V Evropě se s příchodem chladného počasí znovu šíří koronavirus a na západě kontinentu to nejvíce odnáší Velká Británie. Ve Spojeném království evidují sedmidenní průměr nakažených těsně pod hranicí 50 tisíc případů, tamní vláda ale přesto zatím nechce zavádět omezení a spoléhá na takzvaný plán A. V čem spočívá?
Evropu zřejmě čeká další zima v sevření pandemie. Zatímco východní část kontinentu už sčítá denní přírůstky nakažených po desetitisících, v západních zemích je situace zatím lepší. Výjimkou je Velká Británie, kde počty nově infikovaných v posledních dnech atakují hranici 50 tisíc.
Na vládu premiéra Borise Johnsona mezitím prší kritika od vědců i opozice, jelikož kabinet prozatím nechce zavádět přísnější koronavirová opatření. Informovala o tom BBC. Vláda má připravené tři plány boje s pandemií – A, B a C. Johnson nadále spoléhá na ten první, nejméně tvrdý.
Evropa je znovu v okovech viru. Východní státy zavádějí lockdowny, západ zatím drží
Přišel podzim a koronavirový scénář z minulého roku se začíná opakovat. Evropa se postupně uzavírá. První zemí, která vyhlásila měsíční lockdown, se stalo Lotyšsko. Omezení zavádějí také v Rusku a na Slovensku. Nová opatření ostatně schválilo i Česko. V čem se přístup jednotlivých zemí liší?
Plán A spočívá v plošném naočkování občanů třetí dávkou vakcíny a v pobízení těch, kteří ještě nejsou očkovaní, aby tak učinili. Plán počítá také s vakcinací dětí, testováním studentů na školách a nošením roušek v zalidněných oblastech.
Opakuje se loňský scénář?
Podle řady expertů je to ale málo. Čím dál více se tak skloňuje nasazení pandemického plánu B. „Britská strategie velmi spoléhá na to, že všechnu práci udělají vakcíny. Já si ale nemyslím, že to bude stačit,“ sdělil CNN zdravotnický expert Peter Drobac z Oxfordské univerzity.
Plán B by ovlivnil životy Britů podstatně více. Součástí tohoto balíčku opatření jsou například povinné roušky na většině místech, práce z domova a také zavádění vakcinačních pasů. Právě potvrzení o očkování, bez kterého by se člověk nemusel dostat například do restaurace či do práce, budí největší kontroverzi. Za bouřlivých protestů již covid pasy zavedli ve Francii či Itálii.
Britská média už také spekulují o tom, co by mohl obsahovat nejpřísnější plán C. Nejčastěji se skloňují opatření, se kterými měli Britové zkušenost již minulou zimu. V době největší krize se například nemohli navštěvovat členové různých domácností. Výrazně omezený byl také pohyb.