Horkovod z Dukovan bude! Zajistí lidem spolehlivé dodávky tepla a sníží i závislost na plynu

Teplárny Brno a projekt ropovodu

Interview PLUS, Jiří Crha - 4.9. v 14:40

Brno by mělo být do budoucna lépe připraveno na případné energetické krize, pomoci by mu v tom měla výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Další podrobnosti o tomto projektu prozradil v pořadu Interview náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Crha. Primárním cílem výstavby horkovodu z Dukovan do Brna je zajistit spolehlivé dodávky tepla a výrazně snížit závislost města na plynu.

O výstavbě horkovodu se diskutovalo už v osmdesátých letech.  A právě energetická krize znovu  rozdmýchala tento problém. Celá Česká republika a celá Evropa byly závislé na zemním plynu. Konkrétně brněnské teplárny, které zásobují teplem 106 000 domácností a další firmy a objekty v Brně, používají zemní plyn z 80 %. „A to představuje problém nejen z ekologického hlediska, ale i kvůli nestabilitě a případným cenovým výkyvům, které mohou nastat při geopolitických problémech. Výkyvy na trhu vedly k výraznému nárůstu cen, což je zásadní problém. Pokud však dojde k vybudování horkovodu z Dukovan, bude to ekologický a bezemisní zdroj energie, což je klíčové nejen pro Brno, ale pro celou Českou republiku,“ vysvětlil Jiří Crha v pořadu Interview PLUS.

Jakmile bude horkovod uveden do provozu, očekává se, že přibližně 10 % tepelné energie bude stále pocházet z plynu, protože horkovod pokryje 50 % potřebné energie. Dalších 25 % tepla bude pocházet ze spalovny a 15 % z kotelny na štěpku. Horkovod bude procházet dvěma kraji, Jihomoravským krajem a Vysočinou, a s délkou potrubí 42 km bude delší než horkovod z Temelína, který měří 26 km. Zároveň se jedná o větší projekt i co do počtu připojených domácností. „Bude se to týkat 106 000 domácností,“ popisuje projekt náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Obce v blízkosti stavby horkovodu budou mít možnost se postupně připojit k tomuto zdroji. „Samozřejmě bude záležet na ekonomické výhodnosti, zda se jim to vyplatí, ale v tuto chvíli má o připojení zájem přibližně polovina z nich,“ říká Jiří Crha.

Kolik bude horkovod stát? Rozhodně to nebude malá investice. „Pokud vezmeme v úvahu náklady a započítáme inflaci do doby, kdy bude horkovod spuštěn, odhaduje se celková investice na přibližně 19 miliard korun. Z toho zhruba tři miliardy uhradí společnost ČEZ, která vlastní Elektrárnu Dukovany, a zbývajících 16 miliard budou financovat Teplárny Brno,“ vypočítává host pořadu Interview. Z jeho slov dále vyplývá, že teplárny jsou sice stoprocentně vlastněny městem, ale investovat do projektu budou přímo Teplárny Brno jako firma, takže město nebude nijak omezeno v rozvoji ani dalších investicích.

Pozitivní ekologické dopady na krajinu

Horkovod z jaderné elektrárny Temelín dodává teplo do Týna nad Vltavou už čtvrt století, a díky tomu se tato oblast stala nejčistší v celém Jihočeském kraji. „Ty dopady jsou spočítané už i u nás. V současné době vlastně teplárny spotřebují 120 000 000 m³ plynu, což je více než 2 % spotřeby plynu v celé České republice. Takže tímto projektem se ušetří. Do ovzduší se ročně vypustí o 230 000 tun CO2 méně než dosud,“ doplňuje Jiří Crha. Takže tímto projektem se ušetří.

Jihomoravský kraj jednoznačně podporuje tento projekt, zejména kvůli zlepšení životního prostředí. „Horkovod prochází katastry 14 obcí a my v kraji hrajeme koordinující roli při výstavbě nových bloků jaderné elektrárny. Zajišťujeme dopravu materiálů a pracovníků na stavbu, přičemž některé trasy mohou být společné. Naší úlohou je také jednat se starosty a fungovat jako mediátor v tomto území,“ dodává náměstek.

Pro zákazníky to znamená stabilní a konkurenceschopnou cenu, takže budou mít jistotu, že nedojde k cenovým výkyvům. Navíc to přispěje k čistějšímu prostředí ve městě Brně. A stavba přinese ještě jednu zásadní výhodu. Cena bude jednoznačně konkurenceschopná. V tuto chvíli nelze odhadnout, o kolik se přesně sníží, ale je předpoklad, že bude nižší než současná cena.

Jak bude vypadat harmonogram prací

V současné době bylo rozhodnuto o výstavbě horkovodu. S firmou ČEZ byla podepsána smlouva a nyní se začíná pracovat na projektové dokumentaci pro stavební řízení a na výběrovém řízení na zhotovitele. „Tyto dokumenty budou dokončeny do konce roku 2027 a na jaře 2028. Stavba by měla být dokončena do roku 2030, takže sezóna 2030/31 již bude využívat tento bezemisní zdroj,“ říká závěrem v pořadu Interview náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Crha.

Tagy: