Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval na popud tří pražských nemocnic pacienty vyléčené z COVID-19 k darování krevní plazmy. Ta může pomoci nakaženým s těžkým průběhem. Dárce akutně hledají také další velké nemocnice, například v Brně, Ostravě či Olomouci.
„Prošli jste nákazou koronavirem? Darujte svou krevní plazmu, která pomůže v léčbě ostatních,“ vyzval na svém Facebooku Hřib spolu s prosbou o sdílení. „Takzvaná rekonvalescentní plazma se používá převážně k léčbě těžce nemocných nakažených pacientů. Může tak doslova zachraňovat životy,“ dodal.
Současné počty dárců bohužel nemocnicím, v nichž vytrvale roste počet covidových pacientů, nestačí. K sobotní 18. hodině bylo hospitalizováno 3 145 nemocných. Potenciální dárci se mohou ve vybraných nemocnicích objednat telefonicky nebo on-line.
Vnitro se vždy snaží omezovat právo na informace. Je to klasický postup, říká Bláha
Ministerstvo vnitra chce, aby lidé v časech krize neměli tak snadný přístup k informacím. Odborníci přitom chtějí od státu pravý opak – otevřenost a možnost podrobovat data veřejnému zkoumání. V pořadu K věci o tomto tématu debatoval ředitel projektu Hlídač státu Michal Bláha.
Je nutné si přečíst pravidla té které nemocnice. Zatímco Všeobecná fakultní nemocnice přijímá i ženy, které ještě nebyly těhotné, brněnská nebo ostravská nemocnice hledají výhradně mužské dárce. Liší se také váhové a věkové hranice.
„Naléhavě hledáme vyléčené muže s protilátkami proti onemocnění způsobenému virem COVID-19, kteří by se mohli stát dárci takzvané rekonvalescentní plazmy pro pacienty se závažným průběhem nemoci,“ žádá Fakultní nemocnice Brno.
Dárci musí mít už ukončenou izolaci, nemělo by to být však příliš dlouho po prodělání nemoci a měli by se cítit v dobré kondici. Ideálním dárcem je ten, kdo onemocnění prodělal se zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, suchým kašlem a dušností. Podmínkou to ale není.
Účinnost plazmy není prokázaná, lék na COVID-19 ale není
Například Fakultní nemocnice Ostrava léčí pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19 pomocí krevní plazmy už od konce dubna. Dárcem byl tehdy jeden z prvních vyléčených ostravských pacientů. Například odborné časopisy Cochrane či Nature však uvedly, že není zcela jasné, zda je rekonvalescentní plazma účinnou metodou léčby a že chybí klinické studie. Lék na COVID-19 ale prozatím neexistuje.
I ostravští lékaři informovali, že nelze jednoznačně říci, zda má právě tato metoda vliv na zlepšení zdravotního stavu, protože je součástí celkové léčby. Je podle nich ale velmi pravděpodobné, že by podávání krevní plazmy mohlo ke zlepšení přispět.