Člověk v domácí hospicové péči má hrazenou péči jen 30 dnů, upozornil web iDnes.cz v článku s titulkem „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“. Text však pobouřil. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je bulvární, resort upozornil i na zkreslené informace. Podle šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta je zmiňovaných 30 dní běžné technicko-administrativní pravidlo a pro CNN Prima NEWS vysvětlil, k čemu slouží.
„Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami,“ zní titulek článku na webu iDnes, který byl publikovaný 25. března. Autor v něm popisuje příběh osmašedesátileté Jiřiny ze Starého Města na Uherskohradišťsku, která trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu a využívá terénní hospic, s pokročilou diagnózou se jí však daří přežívat.
Kvůli neléčené endometrióze skončila Jana s vývodem. Lékaři tuto nemoc stále podceňují
Devětadvacetiletá Jana z Prahy trpěla od puberty silnými menstruačními bolestmi, při kterých až omdlévala a několikrát ji musela sanitka odvézt do nemocnice. Postupem času se přidalo krvácení po styku a bolesti břicha. Na diagnózu si však počkala až do svých 27 let. Kvůli endometrióze přišla o vejcovod a několik měsíců musela žít s vývodem. Její příběh připomínáme v rámci mezinárodního happeningu ENDOmarch, který připadá na březen a jehož cílem je osvěta o tomto vážném a mnohdy podceňovaném onemocnění.
ČTĚTE TAKÉ: S covidem ještě není hotovo, tvrdí Prymula. Naznačil, jak to bude s izolací pacientů
Web poukazuje na vyhlášku českých zdravotních pojišťoven, které říkají, že člověk v domácí hospicové péči má hrazenou péči jen 30 dnů. „Pak za ni mobilní hospic nedostane peníze. Paní Jiřině – a dalším stovkám smrtelně nemocných lidí v Česku – pak zbývá vrátit se do nemocnice anebo doufat, že hospic se o ně postará zadarmo,“ píše autor.
Jenže článek je podle resortu zdravotnictví zkreslený. „Ministerstvo se zcela ztotožňuje s vyjádřením Fóra mobilních hospiců, že článek je plný lží a polopravd, stejně jako s vyjádřením České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP a ohrazuje se též proti způsobu, jakým byl článek vytvořen,“ uvedl resort na svém webu, článek pak sdílel i mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Úhradová vyhláška podle něj nestanovuje, kdy má kdo zemřít, ani neomezuje hrazenou domácí paliativní péči na 30 dnů. „Pouze zde existuje úhradová regulace pro poskytovatele této péče, která říká, že průměrná délka paliativní péče u všech pacientů ošetřovaných poskytovatelem by neměla překročit třicet dní,“ dodal.
Omluva od Mafry?
Ministr pak článek označil za „cynickou bulvarizaci a bezskrupulózní snahu o zvýšení čtenosti na úkor hospiců.“ „Operovat se smrtí lidské bytosti takto laciným způsobem je něco, co nemohu nikdy akceptovat. Vyzývám vydavatelství Mafra k omluvě a uvedení dezinterpretací obsažených v článku na pravou míru,“ sdělil šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09).
V článku webu iDnes je také zmíněn bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který měl podle autora zmíněnému hospicu pomoci finančním příspěvkem, který však zařízení vrátilo. Web stejně jako deník MF Dnes patří pod Mafru, tedy holding Agrofert, který založil právě šéf hnutí.
Jde o běžnou praxi
U konkrétních pacientů se podle ministerstva může délka paliativní péče lišit, avšak v každém případě je plně hrazena. Ministerstvo hájí i šéfredaktor Zdravotnického deníku Cikrt, podle kterého jde o technicko-administrativní pravidlo zajišťující, aby pojišťovna měla prostředky pod kontrolou.
„Je to možná nepochopení, ale u tohoto článku bohužel ani nevěřím, že ne neúmyslné. Pojišťovny, vždycky musí mít nějaké mantinely, protože jsou odpovědné za to, že peníze nevyhodím oknem,“ popsal pro CNN Prima NEWS Cikrt.
Na 30 dnech se podle něj dohodly i s poskytovateli služeb. „Kritérium 30 dnů tam dali proto, že vědí, že všichni pacienti se do 30 dnů v průměru vejdou. Jiný přístup není možný, a podle mých informací se sem nevešel jen tento konkrétní hospic,“ pokračoval s tím, že to v žádném případě neznamenalo nechat pacienta bez pomoci.
Válek nedávno pobouřil úvahou o poplatcích ve zdravotnictví: