reklama

Landa: Lidé se bojí říkat svůj názor. Potřebujeme debatu o svobodě, kterou nám krájí

Alter ego Žito 44 je mrtvé a na scéně je opět „starý“ Daniel Landa – umělec a buřič, který varuje před potlačováním svobody v Česku i ve světě. Své obavy vytesal do nejnovější písně Ukolébavka, kde hovoří o všudypřítomných kamerách a čipování dětí. Co pro Landu svoboda znamená? A jak se chce do boje o lidská práva zapojit? Odpovídal v pořadu Štrunc moderátora Pavla Štrunce.

reklama

Úspěšný zpěvák nehodlá při boji za občanskou svobodu stát stranou. V pondělí oficiálně představil takzvaný Blanický manifest – petici, do které spolu s dalšími autory promítl obavy z potlačování lidských práv. „Lidé jsou ukolébaní. Mám pocit, že usínáme a některé věci nevidíme, neslyšíme a málo je reflektujeme,“ popsal Landa v pořadu Štrunc. „Mám obavu, vidím, kam se svět posunuje. Vidím kamery, které v Číně identifikují lidi. I k nám se to nějak dohrabe,“ míní interpret, který vydal přes deset alb a napsal hudbu pro tři muzikály.

Podle Landy v Česku platí celá řada zákonů, u nichž neobstojí argument, že slouží k ochraně občanů. Jako příklad zmínil povinnost nosit helmu na motocyklu nebo zákaz kouření. „Proč by si kuřák, který kouří, nemohl udělat bar, kam by přišel další kuřák? Proč stát sahá občanům na osobní svobodu? Já jsem nekuřák, ale vnímám, že stát se zákazy postupuje, jsou to drobné salámky,“ varoval muzikant.

K tématu

Další problém vidí Landa v postupném odzbrojování Evropy. „V Anglii, Německu, tam už chlapi nemohou mít ani slzný plyn. Ženy nemůžou nosit pepřák. Nebo když přijde nařízení, které omezuje kapacitu zásobníku v dlouhé zbrani, to je totální nesmysl,“ myslí si umělec.

Kdo nejde s proudem, je na okraji společnosti

Hlavním cílem Blanického manifestu podle Landy je, aby v Česku započala diskuze o lidských právech. „Jen chci, aby vznikla silná a hlasitá debata o svobodě. Není možné, aby se lidé báli mluvit o svém názoru. Můžeme si říkat, že to tak není, ale je to tak. Lidé jsou ostrakizovaní v případě, že jejich názor není v souladu s oficiálním proudem,“ reflektoval Landa společnost.

Blanický manifest má být jakýmsi referendem, které ukáže, zda české občany tato problematika zajímá. „Je to otázka, jak to vnímají lidé, kteří tady žijí. Je to výkřik určený politikům. Buď to bude kuňknutí žáby, nebo zařvání lva. Pro mě je důležité vědět, kolik je tu lidí, kteří cítí, že nám někdo krájí osobní svobody. Že někdo drží červené tlačítko. Nemám pocit, že bychom byli svobodní,“ uzavřel Landa, který je podle všeho připraven i na neúspěch celého manifestu.

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama