Policie v indické části Kašmíru hlásí pět mrtvých po pákistánském útoku, uvedla agentura Reuters. Islámabád ohlásil útok v noci na sobotu poté, co Indie údajně zaútočila na tři letecké základny pákistánské armády. Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s náčelníkem generálního štábu armády Asimem Munírem a vyzval obě strany k deeskalaci napětí. Zároveň Rubio nabídl pomoc Spojených států se zahájením konstruktivních jednání, uvedl podle Reuters mluvčí amerického ministerstva. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf svolal jednání Národní bezpečnostní rady, které předsedá. Orgán má na starosti i pákistánské jaderné prostředky, upozornila BBC.
O údajném útoku na tři letecké základny v Pákistánu podle agentury AP dříve informoval mluvčí pákistánské armády s tím, že většina střel byla zachycena. Indie podle mluvčího pokračuje v otevřené agresi vůči Pákistánu. Islámabád následně podle státní televize zahájil protiútok a údajně zasáhl a zničil několik vojenských cílů, uvedla agentura DPA.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina může čelit velkému vzdušnému útoku, varovaly Spojené státy. Putinovo příměří končí
Vzdušný prostor nad Pákistánem byl pro leteckou dopravu v sobotu od 0:15 SELČ (3:15 místního času) do 9:00 SELČ (12:00 místního času) uzavřen, uvedla tamní média s odvoláním na národní letecký úřad. Země skupiny G7 podle agentury Reuters vyzvaly obě sousední země ke zdrženlivosti a k přímému dialogu. Premiér Pákistánu Šaríf také svolal jednání bezpečnostní rady, jež spravuje i pákistánské jaderné prostředky, uvedl web BBC.
Místní obyvatelé hlásí hlasité výbuchy na několika místech indické části Kašmíru, uvedla agentura AP. Reportéři BBC slyšeli výbuchy ve městech Šrínagar a Džammú v indické části Kašmíru. Zdroj těchto explozí nebyl identifikován, potvrdili reportéři.
Místní média rovněž informovala o tom, že slyšela zvuk výbuchů z Udhampuru v indické části Kašmíru a Pathankotu v indickém Paňdžábu – na obou místech se nacházejí indická obranná zařízení, o nichž Pákistán tvrdí, že se stala terčem útoku, dodal web BBC. Indický vojenský zdroj agentuře Reuters potvrdil, že indické letectvo je v sobotu v noci aktivní na území Pákistánu.
Cílem raket měly být letecké základny
Generálporučík Ahmad Šaríf v televizním projevu řekl, že všechny prostředky pákistánského letectva jsou v bezpečí. Dodal, že některé z indických raket zasáhly také indický východní Paňdžáb.
Armádní mluvčí uvedl, že rakety vypálené Indií mířily na leteckou základnu Núr Chán v posádkovém městě Rávalpindí, leteckou základnu Murid ve městě Čakval a leteckou základnu Rafiqui v okrese Džhang ve východní provincii Paňdžáb.
Šaríf dodal, že některé z raket vypálených Indií zamířily také do Afghánistánu a Pákistán má důkazy, které to potvrzují.
Nejhorší situace mezi zeměmi za mnoho let
Vztahy obou jaderných mocností jsou vyhrocené po dubnovém útoku na převážně indické turisty v indické části Kašmíru, z čehož Dillí obviňuje Islámábád. Následně tento týden Indie zaútočila na několik míst v pákistánské části Kašmíru, což odůvodnila zásahem proti teroristům. Při úderech a následném vzájemném ostřelování dosud zemřely desítky lidí.
Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země už svedly války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují. Současné situace je považována za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba 20 let.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusko se ohradilo proti Pavlově srovnání s nacisty. Potrefená husa, reaguje česká diplomacie