Střety a slovní přestřelky mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem se už staly jakýmsi koloritem české politiky posledních dvou let. Nejnovější spor není ale jen politickou přestřelkou, míří totiž k tomu, kdo z nich bude zodpovědný za šíření nákazy i možnou smrt občanů poté, co vláda před Vánoci rozvolnila opatření. Podle Babiše se Praha na zmírnění opatření včas nepřipravila. Hřib kontruje tím, že Praha řešila koronavirus mnohem dříve než stát. Nově se do sporu zapojil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že Praha se chová, jako by se jí covid vůbec netýkal.
„Jsem přesvědčený, že to zvládneme. Zvládneme to, když budeme táhnout za jeden provaz,“ psal 14. března premiér Andrej Babiš na svém Facebooku.
Pan primátor hraje divadlo s čertem, asi má moc peněz na účtě, opřel se Babiš do Hřiba
Vzájemná nevraživost mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) dosáhla nového vrcholu. Babiš se ostře do svého politického konkurenta opřel ve svém tradičním nedělním hlášení „čau lidi“. Premiér Hřibovi vyčítá davy na Staroměstkém náměstí, prodej langošů i přeplněnou večerní MHD. Připomněl pak Hřibovu exhibici, když si, jako čert, přivezl kvůli daňovým změnám poslancům uhlí.
Táhnutí za jeden provaz se s několika vlnami koronaviru rozplynulo a premiér Andrej Babiš odpovědnost za šíření hází na kdekoho. Kromě odborníků, kteří po sporech s ním ve funkci skončili, a obyčejných občanů za to může také pražský primátor Zdeněk Hřib. Vyčítá mu především plné Staroměstské náměstí, prodej trdelníků nebo přecpanou MHD z posledních několika dní po vládním rozvolnění.
„Bylo by dobré, aby se pan primátor staral o to, jak to vypadá v městské hromadné dopravě. Já nechápu, proč provoz MHD v Praze je od 22. hodiny omezen. A ty výmluvy, že to nevěděli dopředu. Věděli to všichni, že restaurace a obchody se budou zavírat ve 22:00 a lidi jsou v tramvajích jak sardinky,“ uvedl premiér minulý týden na adresu pražského primátora.
Hřib se chová, jako by se covid Prahy netýkal
Do sporu se v úterý připojil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Piráti, místo kritiky se postarejte o to, aby váš primátor Hřib zajistil Pražanům bezpečný život. Ať posílí MHD, koriguje davy na náměstích, kontroluje dodržování pravidel v hospodách. Zatím se chová tak, jako by se Prahy covid vůbec netýkal,“ pustil se do Hřiba na Twitteru poté, co vládu kritizovali pirátští poslanci.
„Máme problém s tím, že to Praha nezvládá uřídit. Vím, že to je velké město. Já kritiku nezačínám, ale Piráti nás kritizují a jim nefunguje doprava. Staroměstské náměstí je fiasko,“ dodal pro CNN Prima NEWS Havlíček a podotkl, že navíc byly otevřené do půlnoci i některé pražské kluby a restaurace. „A to také není úplně dobrá vizitka,“ podotkl.
Pokud by se podobná situace stala v Mnichově, podle něj by se starosta nedožil ani nedělní snídaně, protože by jej ihned odvolali.
Praha vykazuje lepší čísla než jiná města
Primátor Hřib se ale brání tím, že Praha začala bojovat s koronavirem dřív než vláda. „Praha řešila koronavirus už v době, když jste ještě běhali po tiskovkách bez roušek. A teď vykazuje lepší čísla než jinde. Jen díky tomu jste mohli slavnostně otevřít restaurace a hospody v celé zemi. Než jste na ně záhy v rámci protipražské kampaně opět zaklekli,“ vrátil úder pražský primátor.
Praha řešila koronavirus už v době, když jste ještě běhali po tiskovkách bez roušek. A teď vykazuje lepší čísla než jinde. Jen díky tomu jste mohli slavnostně otevřít restaurace a hospody v celé zemi. Než jste na ně záhy v rámci protipražské kampaně opět nezaklekli.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) December 8, 2020
Je pravdou, že právě nízký index rizika v Praze, který se už měsíc drží pod hodnotou 60, pomohl v celorepublikovém měřítku k tomu, aby se mohlo přejít do třetího stupně systému PES. Otázkou ale je, zda je to opravdu zásluha pražského primátora, nebo spíš to, že Praha si vysokým indexem nákazy prošla v září a říjnu, kdy byla naopak nejhorší z republiky, podobně jako Moravskoslezský kraj.
Přehazování zodpovědnosti za šíření viru ze strany vlády a premiéra Babiše přichází ve chvíli, kdy jeho kabinet rozvolnil, řekl že se Česko bude řídit systémem PES, následně celý systém ale popřel a připravuje nový výpočet. To vše za situace, kdy stoupá reprodukční číslo i další rizikové faktory a odborníci varují, že rozvolnění, ke kterému vláda přistoupila před Vánoci, povede v lednu ke stovkám úmrtí.