
Příspěvek na dítě? Vůbec nepomohl, na měsíc nám zbývá 1300 korun, popisuje zoufalá Zdena
Na začátku šlo o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat, uvedl ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc platformy CNN Prima NEWS. Následně doplnil, že v ekonomických opatřeních byl počáteční směr dobrý, v jednu chvíli jsme však ztratili cestu a začal trochu chaos. Nyní je podle něj nutné počítat s krachy firem a nezaměstnaností.
„Jsme kreativní národ a budeme jedni z nejlepších,“ odkázal moderátor Pavel Štrunc na slova premiéra Andreje Babiše hájícího ve Sněmovně schodek státního rozpočtu ve výši pěti set miliard korun a zeptal se ekonoma akademického pracoviště CERGE-EI a člena ústředního krizového štábu Matějky, zda souhlasí.
„Jsme kreativní národ. V něčem nejlepší určitě budeme – snad jednou zase v hokeji,“ reagoval v nadsázce host. „Tady se něco povedlo na začátku, myslím, že jsme mohli dopadnout daleko hůř. Bělorusko, Turkmenistán a další země úplně ignorovaly, že přichází nějaký problém. To u nás ne. Zachránili jsme nějaké životy, to je super. V ekonomických opatřeních byl počáteční směr docela dobrý. Myslím, že jsme pak v jednu chvíli ztratili cestu. Je to trochu chaos, jsou nejasná pravidla a teď to tak je víc a víc,“ popisoval Matějka.
„První měsíc bylo důležité ekonomiku nějak podpořit. Neříkám nutně pomoci, ale podržet, protože trhy se úplně zavřely, svět se změnil. V tu chvíli trhy nerozhodovaly, jestli je dobrá tato nebo jiná restaurace, všechny byly zavřené,“ vrátil se Matějka k restriktivním opatřením a uzavření domácí ekonomiky.
„A proto bylo dobré chvilku dát lidem, my tomu říkáme likvidita, prostě hotovost, aby firmy mohly platit svoje zaměstnance, aby za ten měsíc, případně dva, nepropustily všechny, protože pak by se to budovalo zpátky dva roky,“ dodal s tím, že šlo o pragmatický krok a tato cesta by byla levnější.
„Mně by se nejvíc líbilo, kdybychom žili ve státě, který má jasná pravidla a soustředí se na ty důležité věci. Na začátku šlo opravdu o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat,“ navázal Matějka a dodal, že později se ani on ve všem neorientoval.
Ekonom nevidí budoucnost úplně růžově: „Máme za sebou jednu fázi zavření, nyní jsme takzvaně otevřeli a situace bude těžká. Firmy budou krachovat, lidi nebudou mít práci, spousta z nás bude nešťastných. Kolegové Michal Bauer a Julia Chytilová zjistili z dat, že procento depresí se téměř zčtyřnásobilo. Více než milion lidí má najednou navíc deprese, to je obrovské neštěstí.“
Na ekonomický pokles má podle Matějky obrovský vliv nejistota. „Ukazuje se, že polovina toho poklesu bude způsobená nejistotou. Ta nejistota je naprosto zásadní věc,“ poznamenal.
Na otázku, co je zásadní před potenciální druhou vlnou koronaviru, ekonom odpověděl: „Základní věc, co je potřeba udělat, je daleko více než teď investovat do chytré karantény. Tím myslím, abychom byli schopni testovat ne osm tisíc lidí denně, ale třeba padesát tisíc denně. Investovat do toho stokrát víc peněz a potom mít jasná pravidla, jak stát bude pomáhat. A kdybych mohl poradit, tak pomoc na začátku by měla být daleko agresivnější, než byla, daleko větší, rychlejší. Připravit programy, aby lidi a podnikatelé věděli, že když náhodou přijde další průšvih, tak dostanou pomoc přesně těchto parametrů.“
Jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun mnoho rodin považuje za nedostatečný, zvlášť kriticky se k němu staví mnohé samoživitelky. Podle nich jejich špatnou situaci mimořádná dávka nijak zásadně neřeší. O vlastní zkušenost se s námi podělila paní Zdena z Aše na Chebsku.
Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.
Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.
Sledujeme on-line
Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.
Hadi Matar, 24letý muž podezřelý z napadení britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, u soudu před velkou porotou ve čtvrtek popřel vinu.
Agáta Hanychová se po několika týdnech strávených ve Španělsku a americkém New Yorku vrátila domů. A hned vyrazila za zábavou. Jelikož je však její partner Jaromír Soukup stále v zahraničí, do společnosti vzala svou mladší sestru, 16letou Kordulu.
Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.
S koncem týdne nás čeká ochlazení a přibývající bouřky, přesto na celém území České republiky stále platí výstraha před požáry. Teploty klesnou pod tropickou třicítku už v pátek, výrazněji pak o víkendu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.
Zlínský fotbalista Martin Cedidla si příštích pět soutěžních zápasů nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ho na čtvrtečním zasedání potrestala za surový faul na slávistu Ewertona v utkání druhého kola první ligy, jímž brazilského křídelníka vyřadil kvůli zranění ze hry na čtyři až šest týdnů. Dvacetiletý obránce nechtěl před novináři verdikt komentovat, proti trestu se může odvolat.
Lezec Adam Ondra skončil na mistrovství Evropy druhý v olympijské kombinaci. Na šampionátu v Mnichově získal český reprezentant po zlatu v obtížnosti a bronzu v boulderingu třetí medaili. Závěrečnou disciplínu soutěží ve sportovním lezení na Königsplatzu vyhrál Rakušan Jakob Schubert.
Národní katastrofa. Těmito slovy označil současnou vládu Vlastimil Tlustý, exministr financí za ODS v první Topolánkově vládě. Ve vysílání CNN Prima NEWS nešetřil tvrdou kritikou na adresu premiéra Petra Fialy i jednotlivých ministrů. Ti podle něj nebudou moct kvůli svému působení ani vyjít na ulici.
Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.
Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.
Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).
Okresní soud v Mostě poslal ve čtvrtek odpoledne do vazby 21letého mladíka, který podle kriminalistů pobodal 65letého seniora.
Než aby nevyrazili vůbec, jedou alespoň sami. Ať už proto, že si chtějí užít čas pro sebe, snadněji se na cestách seznamovat s místními i dalšími turisty, nebo zkrátka jen nemají s kým jet. Takzvané single cestování je mezi Čechy stále populárnější. Registrují to i cestovní kanceláře, jak potvrdil místopředseda jejich asociace Jan Papež. Vysvětlil, v čem je takové cestování specifické a na co by si měli dát všichni turisté pozor.
Ludmila Zábršová-Molínová, která ztvárnila v seriálu ZOO postavu Ilony Liškové, si před lety prošla léčbou rakoviny prsu. Že je něco v nepořádku, cítila už několik měsíců předtím, než se dozvěděla zdrcující diagnózu. Lékaři ji ovšem odmítali poslat na mamograf.
V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se strhla drsná hádka mezi europoslanci Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Neshodli se v názoru na aktuální energetickou krizi. Podle Zdechovského za ni může ruská invaze na Ukrajinu, Konečná velkou část viny přisuzuje současné vládě.