reklama

Hongkongu hrozí, že přijde o autonomii. Skončil by tak volný trh s USA

Pokud přijde Hongkong kvůli novému bezpečnostnímu zákonu z pevninské Číny o svou autonomii, může přijít o bezvízový styk se Spojenými státy i o vzájemný obchod. To je varování, které zní z Washingtonu na adresu Pekingu. Čína to ale považuje za vměšování do svých vnitřních záležitostí.

reklama

„Peking varuje Washington, ať se nemíchá do jeho vnitřních záležitostí. Tím myslí tady v Hongkongu. Čínská vláda totiž oznámila, že zavádí nový kontroverzní bezpečnostní zákon, který by kriminalizoval podněcování ke vzpouře, velezradu a další přečiny v této bývalé britské kolonii, kde platí v porovnání s blízkou pevninskou Čínou nevídaná svoboda,“ hlásil reportér CNN Ivan Watson přímo z Hongkongu.

„Ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že pokud Hongkong ztratí autonomii, kterou by měl mít až do roku 2047, tak by podle několika mezinárodních smluv mohl přijít o volný obchod s USA a vízový status,“ pokračoval reportér.

„Vládne tady velké znepokojení. Čínští představitelé uklidňují slovy: ‚Nepanikařte. Týká se to jen konkrétního typu teroristů a separatistů. Protestujících, kteří se zde loni účastnili šest měsíců trvajících střetů s bezpečnosnostními silami,‘“ dodal Watson.

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama