Hora krvavých těl i stahování zaživa: Svědectví z asijských kožešinových farem

Aktivisté z Humane Society International zveřejnili nové fotografie a videozáznamy pořízené na asijské kožešinové farmě. Hrůzné záběry dokumentují stahování zaživa i hromady z těl tisíců mrtvých lišek a psíků mývalovitých, kteří byli brutálně ubiti k smrti.

Tisíce zkrvavených mrtvých lišek na hromadě ve dvoře asijské kožešinové farmy. Lišky a psíci mývalovití ubití k smrti kovovými tyčemi. Někteří z nich dokonce staženi z kůže zaživa. Sami aktivisté záběry popisují jako „scény z pekla“. To vše jen kvůli jejich kožešině.

Ochráncům zvířat z organizace Humane Society International se podařilo získat záběry z jedenácti náhodně vybraných kožešinových farem. Kromě hrozivého zacházení se zvířaty jsou na nich zobrazeny i podmínky, ve kterých jsou zvířata držena. Dlouhé řady klecí bez jakékoliv ochrany před počasím. Zvířata, která se v nich mohou sotva pohnout, jsou pokryta vlastními výkaly. Mnoho z nich vykazuje známky stereotypního chování – točení se dokola, pohupování se či pochodování. Po roce v klecích jsou vytažena ven a ubita kovovou tyčí k smrti. Podle ochránců zvířat tak nedojde k okamžité smrti, ale „jen“ k neskutečné bolesti. Některá ze zvířat se při stahování z kůže dokonce stále hýbou.

„V životě jsem neviděl tolik smrti na jednom místě. Hrozně to mnou otřáslo, ale musel jsem se držet, abych mohl dál natáčet,“ uvádí jeden z aktivistů. „Přede mnou se tyčily hromady z mrtvých těl. Desítky tisíc zvířat odhozených jako odpad. Jako kdyby jejich životy nic neznamenaly,“ dodává.

Farmy, které aktivisté zdokumentovali, vyváží své produkty do Spojeného království. Tady přitom byly kožešinové farmy zakázány již v roce 2003. Přesto je sem každý rok dováženo několik milionů kilogramů kožešin, především z Finska, Itálie, Číny, Indie či Polska. I proto mnozí aktivisté varují před oslavami podobných zákazů.V současné chvíli je po kožešinových produktech stále vysoká poptávka, a ze zemí, kde je provoz farem zakázán, se nabídka přesouvá tam, kde je stále dovolen. Z toho důvodu aktivisté ze Spojeného království, Evropy i USA volají po samotném zákazu prodeje kožešinových produktů. Podobný zákaz však zatím platí jen v Kalifornii či několika amerických městech, jako je Los Angeles či San Francisco.

Tagy: