reklama

Islanďan postavil obří autobus pro dobývání ledovců. Palivo polyká po litrech

Pneumatiky lze podle potřeby vyfouknout, aby se stroj lépe pohyboval po kluzkém povrchu.
Zdroj: Archiv

Spotřebuje 45 litrů paliva na 100 kilometrů, ale stojí to za to. Speciální autobus, který vozí turisty na islandský ledovec Langjökull, má výkon jako supersport. Na rozdíl od něj ale navíc zvládne překonat až třímetrovou trhlinu v ledu.

reklama

Pro cesty po Islandu se doporučují auta s pohonem všech kol. I ta ale mají své limity a třeba na ledovec se vyškrábat nedokážou. Speciální autobus nazvaný Sleipnir to ale umí. Své jméno dostal po bájném osminohém koni, který podle mytologie patřil norskému bohu Odinovi. Označení je to poměrně příznačné, protože autobus jezdí na osmi obrovských pneumatikách, u kterých může podle potřeby upouštět a zase napouštět vzduch.

To autobusu pomáhá, aby se popral s extrémně kluzkým povrchem. Stroj dokáže díky své 14metrové délce a obrovským kolům překonat až tři metry širokou ledovcovou trhlinu. Kupředu ho žene blíže nespecifikovaný motor, který podle konstruktéra dosahuje výkonu 850 koní, což jsou obvykle hodnoty, s nimiž se chlubí supersportovní automobily. Sleipnir však po ledu uhání maximální rychlostí 60 km/h, a přitom si řekne o 45 litrů paliva na 100 kilometrů.

/ fotografií

Uvnitř si ovšem cestující užívají solidní komfort. Měkká sedadla doplňuje dřevěná podlaha. Kabina nabírá co nejvíce přirozeného denního světla díky zkoseným panoramatickým oknům. K dispozici je velký úložný prostor, do kterého se schová i základní kuchyňská výbava. Je tak možné si na ledové pláni uvařit i něco k jídlu.

Autobusový speciál Sleipnir je dílem 59letého islandského mechanika Astvaldura Oskarssona. Podle něj stavba stroje vyšla na zhruba 70 milionů islandských korun, což je v přepočtu 11,9 milionu českých korun. Pokud se na Island vydáte, můžete se s autobusem svézt na ledovec Langjökull, který je druhým největším na ostrově. Výlet vyjde v přepočtu na 1 700 korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

Školství

Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky

Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky

Návrat dětí do škol se v pondělí 24. května dostane do další fáze. Do lavic již bez rotací usednou všichni žáci druhých stupňů základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Bude také stačit pouze jedno testování týdně. Na Twitteru to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO). K plné výuce bez střídání se budou moci vrátit také žáci středních škol. Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku také 24. května. Podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru, rozhodla o tom v pondělí vláda.

ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Zaorálek: Od příštího týdne umožníme akce pro tisíc lidí venku a 500 uvnitř
Další články
reklama
reklama