Soud zpřísnil trest Marcelu Houfovi, který se podílel na výhružných telefonátech policistům. Mladíka uznal vinným ze šesti různých skutků a uložil mu za šíření poplašné zprávy desetiměsíční podmínku, propadnutí počítače a povinnost nahradit část způsobené škody. Verdikt je pravomocný, uvedl v pondělí státní zástupce Martin Bílý, který Houfa původně obžaloval z podílu na několika desítkách telefonátů, z nichž některé hodnotil jako vyhrožování teroristickým trestným činem.
Dvaadvacetiletý Houf se loni u soudu přiznal. Uvedl, že hovory na policejní služebny a do nemocnic, které inicioval a prováděl jeho o půl roku starší kamarád Josef, pokládal za humor a příliš jim nevěnoval pozornost, protože se v té době učil na maturitu. Mladíci vyvolali řadu policejních opatření. Josefovo stíhání státní zástupce zastavil pro nepříčetnost.
Houf se s Josefem seznámil přes internet při hraní počítačových her, nikdy se osobně neviděli. Josef telefonáty podle obžaloby uskutečňoval od 14. května do 6. června 2017 a Houf ho přitom na dálku podporoval, pomáhal mu a radil.
Komplic tvrdil, že je bojovníkem Islámského státu
Josef telefonoval policistům přes aplikaci Skype, pod smyšlenou identitou a někdy s využitím modulátoru hlasu. Hrozil odpálením bomb ve vlacích, na náměstích nebo v obchodech. V některých případech uváděl, že je bojovníkem Islámského státu, má výcvik Tálibánu a bude střílet do lidí. Někdy požadoval peníze jako výkupné. Houf některé telefonáty podbarvoval arabskou hudbou, zvuky výstřelů nebo tikáním bomby. Intenzita telefonických výhrůžek postupně vzrůstala.
Svými telefonáty se mladíci nejčastěji zaměřovali na služebny pražských strážníků a policistů, také ale volali jejich kolegům do Brna, Plzně, Rakovníku nebo Českých Budějovic i do slovenského Martina.
Mezi důsledky, které telefonáty způsobily, patřilo mimo jiné uzavření příjezdových cest na pražské Václavské náměstí, uzavření českobudějovického parku Stromovka nebo evakuace 230 lidí z vlaku a nádraží v Lysé nad Labem. Zbytečnými výjezdy policistů a hasičů vznikla škoda v řádu desetitisíců korun.
Předstíral, že je rukojmím v pražské pizzerii
Josef si mimo jiné vymyslel, že vybuchne bomba v kanceláři ředitele pražských strážníků, že jde vystřílet českobudějovický supermarket nebo že umístil několik výbušných systémů do opuštěné černošické vily podnikatele Radovana Krejčíře. Poté, co si chlapci přečetli na internetu článek o tom, že české nemocnice jsou cílem teroristů, se zaměřili právě na tato zařízení a opakovaně za jediný večer hrozili bombou desítce pražských a brněnských nemocnic.
Za vyhrožování teroristickým trestným činem Houfovi hrozilo až 12 let vězení. Pražský městský soud mladíka nejprve potrestal kvůli šíření poplašné zprávy půlroční podmínkou za jediný ze skutků – telefonát o tom, že Josef drží deset rukojmích v pražské pizzerii a že majitele podniku zastřelil. Houf v telefonátu předstíral, že je jedním z rukojmích. Odvolací soud původní rozsudek zrušil a případ vrátil k dalšímu projednání. O vyhrožování teroristickým činem však podle něj nešlo.