reklama

Hořejší: Neočkovaní si myslí, že bojují proti Babišovi. Přitom věří nesmyslům

Imunolog Václav Hořejší podpořil snahy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) motivovat k očkování dosud nevakcinované Čechy. Ti se podle Hořejšího očkovat nechtějí, protože podlehli mýtům a dezinformacím o vakcíně, které kolují ve veřejném prostoru.

reklama

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za pondělí přibylo více než 4 200 nakažených, což je nejvyšší denní nárůst od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes tisíc lidí.

„Ze šlamastiky se můžeme dostat jedině tak, že co nejrychleji výrazně zvýšíme počet naočkovaných,“ řekl Václav Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS. Podpořil tak Adama Vojtěcha, který na úterní tiskové konferenci zmínil, že se z covidu stává epidemie neočkovaných, dosud nevakcinované pak zkritizoval.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 57 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Některé evropské země se blíží 90 procentům.

Lidé věří internetovým nesmyslům

„Můžeme to pořád ještě dohnat, ale trochu o tom pochybuji. Informační situace je zde totiž katastrofální. Lidé věří internetovým nesmyslům. Někteří neočkovaní své jednání berou jako věc hrdinství či politického přesvědčení. Myslí si, že tím bojují proti Babišovi, je to hrozné,“ kritizoval Hořejší.

Podle něj jsou Češi k dezinformacím týkajícím se vakcín náchylnější než lidé v některých jiných evropských státech, kde je proočkovanost daleko vyšší. Z toho imunolog viní české vládní i opoziční politiky, konkrétně jejich chování během předchozích vln koronaviru.

„Vzpomeňme si, jak se opozice chovala nezodpovědně ohledně prodloužení nouzového stavu. Tím ale nechci omlouvat vládu. Celá věc souvisí s tím, jak lidé u nás věří svým politikům a jaká je zde politická kultura,“ dodal.

Testování už nebude hrazené

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situace promýšlí další proticovidová omezení. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění budou mít pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou povinni kontrolovat bezinfekčnost hostů. Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také v pondělí naznačil, že by si neočkovaní zaměstnanci museli v budoucnu platit testy, jinak by nemohli do práce. Premiér Andrej Babiš (ANO) i Vojtěch ale popřeli, že by něco takového vláda projednávala.

Babišův kabinet chce také přistoupit k plošnému testování na školách v okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) již potvrdil, že se plošné testování bude týkat minimálně osmi okresů. Nakonec by jich ale mohlo být mnohem víc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama