Emisní povolenky na krávy? Nesmysl, budeme muset zdražit maso, rozčilují se chovatelé

Evropská komise by už brzo měla projednat zavedení emisních povolenek pro zemědělce. Krávy totiž při trávení vylučují metan, který znečišťuje ovzduší více než oxid uhličitý. Povolenka by mohla zemědělce vykoupit, aby nemuseli omezit stáda.

V zemědělském podniku nedaleko Prahy chovají dohromady přes tisícovku krav. Ty ročně nadojí 14 milionů litrů mléka. Ale nad možností, že by se na ně vztahovaly emisní povolenky, kroutí hlavou. „Veškerý CO2 pochazí z biologického materiálu z rostlin, které si před tím vzaly CO2 z ovzduší. Když nedostanu povolenky, nebudu nic vyrábět,“ řekl pro CNN Prima NEWS Josef Kubiš, předseda představenstva AGRO Jesenice.

Ekonomové tvrdí, že zavedení emisních povolenek v zemědělství by ještě více zvýšilo náklady chovatelům. To by prý vedlo k dalšímu zdražení potravin. „Emisní obchodování pozastavme a rozhodně ho nerozšiřujme na další odvětví, tím spíš ne na zemědělství, které  produkuje zcela základní statky,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Podle odborníků by opatření přineslo stejný efekt jako u energií. Když se u nich zavedly emisní povolenky, vedlo to ke zdražení, ale nikoliv k poklesu emisí. „V tuto chvíli jsem proti tomu, aby se zaváděly povolenky tvrdým způsobem, tak aby zemědělci byli považováni za součást průmyslu,“ vyjádřila se europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Hnůj jako zdroj energie

Zemědělství se na tvorbě oxidu uhličitého podílí v Česku necelými sedmi procenty. V povolenkách nevidí smysl ani odborníci na klima. „Představa že, každý chovatel skotu bude zatížen nějakou emisní povolenkou, není schůdná cesta,“ dodal Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Hnůj z živočišné výroby navíc zemědělci využívají jako hnojivo. A to v době kdy se průmyslová hnojiva několikanásobně zdražila. Někteří zemědělci navíc využívají výkaly pro výrobu energií pomocí bioplynových stanic.

Tagy: