Jak fungují peníze a co je měnová politika? ČNB ukázala nové návštěvnické centrum

Nové návštěvnické centrum ČNB

Rozhovor s Jiřím Rusnokem

Česká národní banka ve středu představila novinářům prostory nového centra pro návštěvníky z řad široké veřejnosti. Přístupné bude od 21. května a obsahuje mnoho interaktivních prvků. Má dvě podlaží, zabírá přes tisíc metrů čtverečních a součástí je i stálá expozice v prostorách původního trezoru ČNB, která je zaměřena na historii peněz.

Do nového návštěvnického centra České národní banky se lidé dostanou přes hlavní vchod do budovy z ulice Na Příkopě. Otevřeno bude pět dní v týdnu, od úterý do soboty. ČNB ale doporučuje využít rezervační systém, který je dostupný na stránce https://nc.cnb.cz. Zájem o prohlídku je již dnes enormní a řada termínů je plně obsazena.

Kapacita nového návštěvnického centra má však být dvojnásobná oproti původnímu stavu, tedy přibližně 36 tisíc lidí za rok. Jednotlivci mohou přijít i bez předchozí rezervace a v sobotu bude vstup možný bez objednání pro všechny návštěvníky dle kapacity.

Chceme hlavně vzdělávat

„Návštěvnické centrum představí srozumitelnou, poutavou a hravou formou svět spjatý s ekonomikou a roli centrální banky v něm,“ uvedl na středečním brífinku guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Naší vizí je, aby si školáci, studenti, rodiny s dětmi i senioři z ČNB odnesli poznání, že každý z nich je součástí ekonomiky a i svým jednáním ji ovlivňuje – třeba už jen odpovědným spravováním svých osobních financí,“ dodal Rusnok.

V zrekonstruovaných prostorách bankovní haly, v níž víc než 80 let pracovali bankovní úředníci, budou návštěvníci moci najít řadu interaktivních prvků, které jim pomohou pochopit funkci peněz, bankovního sektoru i centrální banky v ekonomice. Seznámí se s pojmy jako inflace či úrokové sazby a budou moci zjistit, jaká je role bankovní rady v rámci České národní banky.

Obří zlatá mince i stovka s Gottwaldem

„Bankovní halu jsme zmodernizovali tak, aby sloužila jako moderní vzdělávací centrum v souladu s naší snahou čím dál více se otvírat široké veřejnosti a komunikovat s ní,“ řekl dále Jiří Rusnok. Z haly se lidé budou moci podívat i do suterénu, kde se v původním trezoru bývalé Živnostenské banky (v její budově dnes ČNB sídlí) nachází expozice zaměřená na historii peněz a jejich vývoj v kontextu Československé a později České republiky.

Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mimo jiné zlatou minci vyrobenou ke stému výročí vzniku československé koruny. Její nominální hodnota je 100 milionů korun a mince váží 130,24 kilogramu. K vidění jsou také prvorepublikové bankovky a mince, protektorátní platidla i peníze, které ve svých peněženkách mívali obyvatelé Československé socialistické republiky. Své místo zde našla i legendární stokoruna s podobiznou Klementa Gottwalda. Nechybí ani výstavka padělků, návštěvníci si rovněž mohou potěžkat zlatou či stříbrnou cihlu.

Tagy: