KOMENTÁŘ: Nároky, dotace a vyžraný rozpočet. Restaurace chtějí využít blackout k obohacení

Z blackoutu chtějí někteří podnikatelé vytřískat výhody. Část z nich totiž po výpadku proudu nelenila a okamžitě se přihlásila státu o kompenzaci. Nejhlasitěji volá po penězích daňových poplatníků zejména gastronomie, která má údajně desetimilionové škody. I když proti těmto vlivům pomáhá pojištění, někteří podnikatelé si chtějí dojít s nataženou rukou pro státní pomoc. Ukazuje to na typický příklad nárokové ekonomiky přehlcené dotacemi a pobídkami, která akcelerovala během covidu. Pokud chceme malý a efektivní stát, musíme s neustálým brekem a požadavky přestat.

Nároky od státu a dotace byly dříve spojené se zemědělci, kteří si stěžovali na sucho, deště nebo jiné vlivy počasí. Zdatně jim nyní sekundují podnikatelé v gastronomii, kteří chtějí kompenzace za výpadek proudu. Nárokový způsob uvažování je v podnikatelích i běžných lidech zakořeněný už od dob pandemie covidu. Srovnání blackoutu s dřívější dobou ale pokulhává, protože tehdy podniky zavírala tehdejší vláda svým rozhodnutím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kde si léto za české koruny užijete nejvíc? Zlevnila exotika i země v nedalekém sousedství

Blackout se ale vládním rozhodnutím neřídil. Přišel nečekaně, i když energetici před podobným jevem dlouhodobě varovali. Odehrát se totiž může všude na světě a v České republice již několik menších výpadků proudu proběhlo, například v roce 2013, 2017 nebo 2022. V žádném z těchto případů nedošlo k masivnímu odškodňování kohokoli.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

To by ale někteří dnes chtěli změnit. O slovo se hlásí zejména podnikatelé v gastronomii a natahují ručičku pro veřejné peníze pod vedením Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a Hospodářské komory. Podle něj se dvouhodinovým výpadkem proudu znehodnotily veškeré připravené pokrmy, lidé hromadně rušili rezervace na polední obědy a celkově vypadly tržby.

Problémy mělo velké množství podniků, gastronomii nevyjímaje. Přesto přicházejí s nárokem, který není o nic opřený. Zatím není ani jasná příčina blackoutu, ale už nyní jsou přesvědčeni, že stát jim má a musí pomoci. Opak je pravdou. Příště by mohli přijít s tím, že nemohou využívat zahrádky kvůli mrazu či dešti a přicházejí o příjem, protože mají omezené kapacity uvnitř provozovny.

Vláda kompenzacím v minulosti podlehla

Kompenzace by se vyplácet neměla a politici by se podobným požadavkům neměli podvolovat. V opačném případě hrozí nebezpečný precedent a nekonečná spirála. Odškodnit by totiž musel stát úplně všechny. Od uklízeček, servírek až po žadatele na pracovních úřadech, kteří se kvůli vypadlé evidenci nemohli přihlásit o zaměstnání a přišli tím o potenciální příjem.

Vláda už ale v minulosti ukázala, že některým zájmovým skupinám podléhá. Jsou to zejména ovocnáři, kteří si před rokem stěžovali na květnové mrazy. Stát přispěchal s balíkem půl miliardy korun na sanaci jejich zničené úrody. Naprosto nepochopitelně pomoc dostali i ti, kteří nebyli na vlivy počasí pojištěni. Stát tím podpořil nezodpovědnost. Do budoucna nebudou mít tito podnikatelé jedinou motivaci myslet na zadní vrátka a mohou se nadále spolehnout na rozdávání z eráru.

Nejde ale jen o podnikatele. Nároky si vytváří i běžní lidé. Klasickým případem je příspěvek na bydlení, který pobírali i majetní lidé. Střední třída si donedávna mohla pořídit v nájmu prostorný byt na lukrativních adresách ve velkých městech a stát jim na to štědře přispíval i několika tisícikorunami. Jednalo se přitom o nepochopitelnou situaci, kdy na sociální dávky dosáhli i jedinci, kteří měli vysoké příjmy. Propadli ale sítem státní pomoci a bez okolků o ni požádali.

Zejména pravicové strany vyzývají, že chtějí malý a efektivní stát. V současné době to ale neplatí. Státní aparát stále bobtná a neustále roste počet pracovníků ve veřejném sektoru. Pokud chtějí voliči co nejméně státu v jejich životech, měli by zapomenout na neustálé požadavky o podporu nebo kompenzace. Jestli ale natáhneme ruku pro pomoc při každém problému, můžeme se pohybovat v socialistických ekonomikách podobných jihoamerickým státům. Státní rozpočet je už tak zatížený mandatorními výdaji a každoročně se sekají stamiliardové schodky. Prostor pro vyplácení neustálých kompenzací by měl být minimální a všichni nárokující by si toho měli být vědomi.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Tagy:
gastronomie restaurace ekonomika politika dotace rozpočet Hospodářská komora vláda Česko Zákoník práce Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR produkty a služby ekonomika, obchod a finance