Izrael podepsal dohodu o příměří s Hamásem
Izraelská vláda v pátek schválila dohodu o příměří a rukojmích v Gaze. Připravila tím půdu pro její vstoupení v platnost v neděli. S odkazem na prohlášení úřadu premiéra o tom informovala americká CNN. Uzavřená dohoda počítá s tím, že v první fázi utichnou boje na 42 dnů. Vedle výměny rukojmích za palestinské vězně se má izraelská armáda postupně stáhnout z centrálních oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci se začnou vracet do svých domovů.
Klid zbraní by měl podle izraelských médií vstoupit v platnost v neděli ve 12:15 místního času (11:15 SEČ) a ještě ten den by teroristické hnutí Hamás mělo propustit první z rukojmích, které po útoku na Izrael z října 2023 dosud zadržuje na palestinském území. Tématu se věnuje také americká CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Zachránil tisíce Židů, zmizel a dodnes nemá hrob. Do osmi dnů se vrátím, věřil Wallenberg
Dohodu nejprve v Kataru, kde se konala zprostředkovaná jednání obou stran, podepsali vyjednavači za Izrael i Hamás, oznámila ráno Netanjahuova kancelář. „Po zhodnocení všech politických, bezpečnostních a humanitárních aspektů“ pak dal odpoledne dohodě zelenou izraelský bezpečnostní kabinet, podle nějž dohoda podporuje dosažení cílů války. Za ty izraelská vláda dlouhodobě označuje úplné zničení Hamásu, návrat rukojmích a odstranění hrozby ze strany Pásma Gazy.
Nyní, po schválení dohody, se má případnými stížnostmi ještě zabývat izraelský nejvyšší soud, přičemž odpůrci dohody mají na podání stížnosti 24 hodin. Neočekává se nicméně, že by soud do dohody jakkoli zasahoval.
Výměna rukojmích
Podle izraelských médií mají být už v neděli odpoledne propuštěni první tři rukojmí, má jít o ženy. Další ze skupiny 33 dohodnutých osob, jejichž seznam zveřejnil server The Times of Israel (ToI), mají být propouštěny postupně během první fáze příměří výměnou za stovky palestinských vězňů.
Není jasné, zda jsou všichni z uvedených 33 lidí naživu, izraelská vláda se domnívá, že u většiny z nich tomu tak je. Izrael hodlá jména propuštěných oficiálně zveřejňovat až poté, co je převezme armáda a informovány budou jejich rodiny; očekává se přitom, že Hamás sdělí Izraeli jména osob, které hodlá propustit, vždy 24 hodin předem.
Z kopie dohody, kterou získali novináři serveru ToI, vyplývá, že izraelské věznice má opustit přes 1 700 palestinských vězňů. Z nich bylo 700 odsouzeno za terorismus, z toho 250 až 300 na doživotí. Dále jde o zhruba 1 000 obyvatel Pásma Gazy zatčených během bojů od 8. října 2023.
K dohodě dříve vyjadřovaly své silné výhrady dvě krajně pravicové strany, které jsou součástí Netanjahuovy koaliční vlády: Náboženský sionismus ministra financí Becalela Smotriče a Židovská síla ministra pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvira. Pokud by vládu opustily obě, přišel by kabinet o většinu v parlamentu. Opoziční strany ale přislíbily, že dokud bude vláda prosazovat dohodu o příměří, Netanjahuův kabinet podpoří.
Za šanci pro trvalý mír dnes příměří v Pásmu Gazy označil německý kancléř Olaf Scholz, který vyzval Hamás, aby navždy složil zbraně. V Kremlu dohodu o příměří uvítal i ruský prezident Vladimir Putin, který doufá v dlouhodobou stabilizaci v regionu.
Palestinská autonomie (PA) prezidenta Mahmúda Abbáse uvedla, že je plně připravena převzít okamžitou zodpovědnost za správu v Pásmu Gazy. PA sídlí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a nad Pásmem Gazy ztratila kontrolu v roce 2007 po krátkém ozbrojeném střetu s Hamásem.
Vysoká cena války
S blížícím se příměřím v Pásmu Gazy pokračovaly intenzivní boje a letecké údery izraelské armády. Za posledních 24 hodin při nich zahynulo 88 Palestinců, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví, počet celkových palestinských obětí války tak podle tohoto úřadu spravovaného Hamásem stoupl nejméně na 46 876. Úřad civilní obrany pak informoval, že od oznámení dohody o příměří ve středu večer přišlo o život 116 Palestinců, většinou žen a dětí.
Uzavřená dohoda počítá s tím, že v první fázi boje utichnou na 42 dnů. Vedle výměny rukojmích za palestinské vězně se má izraelská armáda postupně stáhnout z centrálních oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci se začnou vracet do svých domovů. Navýšit se má i objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy. Teprve v průběhu první etapy se má také začít jednat o podmínkách druhé fáze, která by měla mimo jiné zajistit trvalý klid zbraní.
Izraelská armáda v pátek uvedla, že u hranic s Pásmem Gazy již zřídila tři komplexy pro příjem propouštěných rukojmích, kde budou mít k dispozici akutní péči lékařů a psychologů a odkud budou dopraveni do nemocnic v Izraeli. Armáda se také už připravuje na stažení svých sil z centrálních oblastí na okraj pásma.
Ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců 7. října 2023 v izraelském pohraničí zabili na 1 200 lidí, většinou civilistů, a 251 dalších unesli jako rukojmí. Dosud jediný klid zbraní ve více než 15 měsíců trvající válce trval na konci listopadu téhož roku pouhý týden. Hamás během něj propustil 105 rukojmích výměnou za 240 Palestinců držených v izraelských věznicích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry explozí a padajících stromů. Ukrajinský tank zaskočil okupanty v ruských zákopech