Pět milionů korun za skoro třicet tisíc měsíčně. Tak v současné době vypadají nabídky hypoték. A to i přesto, že úroky bank v posledním měsíci klesaly. Podle odborníků šlo ale jenom o krátkodobý výkyv. Část ekonomů i tak tvrdí, že se pořád může vyplatit nemovitost koupit. Ceny bytů jsou totiž podle nich nízké.
Zamrzlý hypoteční trh se pomalu rozehřívá. I tak je ale stále hluboko pod bodem mrazu. „Mezi lednem a únorem tam byl zhruba dvacetiprocentní nárůst. Je ale pravda, že čísla zůstávají v meziročním srovnání velice nízká. Meziroční propad je nějakých 69 procent,“ uvedl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.
Malý zájem Čechů o hypotéky je přitom vidět i na datech. Zatímco mezi lety 2020 a 2021 si hypotéku vzalo přes 100 tisíc domácností, loni to bylo jen necelých 66 tisíc. To je oproti předloňsku o více než polovinu méně. Zhruba třetinu sjednaných hypoték každý rok tvoří ty refinancované.
ČTĚTE TAKÉ: Cenu nemovitosti můžete snížit i o 30 procent. Choďte na prohlídky a vyjednávejte, radí ekonom
Nízký zájem o hypotéky je hlavně kvůli vysokým úrokovým sazbám. V průměru se pohybují okolo 6,3 procenta. I tady je ale vidět zlepšení – na začátku roku to bylo ještě o asi desetinu víc. Propad ale podle odborníků příliš nepomůže.
Průlom v cenách energií? Plyn i elektřina zlevňují. Experti radí, jak postupovat s fixací
Česko zažívá průlom na trhu s energiemi. Ceny postupně klesají a dodavatelé čím dál častěji nabízejí nižší ceny, než stanovuje vládní strop. Ke zmíněnému trendu dochází u plynu i elektřiny. Podle odborníků jde o dobré znamení – pokles cen očekávají i nadále. Přesto experti nedoporučují žádná ukvapená rozhodnutí, například přecházet a fixovat si ceny u nového dodavatele.
„Za dlouhou dobu to byl největší pokles, ale pořád se bavíme o tom, že se držíme v rámci odchylek. Větší část bank se přiklonila k akčním nabídkám, které v tomto měsíci končí,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Beneš.
Za průměrnou pětimilionovou hypotéku teď klienti zaplatí asi 30 tisíc měsíčně. Pokud by šestiprocentní úrokové sazby vydržely 30 let, ve výsledku bance pošlou skoro 11 milionů. A zdá se tak logické s nákupem vyčkat.
Výrazný pokles sazeb se nečeká
„Nemyslím si, že v horizontu jednoho až dvou let uvidíme výrazný růst cen bytů. Vidím to na stagnaci nebo jejich mírný pokles. Je možné spekulovat o tom, že při počkání jednoho až tří let hypotéky zlevní a tím pádem se kupující dostane do celkově lepší situace,“ řekl ekonom a analytik J&T Banky Pavel Ryska.
Podle jiných odborníků se ale čekání nemusí vůbec vyplatit. „Jakmile začnou úrokové sazby klesat, může to pohnout i s cenami bytů. A to, co člověk ušetří na procentní sazbě, může doplatit na rostoucí ceně bytů,“ uvedl hlavní ekonom Natland Group Petr Bartoň.
Úrokové sazby by podle odborníků mohly začít klesat již brzy, zhruba koncem roku. Výrazné snížení se ale nečeká – zpravidla někam k pěti procentům. „Čím déle budou sazby vyšší, tím si lidé začnou postupně zvykat na to, že máme prostě vyšší sazby. Těch pět let je myslím si optimističtější číslo,“ uvedl Beneš.
Hlavní slovo ohledně úroků bude mít Česká národní banka. I někteří členové její rady přitom mluví podobně – do budoucna by mohla být standardem úroková sazba kolem čtyř procent.