Obchod s drogami poskytuje práci lidem zasaženým koronavirovou krizí a restriktivními opatřeními proti nemoci COVID-19. Informuje o tom Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) ve zprávě, ve které se navíc předpokládá, že v době hospodářského poklesu vzroste poptávka po drogách.
V Afghánistánu, který je světově největším výrobcem opia, byla sklizeň této látky využívané pro výrobu drog, utlumena z důvodu koronavirových restrikcí. V březnu, kdy sklizeň začíná, totiž nemohli překročit uzavřené hranice potenciální pracovníci z Pákistánu.
Ekonomická krize donutí řadu farmářů pěstovat koku
Afghánci, kteří ztratili v důsledku opatření proti onemocnění COVID-19 práci, zejména pak ženy, se zapojili do tohoto pracovního procesu a nahradili chybějící sběrače. Uvedl to tento týden ve své zprávě o drogách úřad OSN sídlící ve Vídni.
V Bolívii, která je často označována jako „země koky“, koronavirová pandemie značně ztížila schopnost vlády bojovat proti jejímu pěstování.
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu varoval, že „nastávající ekonomická krize může vést farmáře k tomu, aby zvýšili produkci koky a nebo začali s jejím pěstováním“, a to ve všech zemích Latinské Ameriky produkujících kokain.
Nárůst zásob, které mohou zaplavit trhy
Dopravní a přepravní restrikce v důsledku koronaviru pak podle úřadu vážně narušily celosvětový obchod s drogami a způsobily nárůst drogových zásob, které by následně mohly nebezpečně zaplavit spotřebitelské trhy.
Jak ovlivnil koronavirus nelegální drogový trh v ČR?
Jak pandemie COVID-19, především období karantény, zahýbala s drogovým trhem v ČR? Jak se změnily ceny drog a jejich dostupnost a jak jsme na tom s úmrtností v souvislosti s drogami? V pořadu Silný hlas diskutovala ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Jarmila Vedralová a výkonný ředitel organizace Sananim Jiří Richter.
Úřad OSN předpokládá na základě zkušeností z celosvětové hospodářské krize z roku 2008, že současný pokles by mohl vyvolat nárůst užívání drog a „přesun“ k levnějším látkám. Uvolňování koronavirových omezení může mít za následek „zvýšení dostupnosti levných drog a vést ke zvýšení možného rizika předávkování“.
Zpráva OSN tvrdí, že se v Evropě zvýší kvůli restriktivním koronavirovým opatřením poptávka po konopí, což mají naznačovat i obrovské dodávky marihuany zadržené na Blízkém východě a v severní Africe.