reklama

Hřebejk: Byl to pro mě první rok v důchodu. Vánoce od smrti Havla slavíme jinak

„Rok 2020 byl pro mě z pohledu filmaře rokem nula. Říkám, že to byl můj první rok v důchodu, ale pauzu jsem potřeboval,“ uvedl ve vánočním dílu Interview televize CNN Prima NEWS režisér Jan Hřebejk. Přiznal také, že s rodinou od smrti bývalého prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011, slaví Vánoce jinak.

reklama

„Dříve jsme o Vánocích jezdili do nákupního centra, pro kapra a podobně, ale od Vánoc, kdy zemřel Václav Havel, jsme se na všechno vykašlali, ten rok jsme měli jen dárky. Od té doby si užíváme Vánoce více v klidu,“ popsal Hřebejk v pořadu Interview s tím, že bývalého prezidenta České republiky doma vnímali a stále vnímají jako něco víc než jen politika nebo člověka, který byl v čele státu.

S rodinou žije režisér filmu Pelíšky v malé chatce na vodě v přístavu na Smíchovském nádraží, a tak Vánoce prožívají komorně a romanticky. „Podobá se to životu na lodi. Je to něčím stísněné, ale něčím naopak romantické, topíme si v kamnech, dárky máme v lodičce a stromek venku, protože se dovnitř nevejde,“ vysvětlil Hřebejk.

Nejlepší ale podle něj je, když člověk Štědrý den dokáže prožít duchovně. „Když má někdo dar víry a nejde do kostela jen kvůli tomu, že byl v dětství vychován, že se sluší jít na Vánoce do kostela na půlnoční,“ upřesnil režisér. To podle něj není tak úplně případ jeho rodiny, ale den se snaží dětem udělat takový, jaký ho míval on v dětství. „Že Vánoce znamenají setkání rodiny, je klid, hraje hudba, něco voní…“

Rok nula

Rok 2020 byl podle Hřebejka kvůli pandemii koronaviru výjimečný, z pohledu filmaře ho označil rokem nula. „Říkám, že to byl můj první rok v důchodu, protože to, co jsme měli naplánováno, realizovat nešlo. Ale nechci být sebelítostivý, nemám zaměstnance ani neplatím nájem za provozovnu nebo tak něco. Rok jsem nemohl natáčet, byl jsem doma, více jsem četl, byl jsem s dětmi, koukal na filmy nebo seriály, které jsem nikdy neviděl…,“ popsal Hřebejk.

Upozornil, že kdyby uplynulý rok nebyl provázaný nejistotou, finanční ztrátou a úzkostí, co nemoc způsobí nebo koho postihne, řekl by si, že je možná správně se čas od času zastavit. „Pár lidí, které jsem znal, zemřelo. Nesporně to byl výjimečný rok,“ podotkl s pokorou.

Ještě mám co říct

Zároveň přiznal, že je rád, že pauza nastala, protože už toho na něj bylo hodně. Chtěl by se ale už vrátit do práce a znovu nabrat tempo. „Mám pocit, že ještě mám co říct a mám nějakou energii. Ale nemohu říci, že bych tento rok nevěděl, co dělat,“ uvedl s úsměvem.

Zda rok s pandemií koronaviru nějak promítne ve svojí tvorbě, zatím neví. „Za tu dobu, co nebylo možné točit, jsem si něco napřemýšlel, nakoukal, o něčem jsem začal pochybovat. Že bych udělal film s tématem pandemie, je ale příliš blízké a nevím, jaký žánr bych pro to zvolil. Se scenáristou Petrem Jarchovským jsme na jaře přemýšleli, že bychom něco napsali a natočili, ale nejsme tak flexibilní, když to ještě není ustálené,“ popsal Hřebejk v Interview a upozornil, že řada filmů na téma pandemie se na téma pandemie už vyrojila.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Janem Hřebejkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama