reklama

Hřebejk: Byl to pro mě první rok v důchodu. Vánoce od smrti Havla slavíme jinak

„Rok 2020 byl pro mě z pohledu filmaře rokem nula. Říkám, že to byl můj první rok v důchodu, ale pauzu jsem potřeboval,“ uvedl ve vánočním dílu Interview televize CNN Prima NEWS režisér Jan Hřebejk. Přiznal také, že s rodinou od smrti bývalého prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011, slaví Vánoce jinak.

reklama

„Dříve jsme o Vánocích jezdili do nákupního centra, pro kapra a podobně, ale od Vánoc, kdy zemřel Václav Havel, jsme se na všechno vykašlali, ten rok jsme měli jen dárky. Od té doby si užíváme Vánoce více v klidu,“ popsal Hřebejk v pořadu Interview s tím, že bývalého prezidenta České republiky doma vnímali a stále vnímají jako něco víc než jen politika nebo člověka, který byl v čele státu.

S rodinou žije režisér filmu Pelíšky v malé chatce na vodě v přístavu na Smíchovském nádraží, a tak Vánoce prožívají komorně a romanticky. „Podobá se to životu na lodi. Je to něčím stísněné, ale něčím naopak romantické, topíme si v kamnech, dárky máme v lodičce a stromek venku, protože se dovnitř nevejde,“ vysvětlil Hřebejk.

Nejlepší ale podle něj je, když člověk Štědrý den dokáže prožít duchovně. „Když má někdo dar víry a nejde do kostela jen kvůli tomu, že byl v dětství vychován, že se sluší jít na Vánoce do kostela na půlnoční,“ upřesnil režisér. To podle něj není tak úplně případ jeho rodiny, ale den se snaží dětem udělat takový, jaký ho míval on v dětství. „Že Vánoce znamenají setkání rodiny, je klid, hraje hudba, něco voní…“

Rok nula

Rok 2020 byl podle Hřebejka kvůli pandemii koronaviru výjimečný, z pohledu filmaře ho označil rokem nula. „Říkám, že to byl můj první rok v důchodu, protože to, co jsme měli naplánováno, realizovat nešlo. Ale nechci být sebelítostivý, nemám zaměstnance ani neplatím nájem za provozovnu nebo tak něco. Rok jsem nemohl natáčet, byl jsem doma, více jsem četl, byl jsem s dětmi, koukal na filmy nebo seriály, které jsem nikdy neviděl…,“ popsal Hřebejk.

Upozornil, že kdyby uplynulý rok nebyl provázaný nejistotou, finanční ztrátou a úzkostí, co nemoc způsobí nebo koho postihne, řekl by si, že je možná správně se čas od času zastavit. „Pár lidí, které jsem znal, zemřelo. Nesporně to byl výjimečný rok,“ podotkl s pokorou.

Ještě mám co říct

Zároveň přiznal, že je rád, že pauza nastala, protože už toho na něj bylo hodně. Chtěl by se ale už vrátit do práce a znovu nabrat tempo. „Mám pocit, že ještě mám co říct a mám nějakou energii. Ale nemohu říci, že bych tento rok nevěděl, co dělat,“ uvedl s úsměvem.

Zda rok s pandemií koronaviru nějak promítne ve svojí tvorbě, zatím neví. „Za tu dobu, co nebylo možné točit, jsem si něco napřemýšlel, nakoukal, o něčem jsem začal pochybovat. Že bych udělal film s tématem pandemie, je ale příliš blízké a nevím, jaký žánr bych pro to zvolil. Se scenáristou Petrem Jarchovským jsme na jaře přemýšleli, že bychom něco napsali a natočili, ale nejsme tak flexibilní, když to ještě není ustálené,“ popsal Hřebejk v Interview a upozornil, že řada filmů na téma pandemie se na téma pandemie už vyrojila.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Janem Hřebejkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama