reklama

Islanďan postavil obří autobus pro dobývání ledovců. Palivo polyká po litrech

Pneumatiky lze podle potřeby vyfouknout, aby se stroj lépe pohyboval po kluzkém povrchu.
Zdroj: Archiv

Spotřebuje 45 litrů paliva na 100 kilometrů, ale stojí to za to. Speciální autobus, který vozí turisty na islandský ledovec Langjökull, má výkon jako supersport. Na rozdíl od něj ale navíc zvládne překonat až třímetrovou trhlinu v ledu.

reklama

Pro cesty po Islandu se doporučují auta s pohonem všech kol. I ta ale mají své limity a třeba na ledovec se vyškrábat nedokážou. Speciální autobus nazvaný Sleipnir to ale umí. Své jméno dostal po bájném osminohém koni, který podle mytologie patřil norskému bohu Odinovi. Označení je to poměrně příznačné, protože autobus jezdí na osmi obrovských pneumatikách, u kterých může podle potřeby upouštět a zase napouštět vzduch.

To autobusu pomáhá, aby se popral s extrémně kluzkým povrchem. Stroj dokáže díky své 14metrové délce a obrovským kolům překonat až tři metry širokou ledovcovou trhlinu. Kupředu ho žene blíže nespecifikovaný motor, který podle konstruktéra dosahuje výkonu 850 koní, což jsou obvykle hodnoty, s nimiž se chlubí supersportovní automobily. Sleipnir však po ledu uhání maximální rychlostí 60 km/h, a přitom si řekne o 45 litrů paliva na 100 kilometrů.

/ fotografií

Uvnitř si ovšem cestující užívají solidní komfort. Měkká sedadla doplňuje dřevěná podlaha. Kabina nabírá co nejvíce přirozeného denního světla díky zkoseným panoramatickým oknům. K dispozici je velký úložný prostor, do kterého se schová i základní kuchyňská výbava. Je tak možné si na ledové pláni uvařit i něco k jídlu.

Autobusový speciál Sleipnir je dílem 59letého islandského mechanika Astvaldura Oskarssona. Podle něj stavba stroje vyšla na zhruba 70 milionů islandských korun, což je v přepočtu 11,9 milionu českých korun. Pokud se na Island vydáte, můžete se s autobusem svézt na ledovec Langjökull, který je druhým největším na ostrově. Výlet vyjde v přepočtu na 1 700 korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama