Ve věku 96 let zemřela bývalá první dáma Spojených států Rosalynn Carterová. Smutnou zprávu zveřejnil web CNN. Manželka amerického exprezidenta Jimmyho Cartera v pátek nastoupila do hospicové péče. Před půl rokem jí byla diagnostikována demence. Jimmy Carter, který byl šéfem Bílého domu mezi roky 1977 až 1981, je stále naživu, v říjnu oslavil 99. narozeniny. Domácí hospicovou péči započal již v lednu, tedy před devíti měsíci.
„Dokud byla Rosalynn na světě, vždy jsem věděl, že mě někdo miluje a podporuje,“ řekl podle webu CNN Carter. S Rosalynn byli manželé 77 let. Bývalá první dáma zemřela v neděli odpoledne, obklopena svou rodinou. Lékaři již před šesti měsíci Carterové diagnostikovali demenci. Do hospicové péče nastoupila v pátek, tedy dva dny před svou smrtí.
Our co-founder, former U.S. First Lady Rosalynn Carter, passed away this afternoon in Plains, Georgia.
— The Carter Center (@CarterCenter) November 19, 2023
For more information: https://t.co/82bHoZQvkk pic.twitter.com/2exvnQdtab
„Jménem Jasona Cartera, vnuka prezidenta a první dámy Carterových, oznamujeme, že bývalá první dáma Rosalynn Carterová vstoupila do domácí hospicové péče. Spolu s prezidentem Carterem tráví čas jeden s druhým a se svou rodinou. Rodina Carterových žádá o soukromí a je i nadále vděčná za příval lásky a podpory,“ uvedla tehdy organizace Carter Center, která odkaz prezidentského páru spravuje.
Carter započal domácí hospicovou péči již v lednu letošního roku, tedy zhruba před devíti měsíci. I tato skutečnost svědčí o velké odolnosti bývalého prezidenta. Carter v říjnu oslavil již 99 narozeniny, což z něj činí nejdéle žijícího prezidenta USA. Jeho žena Rosalynn se dožila 96 let.
Rosalynn a Jimmy Carterovi se vzali v roce 1946 a mají spolu čtyři děti. Bývalá první dáma se věnovala sociálním problémům a napsala několik knih. Říká se, že během doby, kdy byl její muž v úřadu prezidenta USA, měla významný vliv na politiku Bílého domu, napsal web týdeníku Focus. Demokratický politik ze státu Georgia byl americkým prezidentem v letech 1977 až 1981, než ho nahradil republikán Ronald Reagan.