reklama

I zahrada může být zlatá, nevěříte?

Žlutá je barvou optimistickou, barvou radosti, veselosti, hojnosti a štěstí. Sladit rostliny do žluté barvy přitom není vůbec těžké. Velká řada krásných druhů kvete žlutě a v nejrůznějších odstínech této barvy, takže si můžeme vyhrát i s tonalitou a jemnějšími efekty. Druhy sladíme, aby naše zářivá zahrádka kvetla po celý rok, od jara do podzimu, a aby stále bylo na co koukat.

reklama

Jarní květiny

Prvosenka (Primula), celá řada krásných cibulovin jako jsou narcisytulipány, Tařice skalní (Aurinia saxatilis), Čilimník časný (Cytisus praecox). I zde se dá skladba kultivarů vyladit tak, aby nakvétaly postupně od dubna do půlky května.

Letní květiny

Denivka (Hemerocallis), třapatka (Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), kamzičník (Doronicum), Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), popelivka (Ligularia).

Keře

Zlatice (Forsythia), štědřenec (Laburnum), zákula (Kerria), Mochna křovitá (Potentilla fruticosa), vilín (Hamamelis), třezalka (Hypericum), dřín (Cornus mas).

Zlatolisté jehličnany

Cypřišek (Chamaecyparis lawsoniana ´Minima Aurea´), zerav (Thuja orientalis Pyramidalis Aurea), Borovice kleč (Pinus mugo ´Wintergold´).

Dřeviny se zlatou kůrou

Zde vedou jednoznačně vrby a svída, jejich efekt vynikne zejména v zimě, kdy na keřích není listí. K těm nejlepším pak patří Vrba Matsudova 'Aurea' (Salix matsudana 'Aurea´) a Svída výběžkatá  (Cornus stolonifera 'Flaviramea').

K tématu

Zlatolisté dřeviny

Listy mají tu výhodu, že přetrvávají po celou vegetační sezónu a jejich efekt je dlouhodobější než u květů. Jmenujme například Tavolník zlatolistý (Spiraea japonica Golden Flame), zlatolistou Svídu bílou (Cornus alba 'Aurea'), krásnou Tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius Aurea), zimolez (Lonicera nitida Baggensens Gold). Z větších druhů je opravdu nádherný Dub zlatolistý (Quercus).

Zlatolisté trvalky

K tématu

Mnohé trvalky okrasné listem mají opravdu nádherné zlatavé olistění. Zejména pak druhy jako je dlužicha (Heuchera) a dlužela (Heucherella). Jejich barva může být citronově žlutá, zářivě zlatá nebo měděná. Oblíbené trvalky rodu hosta nabízejí také širokou paletu zlatavě zbarvených listů, a to buď zčásti, nebo plně.

Některé zlatolisté trvalky a keře mají jisté specifikum, a tím může být citlivost na slunce. To znamená, že plné letní slunce může listy popálit z části nebo úplně. To se samozřejmě podepíše na vzhledu a kondici rostliny. Žlutolisté hosty, dlužichy, svídu, tavolu vždy vsadíme spíše do polostínu. Tavolník, dub a zlatolisté jehličnany zvládají celodenní slunce bez problémů.

Kompozice

S tónováním zahrady do zlatých barev si opravdu můžeme pěkně vyhrát a samotné ztvárnění může mít mnoho podob. V první řadě si můžeme vybrat jednu část neboli koutek zahrady, který proměníme do zářivých barev a můžeme použít všechny dostupné kategorie rostlin. To znamená, že použijeme jak zlatolisté jehličnany, tak i keře se žlutým listem a samozřejmě květiny. Celkový dojem můžeme podpořit i doplňky v této barvě, může to být třeba žlutá židle, lavička, křesílko nebo zajímavá plastika.

Déle si můžeme vybrat záhon nebo část záhonu, kterou osázíme žlutě kvetoucími druhy tak, aby květy vykvétaly postupně a celá kompozice neustále zářila. Pro vytvoření přesvědčivého a působivého efektu vybereme spíše větší část záhonu alespoň v délce 2-3 m, tak jednoznačně vyplyne náš záměr.

Na co si dát pozor. Využijme žlutých druhů jako speciálního efektu, to znamená, že jej nepoužijeme na celou zahradu. To by bylo asi moc, ale jeden zlatý kout nebo záhon budou vypadat skvěle. Připoutají pohledy a dodají zahradě punc exkluzivity a zajímavosti.

Tip

Žlutá barva v zahradní kompozici má jednu velmi cennou vlastnost či schopnost, umí doslova rozzářit a projasnit tmavý kout a opticky zvětšit prostor. Proto ji použijeme tam, kde máme tmavé zákoutí či málo místa. Velmi mocně zde působí hlavně žlutolisté dřeviny, které pomohou takové místo opravdu parádně pozvednout.

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama