Italové zadrželi obří zásilku drog v hodnotě miliardy eur. Prý pochází od islamistů

Italská policie zabavila čtrnáctitunovou zásilku amfetaminu, který údajně vyrobili teroristé z Islámského státu (ISIS) v Sýrii. Drogy byly určeny pro distribuci po Evropě prostřednictvím několika zločineckých organizací. Podle vyšetřovatelů se jedná o největší zadrženou drogovou zásilku na světě co do množství i tržní hodnoty, informoval web CNN.

Policisté sledovali tři podezřelé kontejnery v přístavním městě Salerno na jihozápadě Itálie. V nich posléze objevili 84 milionů pilulek, jejichž tržní hodnota v součtu dosahovala asi miliardy eur (zhruba 26,7 miliardy korun). Dodávka byla ukrytá v papírových válcích pro průmyslové využití, uvedla ve středu tamní finanční policie (vládní agentura Guardia di Finanza).

Největší zabavená drogová zásilka na světě

Podle vyšetřovatelů jde o vůbec největší zadrženou drogovou zásilku na světě. Velitel finanční policie pro Neapol Domenico Napolitano řekl CNN, že drogy byly tak dobře ukryty, že je v přístavu skenery nedokázaly detekovat.

„Nemohli jsme je vidět, ale věděli jsme, že přijdou, vzhledem k našemu probíhajícímu vyšetřovaní Camorry (italská zločinecká organizace, pozn. red.),“ uvedl Napolitano. „Zachytili jsme telefonní hovory a zadrželi její členy, takže jsme věděli, co očekávat.“ Camorra podle něj do Itálie pašuje drogy a pomáhá s jejich distribucí.

Zabavené tablety nesly logo Captagon, které indikuje takzvané drogy džihádu. „Je známo, že ISIS/Daeš financuje teroristické aktivity z velké části nelegálním obchodem se syntetickými drogami vyráběnými převážně v Sýrii. Ta se v posledních letech stala předním světovým výrobcem amfetaminu,“ informovaly úřady.

Policisté se domnívají, že nelegální drogy byly určeny k distribuci pro různé skupiny organizovaného zločinu v Evropě. „Hypotéza je taková, že během karantény se v důsledku globální epidemiologické situace produkce a distribuce syntetických drog v Evropě prakticky zastavily. Proto se řada překupníků s různými skupinami organizovaného zločinu obrátila na Sýrii, kde to vypadalo, že nebude tak zpomalená jako jiné země,“ uvedla policie.

Spojení zločineckých organizací?

Brigádní generál Gabriele Failla, šéf finanční policie v Neapoli a okolních provinciích, sdělil CNN, že v rámci nákupu této obrovské zásilky se pravděpodobně spojilo několik zločineckých skupin. Překupníci totiž běžně neposílají tak mnoho drog najednou, protože je to příliš riskantní a žádná skupina sama o sobě by se s tak obrovským množstvím pilulek najednou nevypořádala. Podle Failla jde o „pozoruhodný důkaz svazku mezi zájmy organizovaného zločinu a financováním terorismu“.

Captagon byl původně originální značkou medikamentu obsahujícího syntetický stimulant fenetylin, který se již dále oficiálně nevyrábí ani nepoužívá. Drogy nesoucí jeho název jsou však podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) pravidelně zabavovány na Blízkém východě, kde jsou běžným syntetickým stimulantem.

Droga džihádistů

„Některé nedávné zprávy v médiích navíc tuto drogu spojovaly s pachateli teroristických útoků v Evropě nebo se skupinami sídlícími v oblastech konfliktů na Blízkém východě,“ dodala EMCDDA. Některé zdroje uvádějí, že džihádisté Captagon užívají, protože způsobuje prudký nárůst energie a navozuje euforii.

Podle amerického protidrogového úřadu DEA Islámský stát široce využívá tyto drogy a kontroluje jejich prodej ve všech oblastech, kde má svůj vliv. Teroristická skupina je rovněž schopna produkovat velké množství syntetických dog k prodeji na světových trzích, čímž podle policie získává obrovské množství peněz.

Tagy: