Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to v úterý řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Meziresortní skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány, jako je například Česká obchodní inspekce (ČOI), mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.
Vejce podle Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 92 procent, což je nejvíce z celé EU. Zatímco v lednu 2022 měli zemědělci na jednom vejci přirážku 12 haléřů, letos v lednu jednu korunu. Přirážka obchodníků loni v lednu činila korunu, letos je to již 2,10 Kč. „Skoro by se zdálo, že obchody mají s prodejem vajec větší náklady než zemědělci. Vypadá to, jako by v obchodech přikrmovali nosnice na pultech obchodů,“ uvedl ministr Síkela.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Havlíček: Síkela měl v zimě zaplaťpánbůh štěstí. Nezávislost na Rusku nijak neovlivnil
V této souvislosti podotkl, že díky tlaku na obchodníky klesla v lednu a únoru cena cukru. Poznamenal, že začala platit novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou by se měla řídit Česká obchodní inspekce (ČOI). „Zástupce průmyslu a ministerstva obchodu jsme vyzvali, aby pracovníky ČOI informovali, že novela obsahuje i paragraf 12a,“ řekl. Ten uvádí, že informace o slevě z ceny výrobku musí obsahovat informaci o nejnižší ceně výrobku, za kterou jej prodávající nabízel a prodával v době 30 dnů před poskytnutím slevy.
Spor kvůli sociální nerovnosti. Aktivistka nazvala Kalouska zm*dem, ten si to nenechal líbit
Když jsi zm*d, ale žiješ v zemi, kde je to normální. Na sociálních sítích takto hovořila na adresu bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) klimatická aktivistka Veronika Holcnerová. Předmětem sporu se staly neshody obou osob ohledně sociální nerovnosti v České republice. Kalousek ve své reakci zmínil své přesvědčení, že „slušné slečny by slovo zm*d neměly veřejně používat“.
Podle Síkely je potřeba důsledně postihovat kvazislevy, na což směřoval i jeho podnět v případu, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen s věrnostní kartou za 32,90 Kč, přičemž cena bez slevy činila 39,90 Kč. Podle ministra nešlo o žádnou slevu, protože 33 korun za kilogram je v dnešní době běžná.
Síkela doplnil, že antimonopolní úřad nemůže diktovat ceny a jeho prací je postihovat kartelové dohody. Na zdražení cukru na podzim loňského roku směřoval také jeho první podnět, který na ÚOHS poslal. „Nárůst neudělal jeden řetězec. Vše nasvědčuje tomu, že došlo k nějaké koordinaci několika významných hráčů,“ dodal.
Česko podle Nekuly nechce postupovat jako Slovensko, kde osm největších maloobchodních řetězců stanovilo od pondělí na tři měsíce cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek, jenže ceny potravin na Slovensku jsou přesto u některých z nich vyšší než ceny v Česku v akčních nabídkách.
Vejce velikost M v přepočtu vycházejí na Slovensku na devět korun za kus, zatímco v ČR je minulý týden nabízel obchodní řetězec pod čtyři Kč za kus. Máslo na Slovensku stojí po zastropování cen v přepočtu 79 Kč za 250 gramů, v ČR v akci se objevila cena 29,90 Kč, uvedl Nekula. „Daleko lepší je zdravá soutěž mezi obchodními řetězci. Nechceme zabetonovat vysoké ceny,“ dodal.
Podle Nekuly by k poklesu hladiny cen měla vést zdravá konkurence mezi obchodníky, kteří mají soutěžit o zákazníky.