Zraněného parťáka obrali, pak ho nechali zemřít. Hyenismus ruských vojáků zachytila kamera

Svého zraněného „bratra ve zbrani“ nejdříve oloupili o všechno, co by se jim během bojů mohlo hodit, poté jej opustili. Sobecké chování ruských okupantů na Ukrajině natočil dron ukrajinské armády. Video, jehož bližší okolnosti vzniku včetně přesného místa je složité nezávisle ověřit, nyní koluje po sociálních sítích. Neuteklo ani českým uživatelům.

„Opouštějí své kolegy. Ruští vojáci ukradli zraněnému muži helmu a zbraně, poté utekli. Nechali ho zemřít,“ komentoval záběry ukazující hyenismus ruských vojáků poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

Upozorňujeme, že video obsahuje záběry s násilným obsahem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Strašlivé záběry z války. Okupanta těžce zranil ukrajinský dron, Rus se pak střelil do hlavy

Na videu je skutečně vidět úder ukrajinského dronu na nic netušící ruské vojáky. Výbuch granátu jednoho z nich fatálně poranil v dolní části těla. Voják se očividně nemohl postavit na vlastní nohy. Dva zbylí okupanti tak usoudili, že jim už nebude k ničemu. „Bratra ve zbrani“ proto obrali o všechno, co by se jim v budoucnu mohlo hodit, a to včetně vojenské helmy.

Video neuteklo ani českým uživatelům sociálních sítí. „Na skupinu tří ‚russáckých‘ vojáků spadl z dronu granát – jednoho zranil. Dva spolubojovníci vojákovi sebrali helmu a nějaké další věci. Poté jej nechali na místě svému osudu. Tohle je pravý originál – ruský standard,“ uvedla iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze, za něž se poté nakupuje vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.

Rozpory s oficiální propagandou

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 nejde zdaleka o první zdokumentovaný případ, kdy okupanti nepomohli svému zraněnému kolegovi. Ukrajinci přitom upozorňují na skutečnost, že kremelská propaganda poměrně často provolává hesla ve smyslu: „Ruští vojáci neopouští své bratry ve zbrani.“

Nutno zmínit, že vzhledem k charakteru brutální války je vcelku pochopitelné, že někdy mezi vojáky dochází k velmi sobeckým rozhodnutím. Z některých dříve zveřejněných záběrů je evidentní, že se pomoc kolegovi v nesnázích nemusí vyplatit.

Například v listopadu 2022 ukrajinské ministerstvo obrany odtajnilo brutální záznam z bojů v Doněcké oblasti nedaleko od obce Pavlivka. Ukrajinské armádě se tam povedlo zničit ruský tank. Obrněnec nejdříve najel na protitankovou minu.

Později část posádky z tanku vylezla. Zdá se, že jednomu z okupantů bránila v opuštění stroje tanková hlaveň. Další ruský voják se proto vrátil do obrněnce, aby s tankovou věží pohnul, a umožnil tak úprk i svému kolegovi. Ten sice vylezl ven, jeho záchraně ale zabránili členové ukrajinské 72. mechanizované brigády, kteří byli vyzbrojeni raketometem Stugna-P.

Střela z této obávané zbraně dopadla přímo na tankovou věž právě ve chvíli, kdy se dříve zablokovaný voják nacházel u hlavně. Výbuch jej vymrštil několik metrů do vzduchu. Bezvládné okupantovo tělo dopadlo na zem, a to poměrně dost daleko od zničeného tanku.

Tagy: