Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

„Zdravotnictví tvrdí, že přišla třetí vlna, která tu nemusela být. Musela tu být, nastala úplně všude. Podívejte se do všech zemí po celém světě nezávisle na očkování a přístupu, třetí vlna je úplně všude,“ prohlásil v pořadu Jiří Šinkora.

Jako příklad uvedl Německo či Rakousko. Německo v současné době omezuje neočkované. Mají zákaz vstupu do volnočasových zařízení i do většiny obchodů. V Rakousku je vyhlášen celostátní lockdown, díky kterému se tam epidemie lepší.

Podle imunologa se epidemie řídí sama. „V Rumunsku, kde nejsou žádná opatření a lidé jsou málo proočkovaní, jde vlna dolů. Epidemie si řídí průběh sama o sobě,“ myslí si Šinkora. Připustil však, že pomoci průběhu epidemie může očkování. „My tomu můžeme pomoci tím, že proočkujeme ty, kteří jsou na to citliví. Tedy že přesvědčíme seniory. Ale ne že jim vakcinaci nařídíme. To je vše, co můžeme dělat,“ řekl s tím, že ještě „trošku“ dodržovat opatření musíme.

Průběh vlny závisí na očkování

S tím, že se Česko další vlně epidemie nemohlo vyhnout, souhlasil i bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Podle něj ale její průběh ovlivňuje právě proočkovanost a dodržování opatření.

„Je pravda, že vlně jsme se asi nemohli vyhnout, protože probíhá všude. Nicméně probíhá v různých státech mimo jiné i v závislosti na proočkovanosti. Takže jsme si to mohli možná trošku zlepšit. Ale jinak je pravda, že to je přirozený cyklus, kterému není možno plně vzdorovat. Bohužel, ke vzdorování patří i opatření,“ vysvětlil.

Podle Šeda je obcházení opatření nedůstojné a kontraproduktivní. „Opatření jsou produktem kompromisů, které by měly být dobře míněny. To, že u nás nejsou dodržována, vede k dalším a ještě tvrdším. Ani ta ale nejsou dodržována,“ nelíbí se biochemikovi. Podle něj na obcházení opatření nejvíce doplatí lidé, kteří je dodržují.

Vinu dává i politikům, kteří slibují nesplnitelné. „Jde i o přístup politiků. Nemohou říkat, že očkování je tečka za celou pandemií nebo že už nikdy nebude lockdown. Nemůžeme takové věci garantovat, protože nevíme, co se stane. Měli by říkat, že udělají vše pro to, aby další lockdown nebyl. Když udělají autority chybu, měly by ji uznat a říct, že se přepočítaly,“ zdůraznil Šedo.

Podobně přístup politiků kritizoval i imunolog Šinkora. „Dozvídáme se věci, které jsou od začátku jasné, že nemohou fungovat. U kampaně Tečka bylo jasné, že svou podstatu nesplní. A když se to pak stane, nikdo se k tomu nepřihlásí. Rovnou nařídí třetí dávku bez jakéhokoliv vysvětlení,“ kroutil hlavou v Partii PLUS.

Tagy: