Žlutá je barvou optimistickou, barvou radosti, veselosti, hojnosti a štěstí. Sladit rostliny do žluté barvy přitom není vůbec těžké. Velká řada krásných druhů kvete žlutě a v nejrůznějších odstínech této barvy, takže si můžeme vyhrát i s tonalitou a jemnějšími efekty. Druhy sladíme, aby naše zářivá zahrádka kvetla po celý rok, od jara do podzimu, a aby stále bylo na co koukat.
Jarní květiny
Prvosenka (Primula), celá řada krásných cibulovin jako jsou narcisy a tulipány, Tařice skalní (Aurinia saxatilis), Čilimník časný (Cytisus praecox). I zde se dá skladba kultivarů vyladit tak, aby nakvétaly postupně od dubna do půlky května.
Letní květiny
Denivka (Hemerocallis), třapatka (Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), kamzičník (Doronicum), Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), popelivka (Ligularia).
Třapatky patří k těm nejvděčnějším trvalkám, kvetou po celé léto Zdroj: Daniela Dušková
Denivky mají velké květy připomínající lilie Zdroj: Daniela Dušková
Krásnoočko přeslenité je cennou trvalkou s jemnými lístky Zdroj: Daniela Dušková
Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) je velmi nenáročnou trvalkou. Roste skoro sama Zdroj: Daniela Dušková
Keře
Zlatice (Forsythia), štědřenec (Laburnum), zákula (Kerria), Mochna křovitá (Potentilla fruticosa), vilín (Hamamelis), třezalka (Hypericum), dřín (Cornus mas).
Vilín se postará o zlatý efekt v zimním období Zdroj: Daniela Dušková
Štědřenec laburnum má velmi ozdobné hroznovité květy Zdroj: Daniela Dušková
Mezi dekorativní žlutě kvetoucí dřeviny i trvalky patří třezalky hypericum Zdroj: Daniela Dušková
Mochna křovitá je cenná velmi dlouhým a bohatým kvetením po celé léto Zdroj: Daniela Dušková
Zlatolisté jehličnany
Cypřišek (Chamaecyparis lawsoniana ´Minima Aurea´), zerav (Thuja orientalis Pyramidalis Aurea), Borovice kleč (Pinus mugo ´Wintergold´).
Dřeviny se zlatou kůrou
Zde vedou jednoznačně vrby a svída, jejich efekt vynikne zejména v zimě, kdy na keřích není listí. K těm nejlepším pak patří Vrba Matsudova 'Aurea' (Salix matsudana 'Aurea´) a Svída výběžkatá (Cornus stolonifera 'Flaviramea').
Zlatolisté dřeviny
Listy mají tu výhodu, že přetrvávají po celou vegetační sezónu a jejich efekt je dlouhodobější než u květů. Jmenujme například Tavolník zlatolistý (Spiraea japonica Golden Flame), zlatolistou Svídu bílou (Cornus alba 'Aurea'), krásnou Tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius Aurea), zimolez (Lonicera nitida Baggensens Gold). Z větších druhů je opravdu nádherný Dub zlatolistý (Quercus).
Jemné lístečky zlatého zimolezu Lonicera nitida Baggensens Gold se hodí do trvalkových záhonů i na obruby Zdroj: Daniela Dušková
Tavolník spiraea japonica golden flame má krásné žlutozelené zbarvení listů Zdroj: Daniela Dušková
Zlatolisté trvalky
Mnohé trvalky okrasné listem mají opravdu nádherné zlatavé olistění. Zejména pak druhy jako je dlužicha (Heuchera) a dlužela (Heucherella). Jejich barva může být citronově žlutá, zářivě zlatá nebo měděná. Oblíbené trvalky rodu hosta nabízejí také širokou paletu zlatavě zbarvených listů, a to buď zčásti, nebo plně.
Některé zlatolisté trvalky a keře mají jisté specifikum, a tím může být citlivost na slunce. To znamená, že plné letní slunce může listy popálit z části nebo úplně. To se samozřejmě podepíše na vzhledu a kondici rostliny. Žlutolisté hosty, dlužichy, svídu, tavolu vždy vsadíme spíše do polostínu. Tavolník, dub a zlatolisté jehličnany zvládají celodenní slunce bez problémů.
Listy heuchery caramel mají barvu žlutooranžovou Zdroj: Daniela Dušková
Kompozice
S tónováním zahrady do zlatých barev si opravdu můžeme pěkně vyhrát a samotné ztvárnění může mít mnoho podob. V první řadě si můžeme vybrat jednu část neboli koutek zahrady, který proměníme do zářivých barev a můžeme použít všechny dostupné kategorie rostlin. To znamená, že použijeme jak zlatolisté jehličnany, tak i keře se žlutým listem a samozřejmě květiny. Celkový dojem můžeme podpořit i doplňky v této barvě, může to být třeba žlutá židle, lavička, křesílko nebo zajímavá plastika.
Zahradní posezení ve zlaté barvě dekoruje velká váza a doplňuje žlutá stěna Zdroj: Daniela Dušková
Déle si můžeme vybrat záhon nebo část záhonu, kterou osázíme žlutě kvetoucími druhy tak, aby květy vykvétaly postupně a celá kompozice neustále zářila. Pro vytvoření přesvědčivého a působivého efektu vybereme spíše větší část záhonu alespoň v délce 2-3 m, tak jednoznačně vyplyne náš záměr.
Na co si dát pozor. Využijme žlutých druhů jako speciálního efektu, to znamená, že jej nepoužijeme na celou zahradu. To by bylo asi moc, ale jeden zlatý kout nebo záhon budou vypadat skvěle. Připoutají pohledy a dodají zahradě punc exkluzivity a zajímavosti.
Tip
Žlutá barva v zahradní kompozici má jednu velmi cennou vlastnost či schopnost, umí doslova rozzářit a projasnit tmavý kout a opticky zvětšit prostor. Proto ji použijeme tam, kde máme tmavé zákoutí či málo místa. Velmi mocně zde působí hlavně žlutolisté dřeviny, které pomohou takové místo opravdu parádně pozvednout.