INTERVIEW, Zdeněk Hel - 24.2. v 17:31
Mnoho případů těžkého průběhu koronaviru u mladých lidí či jiných pacientů může způsobovat jihoafrická mutace. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS to řekl Zdeněk Hel, imunolog, biochemik a profesor patologie působící v USA. Česko podle něj nedělá dost pro monitorování virových variant.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že se země nachází před totální katastrofou. „Bohužel musím s panem premiérem souhlasit, že situace je opravdu velice vážná. Dochází k tomu, k čemu jsme dospívali dlouhou cestou kompromisních řešení. My jako vědecká komunita jsme před touto situací dlouhodobě varovali a moc nás mrzí, že bohužel dochází na naše předpovědi, že se dostaneme do takovéto situace,“ sdělil Hel.
Podle imunologa je naivní se domnívat, že jedno řešení, například lockdown, situaci nějakým způsobem dlouhodobě vyřeší. „Nevyřeší. Pokud uděláme lockdown velice tvrdý, a on je opravdu nyní zapotřebí, a pokud ho uděláme pouze tak, že se nepřipravíme jinými způsoby na jeho konec, tedy na etapu rozvolňování, budeme za několik týdnů přesně v samé situaci, ve které jsme dnes,“ vysvětlil Hel.
Předání moci odborníkům
Uvedl, že je důležitá směs přístupů – ochranná opatření, testování, trasování, očkování. „Ani jeden z těchto čtyř přístupů neděláme v České republice dostatečně dobře,“ řekl Hel s tím, že podle něj je potřeba naprosto zásadně změnit přístup ke kontrole epidemie jak z hlediska personálního, tak metodiky práce. „Potřebujeme k tomu široký konsenzus napříč politickým spektrem vlády i opozice, vytvořit komisi odborníků, ale opravdu odborníků, která nebude mít politické cíle a bude se jenom a výslovně soustředit na řešení této situace. To je naprosto klíčové,“ dodal imunolog.
„Je velmi důležité v současné době zapomenout na sbírání politických bodů a předat moc odborníkům. Konečně,“ sdělil Hel. „Naše země se nachází v krizi, která se dá přirovnat k té válečné. Musíme tedy přijmout nekonvenční opatření, abychom se opravdu zcela zásadně postavili této epidemii,“ uvedl Hel.
Jihoafrické mutace koronaviru se vědci obávají nejen kvůli účinnosti očkování. „Člověk, který již jednou prošel infekcí koronavirem, nebude nutně ochráněn proti infekci této nové jihoafrické varianty. Bojíme se, že bude docházet ke druhé vlně reinfekcí a tím pádem se s námi problém potáhne dlouhou dobu,“ sdělil Hel.
„Firmy už samozřejmě vyrábí modifikovanou vakcínu i proti těmto novým variantám, ale bude to trvat několik měsíců. Neočekávám, že by tyto vakcíny mohly být dostupné dříve než na podzim tohoto roku, a to ještě musím zkřížit prsty, aby to tak opravdu bylo,“ objasnil Hel.
Může za těžký průběh u pacientů jihoafrická mutace?
Jihoafrická varianta se už potvrdila i v Česku. Podle Hela je velký problém, že ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav nedělají dostatek pro monitorování virových variant na území republiky. „Vůbec nemonitorujeme jihoafrickou variantu. To, co se podařilo zachytit, se stalo naprostou náhodou, anebo došlo k tomu, že se vrátili nějací turisté ze Zanzibaru a předpokládám, že ty preferenčně otestovali,“ řekl imunolog.
„Je možné, že mnoho z těžkých případů a případů u mladých lidí může být způsobeno jihoafrickou variantou viru. Doufám, že ne, ale je to možné,“ dodal na závěr Zdeněk Hel.