Ačkoliv se vánoční svátky řadí mezi ty nejoblíbenější v roce, pojí se s nimi činnost, kterou většina lidí nesnáší: generální úklid domácnosti. Málokdo si však uvědomuje, že při neznalosti základních pravidel může snaha o vyčištění domova skončit i návštěvou nemocnice. Lékařka urgentního příjmu Jana Šeblová varovala na sociálních sítích před kombinací Sava a octa, které vám mohou nepříjemně poleptat dýchací cesty. Nejsou však jediné, na něž by si lidé měli dát pozor.
Jasný vzkaz sdílela Šeblová na sociálních sítích na začátku prosince. „Dovolila bych si varovat před přílišným úklidem, nebo alespoň nepožívejte Savo a ocet či jiné maligní kombinace. Přeci nechcete místo adventního rozjímání skončit na JIP,“ připsala ke dvěma rentgenovým snímkům, které pro porovnání zachycují plíce hospitalizovaného pacienta a fotografii normálních plic.
Dovolila bych si varovat před přílišným úklidem... nebo aspoň nepoužívejte Savo, Savo + ocet, Savo + Cif a jiné maligní kombinace. Přece nechcete místo adventního rozjímání skončit na JIP! (1. snímek po úklidu, 2. pro srovnání normální plíce). pic.twitter.com/RyP7WTlr7a
— Jana Šeblová (@jana_seblova) December 4, 2022
Že úklid může i škodit reflektovala na případu pacienta, který při čištění zkombinoval právě Savo a ocet, čímž vznikly nebezpečné výpary. „Dráždivé látky mohou jednak poškodit sliznici horních cest dýchacích – což se projevu dušností, kašlem a podrážděním – nebo dolních cest dýchacích. V tomto případě to může vyvolat stav, který je prakticky identický s astmatickým záchvatem,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS podrobněji lékařka.
Pokud se škodlivé látky po reakci těchto dvou prostředků dostanou do plicních sklípků, mohou způsobit větší propustnost jejich membrány, tudíž se do nich dostane voda, a člověk se dusí. „Je to opravdu velmi výjimečné, osobně jsem to za třicet let zažila jen maximálně šestkrát. Ale je to varovné v tom, aby si lidé dávali pozor i při běžných činnostech jako je úklid. Nyní před Vánoci navíc přichází období, kdy se do úklidu lidé pouští,“ vysvětlila, proč se snaží lidi varovat.
Jaké látky mohou při uklízení vzniknout?
Savo obecně patří k nejpoužívanějším přípravkům. „Jedná se o komerční název látky, která obsahuje chemicky chlornan sodný. Jedná se o látku, u níž víme, že je neuvěřitelně účinná na sterilizaci jakýkoliv ploch. Nezůstávají po ní plísně ani bakterie,“ podotkla popularizátorka chemie Olga Ryparová z projektu Olinium.
Účinnost Sava je však dána tím, že je chlornan sodný velmi málo stabilní. „Ve chvíli, kdy se dostane k buňkám – jako je zmiňovaná bakterie nebo plíseň – tak rozbije jejich membránu a zabije je. Člověk má na pokožce buněk hodně, tudíž nás nezabije, ale poleptá,“ pokračovala Ryparová.
Největší nebezpečí však představuje plynný chlor, který vzniká právě kombinací chlornanu s čímkoliv kyselým. „Tedy, cokoliv, co obsahuje kyselinu – ať už ocet (který obsahuje kyselinu octovou), odrezovače nebo třeba čističe do záchodu, v reakci s chlornanem vytvoří plynný chlor, který právě podráždí dýchací cesty. A to je právě to, co paní Šeblová popisovala,“ vysvětlila.
Šeblová ve svém příspěvku uváděla, že je nebezpečná i kombinace Sava s přípravky jako je Cif, to však Ryparová nedokázala potvrdit. „Musíme si uvědomit, že bychom si samotné Savo jen tak nelili na pokožku. Lidé si většinou při manipulaci s ním vezmou rukavice a otevřou okna. Samotné Savo je velmi koncentrovaná látka, která může pokožku podráždit,“ zdůraznila Ryparová s tím, že právě uvolněný chlor je nejhorší.
Zpozorněte i u amoniaku
Nejde však pouze o kombinace Sava s kyselinami. Na pozoru by se lidé měli mít i před dalšími látkami, které by se Savem chtěli kombinovat. Jedná se například o amoniak, který může být v některých čističích oken či trouby. „Napomáhá odlupovat připečenou špínu. Amoniak může reagovat s chlornany – látkami velmi dráždivého charakteru – a vypustit chloraminy,“ uvedla Ryparová.
Stejně tak nebezpečnou kombinaci představuje Savo s některými alkoholovými dezinfekcemi. „Ty mohou uvolňovat chloroform, další velmi toxickou látku, jež může způsobit závratě nebo bolesti hlavy,“ doplnila Ryparová. „Už samotná manipulace s jednotlivými látkami musí být opatrná. Je nutné je řádně uzavírat a uskladňovat tak, aby se k nim nedostaly děti,“ apelovala.
Čtěte pokyny a buďte obezřetní
Jak se před možnými zdravotními komplikacemi při úklidu nejlépe chránit? „Dodržujte uvedené pokyny. Málokdo si čte, jak má s daným prostředkem zacházet. A to ani u těch nejběžnějších, které používáme,“ varuje lékařka Šeblová. Jakmile s čističi manipulujete, mějte otevřená okna. „Jedná se o nejlepší prevenci a v momentě, kdy má člověk pocit podráždění, by měl opustit danou místnost, kde by se páry mohly nahromadit. Nejhorší jsou malé a uzavřené prostory,“ zdůraznila.
Stejnou poučku radí i Ryparová. „Navíc, úklid mnohdy páchne. Příkladem je čištění odpadů, kdy se v reakci rozkládá biologický odpad jako chlupy a vlasy,“ vysvětlila. Stejně tak by doporučila, aby lidé při uklízení používali rukavice, a to ideálně z pevnějšího materiálu. „Přípravek může vystříknout a poleptat vás,“ doplnila s tím, že by lidé v případě, kdy netuší, jak budou jednotlivé prostředky společně reagovat, neměli experimentovat.
Za možné zdravotní následky, které se mohou dostavit, čistá domácnost podle expertů nestojí. „Pokud se člověk dostane k lékaři včas, tak je vše řešitelné. U nejhoršího postižení – plic – je třeba pacienta sledovat jeden den na monitorovaném lůžku. Tedy na JIP nebo na intermediálním oddělení,“ doplnila lékařka Šeblová.