Jihoafrická republika chce, aby se Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zpovídal kvůli vojenskému zásahu v Pásmu Gazy. V pátek podala k tomuto soudnímu orgánu OSN podnět, v němž Izrael viní z toho, že páchá genocidu na Palestincích. Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že obvinění je nepodložené a zdůraznilo, že země vede válku s hnutím Hamás, nikoli s obyvateli Gazy, napsala agentura Reuters.
Jihoafrická republika tvrdí, že „činy Izraele mají charakter genocidy, jelikož jsou páchány s konkrétním záměrem... zničit Palestince v Gaze“. Podle ní jde ze strany Izraele o porušení mezinárodní úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Africký stát zároveň žádá soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo dalším „nenapravitelným škodám páchaným na právech Palestinců“.
ČTĚTE TAKÉ: Udělejme z Gazy Osvětim, šokoval izraelský politik. Z území chce kompletně pusté „muzeum“
„Jihoafrická republika je hluboce znepokojena těžkým údělem civilistů zasažených izraelskými útoky na Pásmo Gazy kvůli nevybíravému užití síly a nucenému přemisťování obyvatel. Pokračují také zprávy o tom, že jsou páchány mezinárodní zločiny, jakými jsou válečné zločiny a zločiny proti lidskosti a činy, které splňují definici genocidy,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pretorii. Agentura Reuters připomněla, že JAR je hlasitým kritikem izraelského úderu na Gazu a že tamní parlament minulý měsíc schválil uzavření izraelské ambasády a přerušení veškerých diplomatických styků do doby, než bude uzavřeno příměří.
„Vyzýváme Mezinárodní soudní dvůr a mezinárodní společenství, aby nepodložená tvrzení Jihoafrické republiky ihned odmítly,“ reagovalo izraelské ministerstvo zahraničí, podle kterého Izrael „ujistil obyvatele Gazy, že nejsou nepřítelem“. Krok JAR je podle Izraele „zavrženíhodným a laciným zneužíváním soudu“. Soud zatím žádné slyšení v tomto případu nestanovil.
Mezinárodní soudní dvůr sídlí v haagském Paláci míru v Nizozemsku a je jedním z šesti hlavních orgánů OSN. Jeho hlavním úkolem je řešit spory mezi státy a podávat posudky o právních otázkách na žádost oprávněných orgánů. Soud se zabývá například četnými územními spory, v posledních letech ale rovněž otázkami genocidy. Rozsudky ICJ jsou konečné a nelze se proti nim odvolat, soud ale zároveň nemá žádné pravomoci, jak státy donutit, aby se jeho rozhodnutím řídily.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vyváznou šéfové Hamásu živí? Izrael zkoumá plán na ukončení války, ve hře je i návrat rukojmí