reklama

Hostomský: Vakcína je lístkem ke svobodě, mladí ať si na ni počkají

Podle Hostomského bylo správné rozhodnutí kategorizovat očkování podle věku.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Prioritou by nyní mělo být doočkování starší a rizikové populace, nikoliv otevření registrace pro mladé lidi. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. „Pokud je nouze o vakcíny a nemůže se očkovat každý, kdo by chtěl, pozdržme očkování mladších ročníků,“ zdůraznil Hostomský.

reklama

Podle Hostomského bylo správné rozhodnutí kategorizovat očkování podle věku. „Co vláda udělala dobře, je fakt, že rozdělila lidi, kteří budou očkováni, podle věku. Že šlo od nejrizikovější skupiny směrem dolů, což se relativně brzy projeví na snížení počtu těžkých hospitalizací a úmrtí. To je výborné,“ uvedl Hostomský.

K tématu

Vláda by se ale nyní měla podle něj zaměřit na zbytek ještě neočkované starší a rizikové populace. „Místo toho, příliš šířit vakcinaci do nižších věkových kategorií, vynaložil bych možná extra úsilí identifikovat 20 procent osmdesátníků nebo 25 procent lidí nad sedmdesát, kteří ještě očkovaní nebyli, i když to dá více práce. Nikoliv se teď zaměřit na studenty nebo mladé lidi,“ dodal biochemik.

Covid pas by lidi motivoval k očkování, míní Hořejší

S tím souhlasil i imunolog Václav Hořejší. „To nejdůležitější už bylo uděláno. Řekněme, že 80 procent rizikových skupin z hlediska věku a polymorbidit je očkováno. Bylo by samozřejmě daleko lepší doočkovat i ten zbytek. Zcela souhlasím, že by vláda a vůbec naše zdravotnictví měly vyvinout maximální úsilí k tomu, aby se to podařilo. To znamená, aby se maximálně pomohlo lidem, kteří třeba nejsou schopni se pořádně zaregistrovat,“ mínil Hořejší.

Podle Hořejšího je ale stejně důležité, aby se dokončilo očkování i u méně rizikových skupin. „Aby se neříkalo, že se lidé nechtějí očkovat. Myslím, že se půjdou docela rádi očkovat, jakmile se zavede covid pas – potvrzení o tom, že člověk buď už prodělal nemoc, nebo je po vakcinaci. Bez něj budou mít určité problémy a myslím, že tohle bude velice silná motivace,“ dodal Hořejší.

Podle Hostomského představuje vakcinace „vysvobození“. „Myslím, že za očkování by měla být určitá odměna. Pandemii vidím jako velký útok na naši svobodu a očkování by mohlo představovat určité vysvobození. Kdyby by vláda řekla ‚Pokud jste očkován, nemusíte nosit roušku, máte svobodu‘, bylo by to psychologické povzbuzení pro lidi, kteří váhají,“ vysvětlil Hostomský.

Biochemik Zdeněk Hostomský
Biochemik Zdeněk Hostomský
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Tagy: očkování vakcína koronavirus COVID-19 imunolog Václav Hořejší Zdeněk Hostomský očkovací strategie registrace biochemik
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Pomsta za českého psovoda. Policie obvinila čtyři vojáky ze smrti afghánského bojovníka
Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama