úrok

Výpis příspěvků ke štítku „úrok“

Srovnání spořicích účtů. Jak na tvrdý dopad inflace a které banky mají nejlepší úrok?

9. listopadu 2022 07:12

Vysoká inflace požírá lidem peníze na běžných účtech. Spotřebitelé se proto poohlížejí po možnostech, kde své finance výhodně uložit. Mezi bankovními produkty jsou spořicí účty stále velmi oblíbené. A to i přesto, že současné úročení nemůže dostihnout růst spotřebitelských cen. Jaké jsou však nyní nejvýhodnější spořicí účty a u které banky lze získat nejlepší úrok?

Z 50tisícové půjčky exekuční horor za 800 tisíc. Paní Miroslava skončila s případem u soudu

7. listopadu 2022 20:56

Na začátku půjčka 54 tisíc korun, na konci exekuce na skoro 800 tisíc korun. I tak může vypadat lichva. Redakce CNN Prima NEWS vám představí příběh mladé ženy, který se dostal do soudní síně. Právě tam označila soudkyně takto drahé půjčky za společensky nebezpečné a exekuci zastavila. Podobných sporů mohou být i desítky tisíc.

Budoucnost bydlení v Česku: Pronájem, nebo žít ve vlastním?

16. září 2022 13:49

Vlastní bydlení je zásadním tématem milionů Čechů. Jít do svého je ale dnes velmi náročná disciplína. Situace na trhu s nemovitostmi není pro kupující právě příznivá. Ovlivňuje ji řada faktorů: Vysoká inflace, která výrazně ukrajuje z platů, z nichž je potřeba našetřit dost vysoký základ na hypotéku, jejíž úroky dosahují nepříjemných výšin. To všechno ve výsledku znamená, že na vlastní bydlení má dnes jen málokdo. Jaký je výhled do budoucna a je novou šancí na vlastní bydlení pro mnohé lidi podílové vlastnictví, které ale zatím v Česku není příliš populární? O tom všem jsme mluvili s expertem Janem Kučerou.

Hypotéku si nyní raději neberte. Ekonom Kovanda nastínil, kdy budou půjčky levnější

18. července 2022 07:43

Průměrná úroková sazba u hypoték v červnu vzrostla na 5 % a zřejmě se bude ještě zvyšovat. Banky a spořitelny za stejné období poskytly na bydlení úvěry v objemu 19,3 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o 65% propad. Podle ekonoma Lukáše Kovandy potrvá současná ekonomická krize zhruba dva roky. Následně hypotéky opět zlevní.

Dlužníci v exekuci budou moci splatit peníze bez úroků. Poslanci kývli na milostivé léto

1. června 2022 13:18

Někteří dlužníci v exekuci zřejmě znovu dostanou šanci splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. Předpokládá to vládní předloha, kterou ve středu schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole. Hlasovalo pro ni 152 ze 153 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Milostivé léto pokračuje. Vláda schválila, aby část dlužníků platila exekuce bez úroků

18. května 2022 12:12

Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat Sněmovna, informovalo na Twitteru ministerstvo spravedlnosti. Zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.

Velký problém pro Fialovu vládu: Rating Česka v ohrožení, hrozí vyšší daně, varuje Kovanda

7. května 2022 13:11

Česku hrozí, že se stane méně důvěryhodnou zemí pro zahraniční investory a v případě půjček bude muset platit vyšší úroky. Varovný prst tímto směrem podle ekonoma Lukáše Kovandy v pátek večer vyslala jedna ze tří renovovaných ratingových agentur –⁠ agentura Fitch. Pokud chce vláda tento osud zvrátit, musí okamžitě zasáhnout a podle Kovandy hrozí občanům i zvýšení daní.

Rusko zbankrotovalo, shodují se experti. Centrální banka zakázala platit úroky z dluhu

1. března 2022 22:02

Ruská centrální banka vydala moratorium na vyplácení úroků z ruského dluhu zahraničním věřitelům. Opatření se týká dluhu v objemu 29 miliard dolarů, což představuje zhruba desetinu celkového zadlužení ruské vlády. Podle ekonomů tím Rusko de facto přiznalo platební neschopnost, ačkoli jde o přímý důsledek těch nejtvrdších ekonomických sankcí Západu.

Schillerová je nabízela jako vánoční dárek. Stanjura výhodné státní dluhopisy pozastavil

7. ledna 2022 07:40

Kdo si do 23. prosince neobjednal protiinflační Dluhopis Republiky, možná propásl svou poslední šanci na poměrně výhodné zhodnocení svých úspor. Právě rekordní poptávka po tomto cenném papíru vedla ministerstvo financí k dočasnému pozastavení vydávání dalších dluhopisů z této kategorie. Účelem prý nikdy nebylo maximalizovat jejich prodej. Protiinflační bondy jsou pro stát už zkrátka drahé, a tak hledá lacinější alternativy financování svého dluhu.

Zdražují úroky z prodlení. Kolik si připlatí dlužníci po zvýšení základní sazby ČNB?

25. prosince 2021 16:18

Středeční rozhodnutí České národní banky zvýšit základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta se rychle projeví ve zdražení úvěrů, zejména hypoték. Úroky brzy přesáhnou pět procent. Projeví se to však také v rekordním nárůstu sazeb úroku z prodlení od 1. ledna na takřka 12 procent. Lidé si tak připlatí skoro 800 korun navíc.