Inflace zpomalila pod 10 procent. Drahota dále poleví, má to ale háček, varuje ekonomka

Růst důchodů zpomalí, slibuje vláda.

Inflace klesla, kdo za to může?

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021. Pod deset procent se dostala poprvé od loňského ledna. Předtím se ale pod deseti procenty držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s letošním květnem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta. Ke snížení inflace pod deset procent přispěly podle premiéra Petra Fialy (ODS) i kroky vlády. Ekonomové vedle toho varují před pokračujícím meziměsíčním nárůstem spotřebitelských cen.

Ekonomka Helena Horská konstatovala, že zpomalení inflace je především zásluhou vysoké srovnávací základny. „Meziměsíční růst se udržel podruhé za sebou na 0,3 procenta. A zde leží kámen úrazu! Bez meziměsíčních poklesů se inflace v ČR k dvouprocentnímu inflačnímu cíli jen tak nepropadne,“ upozornila Horská.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda zaplatí 51 milionů korun gastroprůvodci Michelin. Děláte si prd*l? ptal se Babiš

Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že inflace bude dále znatelně klesat. „V příštím roce podle některých prognóz dokonce pod úroveň dvou procent. Vládní politici budou moci před volbami 2025 deklarovat své ‚vítězství nad inflací‘, jakkoli jim spadne do klína,“ predikuje analytik.

Ke snížení inflace pod deset procent přispěly podle premiéra Petra Fialy (ODS) i kroky vlády. Zmínil mimo jiné zastropování cen energií, vládní úspory a tlak na dodavatele potravin a pohonných hmot. Vyzdvihl také to, že vláda přes kritiku opozice nepřistoupila k zastropování cen pohonných hmot. Radikální kroky podle Fialy v některých jiných zemích vedly k nedostatku benzinu či skokovému zdražení některého zboží.

Zdražování masa polevilo

Statistici upozornili, že mezi potravinami zpomalovalo zejména zdražování masa, proti květnu o čtyři procentní body na 4,7 procenta, a sýrů a tvarohů o více než šest procentních bodů na deset procent. Ceny olejů a tuků pak přešly z květnového růstu o dvě procenta v pokles o 4,3 procenta v červnu. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu v červnu meziročně zdražily o deset procent, zemní plyn o téměř 40 procent a tuhá paliva zhruba o 35 procent. Ve všech případech to ale byl nižší nárůst než v květnu.

Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 6,9 procenta, vodné o 16,3 procenta, stočné o 26,9 procenta, elektřina téměř o čtvrtinu a teplo a teplá voda o více než 40 procent. Například za vejce lidé platili meziročně o 28,8 procenta více, za margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 procenta, za ovoce o 15,2 procenta, za zeleninu o 28,2 procenta a cena cukru pak vzrostla o více než polovinu.

„Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, již čtvrtý měsíc v řadě, ceny v oddíle doprava zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 procent,“ uvedl ČSÚ. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 procenta a ceny služeb o 7,9 procenta.

ČSÚ ve čtvrtek zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Vývozní ceny meziročně klesly o 2,6 procenta po dubnovém růstu o 0,2 procenta. Meziroční pokles cen v dovozu zrychlil na osm procent z květnových 5,4 procenta. Meziměsíčně vývozní ceny stouply, a to o 0,2 procenta, zatímco dovozní klesly o 0,7 procenta. „V květnu byly ceny ve vývozu a dovozu značně ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči euru a dolaru. (…) O více než 30 procent meziročně klesly dovozní ceny minerálních paliv, uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněmovna projednává konsolidační balíček

Tagy: