reklama

I zahrada může být zlatá, nevěříte?

Zahradní koutek laděný do zlaté barvy. Hlavni efekt obstarává zlatý zimolez v popředí.
Zdroj: Daniela Dušková

Žlutá je barvou optimistickou, barvou radosti, veselosti, hojnosti a štěstí. Sladit rostliny do žluté barvy přitom není vůbec těžké. Velká řada krásných druhů kvete žlutě a v nejrůznějších odstínech této barvy, takže si můžeme vyhrát i s tonalitou a jemnějšími efekty. Druhy sladíme, aby naše zářivá zahrádka kvetla po celý rok, od jara do podzimu, a aby stále bylo na co koukat.

reklama

Jarní květiny

Prvosenka (Primula), celá řada krásných cibulovin jako jsou narcisytulipány, Tařice skalní (Aurinia saxatilis), Čilimník časný (Cytisus praecox). I zde se dá skladba kultivarů vyladit tak, aby nakvétaly postupně od dubna do půlky května.

Letní květiny

Denivka (Hemerocallis), třapatka (Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), kamzičník (Doronicum), Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), popelivka (Ligularia).

/ fotografií

Keře

Zlatice (Forsythia), štědřenec (Laburnum), zákula (Kerria), Mochna křovitá (Potentilla fruticosa), vilín (Hamamelis), třezalka (Hypericum), dřín (Cornus mas).

/ fotografií

Zlatolisté jehličnany

Cypřišek (Chamaecyparis lawsoniana ´Minima Aurea´), zerav (Thuja orientalis Pyramidalis Aurea), Borovice kleč (Pinus mugo ´Wintergold´).

Dřeviny se zlatou kůrou

Zde vedou jednoznačně vrby a svída, jejich efekt vynikne zejména v zimě, kdy na keřích není listí. K těm nejlepším pak patří Vrba Matsudova 'Aurea' (Salix matsudana 'Aurea´) a Svída výběžkatá  (Cornus stolonifera 'Flaviramea').

K tématu

Zlatolisté dřeviny

Listy mají tu výhodu, že přetrvávají po celou vegetační sezónu a jejich efekt je dlouhodobější než u květů. Jmenujme například Tavolník zlatolistý (Spiraea japonica Golden Flame), zlatolistou Svídu bílou (Cornus alba 'Aurea'), krásnou Tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius Aurea), zimolez (Lonicera nitida Baggensens Gold). Z větších druhů je opravdu nádherný Dub zlatolistý (Quercus).

/ fotografií

Zlatolisté trvalky

K tématu

Mnohé trvalky okrasné listem mají opravdu nádherné zlatavé olistění. Zejména pak druhy jako je dlužicha (Heuchera) a dlužela (Heucherella). Jejich barva může být citronově žlutá, zářivě zlatá nebo měděná. Oblíbené trvalky rodu hosta nabízejí také širokou paletu zlatavě zbarvených listů, a to buď zčásti, nebo plně.

Některé zlatolisté trvalky a keře mají jisté specifikum, a tím může být citlivost na slunce. To znamená, že plné letní slunce může listy popálit z části nebo úplně. To se samozřejmě podepíše na vzhledu a kondici rostliny. Žlutolisté hosty, dlužichy, svídu, tavolu vždy vsadíme spíše do polostínu. Tavolník, dub a zlatolisté jehličnany zvládají celodenní slunce bez problémů.

Listy heuchery caramel mají barvu žlutooranžovou
Listy heuchery caramel mají barvu žlutooranžovou
Zdroj: Daniela Dušková

Kompozice

S tónováním zahrady do zlatých barev si opravdu můžeme pěkně vyhrát a samotné ztvárnění může mít mnoho podob. V první řadě si můžeme vybrat jednu část neboli koutek zahrady, který proměníme do zářivých barev a můžeme použít všechny dostupné kategorie rostlin. To znamená, že použijeme jak zlatolisté jehličnany, tak i keře se žlutým listem a samozřejmě květiny. Celkový dojem můžeme podpořit i doplňky v této barvě, může to být třeba žlutá židle, lavička, křesílko nebo zajímavá plastika.

Zahradní posezení ve zlaté barvě dekoruje velká váza a doplňuje žlutá stěna
Zahradní posezení ve zlaté barvě dekoruje velká váza a doplňuje žlutá stěna
Zdroj: Daniela Dušková

Déle si můžeme vybrat záhon nebo část záhonu, kterou osázíme žlutě kvetoucími druhy tak, aby květy vykvétaly postupně a celá kompozice neustále zářila. Pro vytvoření přesvědčivého a působivého efektu vybereme spíše větší část záhonu alespoň v délce 2-3 m, tak jednoznačně vyplyne náš záměr.

Na co si dát pozor. Využijme žlutých druhů jako speciálního efektu, to znamená, že jej nepoužijeme na celou zahradu. To by bylo asi moc, ale jeden zlatý kout nebo záhon budou vypadat skvěle. Připoutají pohledy a dodají zahradě punc exkluzivity a zajímavosti.

Tip

Žlutá barva v zahradní kompozici má jednu velmi cennou vlastnost či schopnost, umí doslova rozzářit a projasnit tmavý kout a opticky zvětšit prostor. Proto ji použijeme tam, kde máme tmavé zákoutí či málo místa. Velmi mocně zde působí hlavně žlutolisté dřeviny, které pomohou takové místo opravdu parádně pozvednout.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama