Odborník na žraloky radí, jak se bránit při útoku
Rakouská turistka, která zemřela po útoku žraloka poblíž známého turistického letoviska Hurghada, nebyla jedinou obětí mořského predátora v Rudém moři. Egyptské úřady informují o tom, že život ztratila ještě jedna žena.
Podle úřadu guvernéra provincie Rudé moře byla oblast uzavřena v sobotu, tedy den po útoku. Guvernér zakázal všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Do vod u Hurghady nesmějí vplouvat ani rybářské lodě.
Žralok měl podle místních médií zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurghady. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung žena plavala v době napadení v oblasti vyhrazené pro plavce a ohraničené bójemi, na nohou měla plavecké ploutve. Zemřela krátce po převozu do nemocnice.
Egyptské ministerstvo životního prostředí v neděli oznámilo, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřela ještě jedna žena. Tuto informaci potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí, podle kterého ale nejde o Rakušanku. Národnost druhé oběti zatím není známa.
Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily. Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka. Obě ženy predátor napadl v pátek, přibližně 500 metrů od sebe, uvedl rakouský zpravodajský portál Oe24.
V Egyptě jsou případy napadení žralokem spíše výjimečné. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurghada, žije více než 40 druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění. Například v říjnu 2020 připravil žralok u egyptského letoviska Šarm aš-Šajch o ruku dvanáctiletého ukrajinského turistu, egyptského průvodce pak o nohu. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsá Alam po napadení žralokem český turista.
Egyptská letoviska u Rudého moře, včetně Hurghady a Šarm aš-Šajchu, patří k hlavním plážovým destinacím v zemi. Oblíbili si je především evropští turisté včetně českých. Potápěče lákají strmé srázy korálových útesů přímo u pobřeží, které ukazují bohatý a pestrý podmořský život.