reklama

První soubor Shakespearových děl byl prodán za 230 milionů korun. Grál, říká majitel

Vzácná kopie Shakespearovy sbírky her se ve středu prodala za téměř 10 milionů dolarů (přibližně 230 milionů korun). Jedná se nejspíš o nejdražší literární dílo, jaké se kdy v aukci objevilo. Soubor 36 her, publikovaný krátce po smrti dramatika, je jednou z pouhých pěti úplných kopií, které jsou stále v soukromých rukou, uvedla aukční síň.

reklama

Zmíněné první folio (kniha největšího formátu, pozn. red.) je považováno za jednu z nejdůležitějších sbírek literatury v anglickém jazyce. Obsahuje 18 děl, která se dříve neobjevila v tisku a jinak by byla navždy ztracena. Je mezi nimi Macbeth či Večer tříkrálový.

Kniha, kterou v roce 1623 vydali herci John Heminge a Henry Condell, přátelé anglického dramatika, nese název Komedie, historie a tragédie. Ten je založený na třech žánrech, které tato dvojice použila ke kategorizaci Shakespearových her.

Verze prodaná ve středu byla od roku 2001 první úplnou kopií, která se objevila v aukci. Před 19 lety se kniha vydražila za 6,1 milionu dolarů (přibližně 140,3 milionu korun). Do prodeje ji nabídla soukromá škola Mills College z Oaklandu v Kalifornii, která měla předmět ve své sbírce od roku 1977.

Novým majitelem je obchodník a sběratel

Po šestiminutové dražební bitvě mezi třemi telefonními kupci byla položka tentokrát zakoupena prodejcem knih a starožitníkem Stephanem Loewentheilem za 9,98 milionu dolarů (necelých 230 milionů korun). V telefonickém rozhovoru po prodeji popsal Shakespearova původní folia jako „svatý grál knih“.

„(První folio) je nejskvělejší dílo v anglickém jazyce, jistě nejskvělejší dílo divadla, takže je to něco, co každý, kdo miluje intelektualismus, musí považovat za božský předmět,“ řekl Loewentheil, který vlastní obchody se specializací na vzácné knihy a fotografie v New Yorku a Marylandu.

V tiskovém prohlášení ředitelka odboru, který se ve společnosti Christie's zaměřuje na dražbu knih a rukopisů, Margaret Fordová uvedla, že je „vhodné“, aby Shakespearova práce nyní držela světový rekord v aukci „vzhledem k jejímu obrovskému významu a vlivu po celém světě“.

Mimořádně vzácný kus

Ačkoli bylo vyrobeno asi 750 kopií prvního folia, zřejmě pouze 235 z nich se dochovalo dodnes. Z nich je jen 56 považováno za úplné, přičemž téměř všechny nyní vlastní instituce ve Spojených státech a Velké Británii.

Nyní dražená kniha vyšla ve vazbě, jejíž původ sahá až do počátku 19. století. Byla prodána spolu s dopisem Shakespearova znalce Edmonda Malona z roku 1809, který potvrzoval její pravost.

Loewentheil si knihu mohl osobně prohlédnout, než aukční síně po celém světě kvůli pandemii koronaviru musely zavřít. Popsal, že výtisk působí neporušeně. „Přestože za ta léta prošla drobnými opravami, dostanete z knihy ten kýžený pocit. (...) Je to poněkud subjektivní, a proto jsem byl velmi rád, že jsem tu knihu sám viděl,“ vysvětlil.

Prodalo se více položek za sedmimístné částky

Konečná prodejní cena překročila odhady aukční síně, která předpovídala nejvyšší nabídky v rozmezí čtyř až šesti milionů dolarů. Řada dalších položek ve středeční aukci se prodala za sedmimístné částky, včetně koberce dynastie Ming za více než 1,7 milionu dolarů (přibližně 39,1 milionu korun).

„U významných předmětů, na kterých opravdu záleží, zůstal trh s uměním, literaturou a fotografiemi velmi silný,“ řekl Loewentheil, který svým vyjádřením narážel na stav současné ekonomiky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama