úrok

Výpis příspěvků ke štítku „úrok“

Spořit si na stáří se vyplatí. Kam investovat radí Martin Techman z VÚB Banky

Spoření na stáří je jedním z nejdůležitějších finančních rozhodnutí, které každý z nás musí udělat. Martin Techman, člen představenstva a ředitel retailového bankovnictví VÚB Banky, v pořadu Co na to vaše peněženka rozebírá, proč je důležité začít spořit co nejdříve. Jaké jsou rozdíly mezi spořicími účty a dlouhodobými investicemi, jaké produkty jsou nejvýhodnější, jaká je aktuální situace na českém a slovenském trhu a v neposlední řadě, proč je důležité rozkládat své úspory do různých produktů.

Spořicí účty nabízejí úroky nad inflaci. Banky lákají klienty, jaké jsou nejvýhodnější?

Ačkoliv se očekávalo, že v době nízké inflace okolo 2 procent budou klesat úroky na spořicích účtech, opak je pravdou. Úrokové sazby se totiž stále drží velmi vysoko, a to i z toho důvodu, že Česká národní banka rychle nesnižuje základní úrokovou sazbu. To je výhodou pro spotřebitele, kteří mohou využívat spořicí účty k bezpečnému odkládání peněz. Jaké jsou nejvýhodnější?

Za starou vkladní knížku stále můžete získat milion. Podívejte se, zda vám výhra neleží doma

Vkladní knížky mizí z nabídek bankovních domů. Od druhé poloviny března přestala dětské a výherní varianty tohoto finančního produktu poskytovat Česká spořitelna. Nebyl o ně zájem a uložené prostředky se pohybovaly v průměru okolo tisícovky korun. V nabídce je má už pouze ČSOB. Vyhrát za ně ale můžete stále vysokou částku. Kterých vkladních knížek se to týká?

Spořicí účty přestávají být výhodné. Kam své peníze nasměrovat a jak investovat?

Překvapivě nízká inflace potěšila řadu lidí. Spotřebitelé se spořicími účty ale nejásají. Důvodem je menší růst spotřebitelských cen. Bankám se totiž při klesajících úrokových sazbách České národní banky nevyplatí držet vysoké úroky a při klesající inflaci je velmi rychle snižují. Přinášíme proto přehled nejvýhodnějších spořicích účtů a také tipy, kam své peníze můžete investovat.

Stavební spoření je pořád unikátní produkt, spořitelny vidí budoucnost v energetických úsporách

Stavební spořitelny mají v Česku už třicetiletou historii. Patří mezi tradiční instituce a mají důvěru milionů lidí. V dalším roce se ale připravují na zásadní změny v rámci stavebního spoření. Yvona Tošnerová z Raiffeisen stavební spořitelny se vyjádřila k výhodám úvěrů ze „stavebka“ a vyjádřila názor na proměnu spořitelen v budoucnu.

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu. Zdraží to nemovitosti, upozorňuje ekonom

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Většina analytiků snížení základní sazby v tomto rozsahu očekávala. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to zlevní hypotéky, ale zdraží nemovitosti.

Přes půl milionu Čechů je v exekuci. Víme, jak získat úroky a poplatky z nebankovních půjček zpět!

V Česku je v roce 2023 evidováno přes čtyři miliony exekučních řízení. V exekuci se nachází přes 670 tisíc lidí a na každého dlužníka tak v průměru připadá více než šest exekucí. Tato alarmující čísla přivedla právníky z renomované brněnské advokátní kanceláře Krejčí, Rajf & Partneři k založení projektu Neplať úroky. Jeho prostřednictvím je možné získat zpět úroky, poplatky i penále z nezákonně poskytnutých spotřebitelských úvěrů od nebankovních společností.