Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.
Už ve 25 letech mohl být s jeho kariérou i životem amen. V říjnu roku 1996 oznámil, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat. Ne v počáteční fázi – nemoc už se dokonce stihla rozšířit do břicha, plic i mozku. Příznaky zhoubného nádoru pociťoval již delší dobu, jen si myslel, že pramení z náročného režimu sportovce. I přes bídnou výchozí pozici Armstrong odhodlaně prohlásil, že se chce vrátit na silnici a být zase profesionálním cyklistou.
V prosinci 1996 podstoupil poslední chemoterapii a výsledky testů ukázaly, že je rodák z amerického Texasu zdravý. O necelých 12 měsíců později mu lékaři sdělili, že šance na návrat rakoviny je minimální.
Postupně tak znovu mířil do pelotonu a ve chvíli, kdy podepsal smlouvu s novým ambiciózním týmem U. S. Postal – později přejmenovaným na Discovery Channel – se začaly uskutečňovat Armstrongovy sny. V sezoně 1999 oblékl na Tour de France žlutý dres a dovezl ho až do Paříže. Co bylo neuvěřitelné, že se mu to povedlo v následujících šesti ročnících. Aby na akci přezdívané „Stará dáma“ měl co největší šanci, absolvoval minimum jiných závodů, koncentroval se výhradně na Tour.
Pro Armstronga není v cyklistice místo
Dominance byla mnohými obdivována, jiní ji považovali za neférovou. Nařčení, že Armstrong dopuje, a proto poráží ostatní, se hromadila. Samotný závodník je odrážel, jakoukoliv asistenci zakázaných látek popíral. „Propopíral“ se až do konce kariéry, triumfy z Tour de France mu zůstávaly připsané.
Jenže v roce 2012 Antidopingová agentura USA (USADA) obvinila Armstronga z užívání nedovolených a zakázaných podpůrných prostředků. Doping mu byl prokázán a přišel o všech sedm vítězství z třítýdenního závodu po Francii. Tehdy ještě veřejnost na cyklistu nezanevřela. Armstrong podal na USADA žalobu kvůli tomu, že porušuje ústavní právo sportovců na spravedlivý proces a nemá pravomoc vést tento případ. Ředitele agentury Travise Tygarta obvinil z osobní msty.
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) verdikt USADA nicméně potvrdila, její šéf Pat McQuiad doslova vzkázal: „Pro Lance Armstronga není v cyklistice místo.“ A tak se definitivně proměnil v dopingového lumpa.
Ti, co personě cyklistiky i přese všechno věřili, byli značně zklamaní 14. ledna 2013. V celosvětově sledovaném rozhovoru s Oprah Winfreyovou „přiznal barvu“, potvrdil, že dopoval. Využil hluchých míst systému a zdatně kličkoval. Některými látkami maskoval ty, které byly zakázané, vyhýbal se testování, případně odevzdával vzorky jiných osob. Po svém odhalení argumentoval tím, že on byl jen „vybrán jako symbol, ale jeli v tom všichni“.
Nahoru a dolů. Lance Armstrong má za sebou velmi pestrých 50 let.