EU musí nad klimatem přimhouřit oko, míní Gavor. Uhlí způsobilo krizi, oponuje Březovská

Romana Březovská

360°, Jan Dusík, Jiří Gavor, Romana Březovská - 21.11. v 21:30

V neděli skončila velká klimatická konference COP27. Zástupci států světa se na ní shodli, že do roku 2100 by se měly emise snížit na naprosté minimum. Stále se ale vracíme k fosilním palivům. Přesto je možné, že do 80 let se emise opravdu sníží. O výsledcích konference diskutovali v pořadu 360° Jan Dusík, Romana Březovská a Jiří Gavor.

Klimatická konference COP27 se zabývala především snížením emisí. Přesto se ale musíme podle Jana Dusíka, který vedl českou delegaci, letošní a příští zimu připravit na to, že se neobejdeme bez fosilních paliv. „Dělá to celá Evropa, musíme se s tím smířit,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Dusík.

Klimatická krize má kořeny v rasismu, šokovala Greta a vyzvala ke změně světového systému

Současný světový systém stojí na kolonialismu a genocidě za účelem hromadění bohatství rozvinutého světa a je potřeba jej kompletně změnit, domnívá se aktivistka Greta Thunbergová. I klimatická krize má podle ní kořeny v rasistické a utiskující těžbě pro krátkodobé zisky několika lidí. Nejvýraznější klimatologická aktivistka posledních let to prohlásila u příležitosti vydání své knihy. V ní také označila ponechání civilizace v rukou kapitalistického konzumerismu za chybu.

Bezemisní prostředí, které by podle výsledků konference mělo přijít s rokem 2100, je ale podle Dusíka stále možné. „Už nyní plníme intenzivní opatření.“ Že bychom se do 80 let opravdu mohli zbavit emisí si myslí také analytička Romana Březovská. „Jsem přesvědčená, že ano, ale záleží, kam půjdou naše finance.“ Podle ní totiž za současnou krizí stojí uhlí.

Že vytýčeného výsledku dosáhneme, doufá také Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie. Ten si ale myslí, že se zároveň chytáme do vlastní pasti. „Nerad bych to zpochybňoval, ale zarazilo mě, že Evropa to, co bylo dáno, ještě ulehčila. Zvyšujeme laťku,“ uvedl Gavor. Dodal, že podobně na to jde například Čína.

Zároveň by ale při řešení neměla být ohrožena životní úroveň. „Někdo to musí zaplatit, konference byla velká rvačka o peníze,“ míní Gavor. „My jsme si místo nevybrali, vybral si ho africký region a Egypt se k tomu přihlásil,“ vysvětloval Dusík s tím, že do pořádání podobných konferencí stále více zasahuje geopolitika.

Tagy: