reklama

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

reklama

„Zdravotnictví tvrdí, že přišla třetí vlna, která tu nemusela být. Musela tu být, nastala úplně všude. Podívejte se do všech zemí po celém světě nezávisle na očkování a přístupu, třetí vlna je úplně všude,“ prohlásil v pořadu Jiří Šinkora.

Jako příklad uvedl Německo či Rakousko. Německo v současné době omezuje neočkované. Mají zákaz vstupu do volnočasových zařízení i do většiny obchodů. V Rakousku je vyhlášen celostátní lockdown, díky kterému se tam epidemie lepší.

Podle imunologa se epidemie řídí sama. „V Rumunsku, kde nejsou žádná opatření a lidé jsou málo proočkovaní, jde vlna dolů. Epidemie si řídí průběh sama o sobě,“ myslí si Šinkora. Připustil však, že pomoci průběhu epidemie může očkování. „My tomu můžeme pomoci tím, že proočkujeme ty, kteří jsou na to citliví. Tedy že přesvědčíme seniory. Ale ne že jim vakcinaci nařídíme. To je vše, co můžeme dělat,“ řekl s tím, že ještě „trošku“ dodržovat opatření musíme.

Průběh vlny závisí na očkování

S tím, že se Česko další vlně epidemie nemohlo vyhnout, souhlasil i bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Podle něj ale její průběh ovlivňuje právě proočkovanost a dodržování opatření.

„Je pravda, že vlně jsme se asi nemohli vyhnout, protože probíhá všude. Nicméně probíhá v různých státech mimo jiné i v závislosti na proočkovanosti. Takže jsme si to mohli možná trošku zlepšit. Ale jinak je pravda, že to je přirozený cyklus, kterému není možno plně vzdorovat. Bohužel, ke vzdorování patří i opatření,“ vysvětlil.

Podle Šeda je obcházení opatření nedůstojné a kontraproduktivní. „Opatření jsou produktem kompromisů, které by měly být dobře míněny. To, že u nás nejsou dodržována, vede k dalším a ještě tvrdším. Ani ta ale nejsou dodržována,“ nelíbí se biochemikovi. Podle něj na obcházení opatření nejvíce doplatí lidé, kteří je dodržují.

Vinu dává i politikům, kteří slibují nesplnitelné. „Jde i o přístup politiků. Nemohou říkat, že očkování je tečka za celou pandemií nebo že už nikdy nebude lockdown. Nemůžeme takové věci garantovat, protože nevíme, co se stane. Měli by říkat, že udělají vše pro to, aby další lockdown nebyl. Když udělají autority chybu, měly by ji uznat a říct, že se přepočítaly,“ zdůraznil Šedo.

Podobně přístup politiků kritizoval i imunolog Šinkora. „Dozvídáme se věci, které jsou od začátku jasné, že nemohou fungovat. U kampaně Tečka bylo jasné, že svou podstatu nesplní. A když se to pak stane, nikdo se k tomu nepřihlásí. Rovnou nařídí třetí dávku bez jakéhokoliv vysvětlení,“ kroutil hlavou v Partii PLUS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama