kdy v aukci objevilo. Soubor 36 her, publikovaný krátce po smrti dramatika, je jednou z pouhých pěti úplných kopií, které jsou stále v soukromých rukou, uvedla aukční síň.

reklama

Zmíněné první folio (kniha největšího formátu, pozn. red.) je považováno za jednu z nejdůležitějších sbírek literatury v anglickém jazyce. Obsahuje 18 děl, která se dříve neobjevila v tisku a jinak by byla navždy ztracena. Je mezi nimi Macbeth či Večer tříkrálový.

Kniha, kterou v roce 1623 vydali herci John Heminge a Henry Condell, přátelé anglického dramatika, nese název Komedie, historie a tragédie. Ten je založený na třech žánrech, které tato dvojice použila ke kategorizaci Shakespearových her.

Výtisk se v aukci prodal za 230 milionů korun
Výtisk se v aukci prodal za 230 milionů korun

Verze prodaná ve středu byla od roku 2001 první úplnou kopií, která se objevila v aukci. Před 19 lety se kniha vydražila za 6,1 milionu dolarů (přibližně 140,3 milionu korun). Do prodeje ji nabídla soukromá škola Mills College z Oaklandu v Kalifornii, která měla předmět ve své sbírce od roku 1977.

Novým majitelem je obchodník a sběratel

Po šestiminutové dražební bitvě mezi třemi telefonními kupci byla položka tentokrát zakoupena prodejcem knih a starožitníkem Stephanem Loewentheilem za 9,98 milionu dolarů (necelých 230 milionů korun). V telefonickém rozhovoru po prodeji popsal Shakespearova původní folia jako „svatý grál knih“.

K tématu

„(První folio) je nejskvělejší dílo v anglickém jazyce, jistě nejskvělejší dílo divadla, takže je to něco, co každý, kdo miluje intelektualismus, musí považovat za božský předmět,“ řekl Loewentheil, který vlastní obchody se specializací na vzácné knihy a fotografie v New Yorku a Marylandu.

V tiskovém prohlášení ředitelka odboru, který se ve společnosti Christie's zaměřuje na dražbu knih a rukopisů, Margaret Fordová uvedla, že je „vhodné“, aby Shakespearova práce nyní držela světový rekord v aukci „vzhledem k jejímu obrovskému významu a vlivu po celém světě“.

Mimořádně vzácný kus

Ačkoli bylo vyrobeno asi 750 kopií prvního folia, zřejmě pouze 235 z nich se dochovalo dodnes. Z nich je jen 56 považováno za úplné, přičemž téměř všechny nyní vlastní instituce ve Spojených státech a Velké Británii.

Nyní dražená kniha vyšla ve vazbě, jejíž původ sahá až do počátku 19. století. Byla prodána spolu s dopisem Shakespearova znalce Edmonda Malona z roku 1809, který potvrzoval její pravost.

K tématu

Loewentheil si knihu mohl osobně prohlédnout, než aukční síně po celém světě kvůli pandemii koronaviru musely zavřít. Popsal, že výtisk působí neporušeně. „Přestože za ta léta prošla drobnými opravami, dostanete z knihy ten kýžený pocit. (...) Je to poněkud subjektivní, a proto jsem byl velmi rád, že jsem tu knihu sám viděl,“ vysvětlil.

Prodalo se více položek za sedmimístné částky

Konečná prodejní cena překročila odhady aukční síně, která předpovídala nejvyšší nabídky v rozmezí čtyř až šesti milionů dolarů. Řada dalších položek ve středeční aukci se prodala za sedmimístné částky, včetně koberce dynastie Ming za více než 1,7 milionu dolarů (přibližně 39,1 milionu korun).

„U významných předmětů, na kterých opravdu záleží, zůstal trh s uměním, literaturou a fotografiemi velmi silný,“ řekl Loewentheil, který svým vyjádřením narážel na stav současné ekonomiky.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Vláda

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Zákaz vycházení, omezení pohybu na určité kilometry, zákaz cestování na hory nebo zrušení možnosti ubytování v hotelech přes služební cesty. To vše jsou podle informací CNN Prima NEWS varianty, které vláda zvažuje jako tvrdší zpřísnění. Návrhy má připravit každý z ministrů Babišovy vlády a na stole ministra zdravotnictví Jana Blatného by se měly sejít do 12. hodiny.

Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné
Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření
Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama