Desítky lidí v indonéské provincii Aceh byly svědky toho, jak se dva muži ve věku 27 a 29 let svíjeli bolestí a prosili o milost. Podle práva šaría byli odsouzeni k 80 ranám ratanovou rákoskou kvůli své homosexualitě. Místní je přistihli při sexuálním styku.
Podle šéfa policie v Acehu Hera Triwijanarka byli muži zatčeni v listopadu poté, co místní začali mít podezření ohledně jejich sexuality. Vnikli tedy do jejich pronajatého pokoje, kde byla dvojice přistižena při sexu.
Indonésan znásilnil dítě. Byl odsouzen ke 175 ranám rákoskou, po třetině se zhroutil
V indonéském městě Banda Aceh byl ke 175 ranám rákoskou odsouzen muž, který byl uznán vinným ze znásilnění dítěte. Trest mu byl nakonec snížen na 169 ran. Místo šesti úderů má jít na půl roku do vězení. Podle tamního práva jedna rána bičem vydá za měsíc v cele.
Během trestu se střídalo pět vymahačů v hábitech a kuklách. Při bičování se jednomu z nich rákoska dokonce zlomila, okamžitě však byla vyměněna. Podle webu Daily Mail byl průběh trestu na okamžik pozastaven a trestaným bylo umožněno se napít vody. Matka jednoho z mužů při pohledu na „mrskání“ svého syna omdlela.
Každý z „hříšníků“, jak byli označeni místními, dostal po 77 ranách, tedy o tři méně, než byl původní záměr. Předtím si totiž muži odseděli tři měsíce ve vězení a měsíc v cele odpovídá ubrání jedné rány rákoskou.
Gayové ten den nebyli jediní, které neminul trest. Čtyři další dostali 17 ran za mimomanželské vztahy, mezi kterými byla i žena, a 40 úderů obdržel provinilec za nadměrné pití alkoholu.
Triwijanarko uvedl, že má podezření hned na několik míst, kde docházelo v případě různých dvojic k homosexuálním praktikám, které je obtížné odhalit. Vyzval veřejnost, aby jakékoliv podezřelé chování hlásila.
Přísné dodržování práva šaría
Skupiny pro lidská práva veřejné výprasky kritizují a považují je za nelidské a kruté. Indonéský prezident Joko Widodo vyzval k jejich okamžitému ukončení.
Bičování se v Acehu používá k trestání různých zločinů. Nejkonzervativnější indonéská provincie má jako jediná založena svůj právní systém na právu šaría. Bičováním lze trestat pití alkoholu, nemanželský poměr i homosexualitu.
Region začal využívat náboženské právo poté, co mu byla v roce 2001 udělena zvláštní autonomie, což je pokus ústřední vlády potlačit dlouhotrvající separatistické povstání.