CNN Prima News hospic

hospic

Výpis příspěvků ke štítku „hospic“

Blízký umírá, rodina je bezradná. Jak v podobné situaci pomáhá poradenská linka?

Přemýšlet o smrti a posledních týdnech či měsících života nepatří mezi běžná témata. Když k takové situaci dojde – ať už se týká přímo pacienta, nebo jeho nejbližších – mnohdy neví, jak si poradit. Nejen z toho důvodu existují specializované neziskové organizace, nadační fondy a poradenské linky. Jednu takovou již jedenáct let provozuje Nadační fond Umění doprovázet. Co je jejím cílem a kdo si může zažádat o pomoc?

Zemřela Rosalynn Carterová. Manželce nejdéle žijícího prezidenta USA bylo 96 let

Ve věku 96 let zemřela bývalá první dáma Spojených států Rosalynn Carterová. Smutnou zprávu zveřejnil web CNN. Manželka amerického exprezidenta Jimmyho Cartera v pátek nastoupila do hospicové péče. Před půl rokem jí byla diagnostikována demence. Jimmy Carter, který byl šéfem Bílého domu mezi roky 1977 až 1981, je stále naživu, v říjnu oslavil 99. narozeniny. Domácí hospicovou péči započal již v lednu, tedy před devíti měsíci.

Situace domovů pro seniory je kritická, hrozí scénář středních škol, varuje Udženija

V Praze by do roku 2026 mělo vzniknout až 1 500 nových míst v domovech pro seniory. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS). Přesto podle ní nejde garantovat, že v metropoli najde místo každý důchodce, protože v mnoha ohledech se situace bude zhoršovat. Mluví i o vztahu s náměstkem Zdeňkem Hřibem (Piráti) nebo o zpoplatnění vjezdu aut do centra velkoměsta.

„Umři do měsíce, jinak nezaplatíme“. Článek o pobytu v hospicu pobouřil, resort se hájí

Člověk v domácí hospicové péči má hrazenou péči jen 30 dnů, upozornil web iDnes.cz v článku s titulkem „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“. Text však pobouřil. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je bulvární, resort upozornil i na zkreslené informace. Podle šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta je zmiňovaných 30 dní běžné technicko-administrativní pravidlo a pro CNN Prima NEWS vysvětlil, k čemu slouží.

Definitivní konec smutného příběhu. Lékaři odpojili Archieho od přístrojů, rodině navzdory

Po odpojení od přístrojů zemřel v sobotu 12letý Brit Archie Battersbee. Informuje o tom web Sky News. Ukončení života chlapce, kterého našla jeho matka v dubnu v bezvědomí, bylo poslední měsíce doprovázeno ostrým sporem mezi lékaři a rodinou, opakovaně zasahovaly v případu soudy. I když si matka přála, aby Archie zemřel v hospici obklopen rodinou, jeho život nakonec vyhasl v nemocnici.

Eliška porodila mrtvou holčičku: Místo výbavičky jsme kvůli vážné nemoci zařizovali pohřeb

Když se manželé Starkovi dozvěděli, že čekají miminko, byli radostí bez sebe. Přestože vše probíhalo v pořádku, ve 23. týdnu se dozvěděli, že jejich vytoužené miminko je vážně nemocné a lékaři jim doporučili přerušit těhotenství. To ovšem Starkovi odmítli, protože, i když naděje, že by se lékaři spletli, byly nepatrné, nechtěli se nechat připravit o společný čas s miminkem. A tak se místo radostného očekávání museli vyrovnávat s největší bolestí, která může rodiče potkat, se ztrátou dítěte.

Sledujte ZÁZNAM Nového dne s Adamem Vojtěchem: Je spokojený s kvalitou služeb pro seniory?

Prvního října patří každoročně Mezinárodnímu dni seniorů. Právě tento svátek má pomoci zvýšit povědomí o problémech, se kterými se starší lidé potýkají. Častým tématem je i kvalita a dostupnost zdravotní péče. Měly by se pojišťovny na kvalitní péči o dlouhodobě nemocné nebo umírající seniory více podílet? V pořadu Nový den odpoví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pořad můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Vlčková: Zní to nafoukaně, ale už máme vše. Dětským hospicem chceme lidi inspirovat

Katarína Vlčková má nálepku manželky miliardáře. Jejím chotěm je šéf společnosti Avast Ondřej Vlček, sama však v pomoci nezahálí. Jako lékařka pracuje v mobilním hospici, a tak podle ní bylo jasné, na co se Nadace rodiny Vlčkových zaměří a kam bude 1,5 miliardy korun cílit. „Máme dostatek finančních prostředků, abychom se uživili nejen my, ale pomohli i druhým,“ sdělila v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.