úrok

Výpis příspěvků ke štítku „úrok“

Spořicí účty přestávají být výhodné. Kam své peníze nasměrovat a jak investovat?

Překvapivě nízká inflace potěšila řadu lidí. Spotřebitelé se spořicími účty ale nejásají. Důvodem je menší růst spotřebitelských cen. Bankám se totiž při klesajících úrokových sazbách České národní banky nevyplatí držet vysoké úroky a při klesající inflaci je velmi rychle snižují. Přinášíme proto přehled nejvýhodnějších spořicích účtů a také tipy, kam své peníze můžete investovat.

Stavební spoření je pořád unikátní produkt, spořitelny vidí budoucnost v energetických úsporách

Stavební spořitelny mají v Česku už třicetiletou historii. Patří mezi tradiční instituce a mají důvěru milionů lidí. V dalším roce se ale připravují na zásadní změny v rámci stavebního spoření. Yvona Tošnerová z Raiffeisen stavební spořitelny se vyjádřila k výhodám úvěrů ze „stavebka“ a vyjádřila názor na proměnu spořitelen v budoucnu.

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu. Zdraží to nemovitosti, upozorňuje ekonom

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Většina analytiků snížení základní sazby v tomto rozsahu očekávala. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to zlevní hypotéky, ale zdraží nemovitosti.

Přes půl milionu Čechů je v exekuci. Víme, jak získat úroky a poplatky z nebankovních půjček zpět!

V Česku je v roce 2023 evidováno přes čtyři miliony exekučních řízení. V exekuci se nachází přes 670 tisíc lidí a na každého dlužníka tak v průměru připadá více než šest exekucí. Tato alarmující čísla přivedla právníky z renomované brněnské advokátní kanceláře Krejčí, Rajf & Partneři k založení projektu Neplať úroky. Jeho prostřednictvím je možné získat zpět úroky, poplatky i penále z nezákonně poskytnutých spotřebitelských úvěrů od nebankovních společností.

Jak chránit úspory před inflací? Podívejte se na nejvýhodnější spořicí účty v Česku

S ochranou peněz proti vysoké inflaci si láme hlavu řada lidí už několik měsíců. Banky proto nabízejí řadu produktů, které přinášejí i různé míry rizika. Jedním z nejbezpečnějších jsou spořicí účty, které konzervativně chrání úspory běžných střadatelů. Banky nabízejí nejlepší úroky okolo šesti procent. Lidé ale mohou očekávat, že příznivá nabídka na trhu nebude dlouho trvat. Úrokové sazby se totiž kvůli klesající inflaci snižují například na termínovaných vkladech.

Schillerová: Vláda neumí čerpat peníze z EU. Sáhněte si do svědomí, opáčil Zdechovský

Česká republika by měla za půjčku od Evropské komise ve výši 137 miliard korun zaplatit úrok ve výši 50 miliard. Úvěr drahý a nepotřebný, vzkazuje opozice. Podle stínové ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) přitom leží zdroj peněz na účtech evropských fondů, které neumí vláda Petra Fialy (ODS) využít. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) však poznamenal, že právě Schillerová měla dané projekty k čerpání připravit a neudělala to.

Těžké časy kvůli hypotékám. Statisíce Čechů čeká refinancování, experti radí, jak na to

Pokud jste si vzali hypotéku v letech 2018 až 2021, tedy v době výrazně přívětivějších úroků než nyní, zřejmě vás v blízké době nemine vyjednávání o jejím refinancování. Zatímco před dvěma lety průměrná úroková sazba hypoték činila necelá dvě procenta, dnes je to 6,3 procenta. Protože experti předpovídají její pokles, doporučují fixovat pouze krátkodobě.