Pokud chcete mít důstojné stáří, nevyhnete se pravidelnému důchodovému spoření, upozorňují odborníci. Připomínají, že nejlepší je odkládat si měsíční částky co nejdříve po několik desítek let, k čemuž lze využít hned několik produktů na trhu. V České republice jsou velmi oblíbené penzijní fondy, ty však podle ekonomů oslovených CNN Prima NEWS nejsou vždy výhodné. Kam by své peníze uložili oni?
Pokud se vláda Petra Fialy (ODS) nepokusí o důchodovou reformu, nemají dnešní čtyřicátníci a třicátníci jistotu, že dostanou důstojné penze. Tak zní varování ekonomů, podle nichž by lidé stejně neměli příliš spoléhat na stát. Podle nich je nutné si pravidelně a dlouhodobě spořit.
Jako první se nabízejí penzijní fondy, které ale nemusejí být vždy výhodné. Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka upozorňuje, že nabízejí malé výnosy. „Na druhé straně je fakt, že jsou spojené s nízkou mírou rizika. Jsou proto vhodné pro konzervativní investory,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kolik si mají lidé měsíčně spořit, aby měli důstojné důchody?
Na penzijní spoření ovšem přispívá i stát. Pokud chcete získat maximální státní příspěvek ve výši 230 korun, musíte každý měsíc naspořit tisíc korun. Navíc si lze snížit daňový základ o 24 tisíc korun ročně, v takovém případě ale musíte do penzijního fondu vkládat minimálně tři tisíce korun měsíčně.
Přesto ani hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček nevidí penzijní fondy jako nejlepší formu spoření. „Zajímavé jsou až ve chvíli, kdy dostáváte penzijní příspěvek od zaměstnavatele a přičtete k tomu státní podporu. Jinak je lepší se porozhlédnout po jiném nástroji,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Oba ekonomové se shodují, že nejlepší variantou pro dlouhodobé spoření je investování do akciových fondů, kterých je hned několik a nabízejí různou míru rizika. „Lze investovat do amerického akciového indexu S&P 500, evropského Euro Stoxx 50 nebo německého DAX,“ upozornil Peterka.
Americký Standard & Poor's 500 už téměř sto let sleduje akcie 500 nejvýznamnějších podniků ve Spojených státech. Jeho průměrný roční výnos činí 9,5 procenta, čímž poráží ostatní indexy. Evropský Euro Stoxx 50 sleduje pět desítek společností, například Allianz, Airbus nebo Bayer. Index DAX je na frankfurtské burze a sleduje 40 významných německých společností.
Jak poskládat portfolio?
Aby se peníze nejlépe zhodnotily, doporučují ekonomové pravidelné spoření každý měsíc. „Když se cena indexu mění, nakupujeme každý měsíc jinak velký podíl. Tím se v čase průměruje cena. Americké akcie mají tendenci růst, takže je vždy otázka času, kdy překonají historická maxima,“ vysvětlil Křeček. Upozornil, že ve chvíli, kdy si ve věku blížícím se penzi chcete udržet nabytý majetek, je dobré se přesunout ke státním dluhopisům. Mají sice menší výnos, ale jsou stabilní a velice předvídatelné.
Podle Peterky by dluhopisy měly být jedním ze základů každého portfolia. Ze své zkušenosti radí, aby lidé kontaktovali svou banku, které věří. Zájemci o spoření si pak mají najít vhodné fondy. „Do amerických a evropských akciových indexů bych směřoval 60 procent portfolia a 40 procent do dluhopisů. V momentě, kdy klesá hodnota akcií, roste výnos dluhopisů. A naopak,“ dodal Peterka.