Česko si v evropském žebříčku inflace v únoru dále polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo osmou nejnižší, zatímco v lednu byla v ČR desátá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta.
Spotřebitelské ceny v Česku meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 2,0 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v lednu.
ČTĚTE TAKÉ: Češi už přes dva roky chudnou. Čtyři důvody, proč ve slabé ekonomice přicházíme o peníze
Za meziměsíčním růstem cen stály zejména ceny pohonných hmot, které si připsaly 4,3 %. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l.
Za meziročním zlevnění stály hlavně potraviny. Např. ceny zeleniny přešly z původního růstu o 13,3 % v pokles o 0,1 %. Naopak nahoru tlačily cenovou hladinu nájmy. Ty zdražily o 6,8 %. Elektřina je dražší o 13,1 %.
Oproti loňskému únoru si lidé museli připlatit zejména za bydlení, zdražily i stravovací a ubytovací služby, naopak z potravin zlevnily například vejce, mouka, cukr či drůbeží maso.
Podle prognózy centrální banky by se inflace celý rok měla pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle. Za celý rok ČNB čeká průměrnou inflaci 2,6 procenta.
Inflace v Rusku se blíží osmi procentům
Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Rusko se 7,6 procenta. Vysokou inflaci mělo i Rumunsko se 6,9 procenta, Island se 6,6 procenta a Bělorusko se šesti procenty. Ze sousedních států byla inflace v Česku nejnižší. Vyšší byla inflace v Polsku se třemi procenty, na Slovensku se 3,3 procenta, v Rakousku se 4,3 procenta i v Německu s 2,5 procenta. Nejnižší byla z evropských států inflace v Lotyšsku, a to 0,4 procenta. Následovala Litva s 0,7 procenta a Itálie s 0,8 procenta.
Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v února klesla. V meziročním vyjádření dosáhla na 2,6 procenta, což je pokles o 0,2 bodu z lednových 2,8 procenta. Inflace v USA podle odhadů v únoru činila 3,1 procenta. Na stejnou hodnotu inflace dosáhla i v lednu 2024 po krátkém zvýšení na 3,4 procenta v prosinci. Lednová data o vývoji spotřebitelských cen v USA ukazují, že ještě není vyhráno, podotkl analytik Portu Lukáš Raška.
Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v únoru 2024 meziročně o 0,7 procenta, což bylo nad tržními odhady 0,3 procenta. Jde o obrat od lednového nejprudšího poklesu cen o 0,8 procenta, tedy deflaci, za posledních 14 let. Nejnovější výsledek byl prvním spotřebitelským růstem cen od loňského srpna. Inflace v Číně dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 11 měsíců, důvodem byly vysoké výdaje během svátků nového čínského roku, uzavřel Raška.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pomerančový džus závratně zdražil. Může být ještě hůř, varují experti a vysvětlují důvody