Hrozivé video tornáda, jedoucí auto odmrštilo jako dětskou hračku. Na jihu USA řádil i hurikán

Tornádo v Jižní Karolíně způsobilo vážnou nehodu

Dramatický moment natočila palubní kamera v autě během jízdy po dálnici v americké Jižní Karolíně. Tornádo tam jeden z vozů zvedlo jako dětskou hračku a odmrštilo ho několik metrů. Vůz následně střechou napřed dopadl na jiné auto. Oba řidiči skončili s lehčími zraněními v nemocnici. Florida se zase potýkala s řáděním hurikánu Idalia.

Scéna jako vystřižená z katastrofického filmu se udála na dálnici u města Goose Creek. Podle záběrů jednoho z řidičů tam silný poryv větru zdvihl auto do vzduchu, převrátil ho a doslova odhodil na jiné. Záchranáři transportovali do nemocnice dva lidi s lehčími zraněními, píše web ABC News 4. Úřady spolu s Národní meteorologickou službou následně potvrdily, že u města Goose Creek řádilo malé tornádo.

ČTĚTE TAKÉ: Apokalypsa v Bavorsku: Obrovské kroupy zabíjely čápy, jeleny i koně. Škody jdou do milionů

Dramatické situace se odehrávaly také o kousek dále na jih. Floridu ve středu zasáhl hurikán Idalia. Nejhůře zasažené byly menší obce na západním floridském pobřeží jako Horseshoe Beach nebo Cedar Key, kde větrem hnaná voda z moře stoupala až ke střechám domů. Když záplavová vlna ustoupila, reportéři v těchto místech nacházeli trosky rozeseté v ulicích. Z některých záběrů bylo patrné, že hurikán smetl i celý dům, u města Perry zase převrátil na střechu čerpací stanici i se stojany. Jiné záběry ukazovaly, jak vzedmuté moře obrátilo proud řeky Steinhatchee a odnášelo plachetnice z přístavu u jejího ústí.

Bouře na Floridě i v Georgii lámala stromy a sloupy elektrického vedení a způsobila výpadky proudu, které v jistý moment zasahovaly na 500 tisíc zákazníků. Pod vodou se ocitly ulice a silnice v zóně od floridské Sarasoty až po Charleston v Jižní Karolíně a mezinárodní letiště v Tampě na několik hodin přerušilo provoz.

Idalia však nakonec nebyla tak ničivá, jak se mnozí obávali, uvádí AP. Hustě osídlenou oblast zahrnující Tampu a okolí zasáhl pouze její okraj a podobně tomu bylo v případě floridské metropole Tallahassee nebo města Savannah na pobřeží Georgie.

Úřady na Floridě bezprostředně po přechodu hurikánu hlásily v této souvislosti dvě úmrtí. Dva muži podle policie zahynuli při dopravních nehodách zaviněných nepříznivým počasím.

Idalia byla podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) největší bouří, jaká zasáhla danou část floridského pobřeží od roku 1950. Agentura odhadovala, že vítr při příchodu hurikánu na pevninu dosahoval rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Nejvyšší hodnoty zaznamenané na pevnině však byly výrazně nižší a nepřekračovaly 140 kilometrů za hodinu.

Na reportáž o hurikánu Idalia se můžete podívat zde:

Tagy: