Jak pečovat o vyšívané oblečení, aby vypadalo stále dobře?

  • Téma: Hobby
  • Prima DOMA
  • Adriana Dosedělová
  • 8. listopadu 2021 18:00

Vyšívané oblečení a dekorativní textil jsou něčím jedinečným a krásným. Aby něco takového vzniklo, stálo to někoho hodně energie a času. A pokud jste si daný kousek nevyšívali sami, jistě víte, že to nebylo ani nejlevnější. Byla by proto škoda, kdyby to všechno šlo záhy vniveč, jen kvůli tomu, že jste nevěděli, jak o takovou krásu pečovat. Naštěstí jsme tu my a my vám prozradíme, jak pečovat o vyšívané oblečení, aby vypadalo skvěle.

Jak pečovat o vyšívané oblečení a dekorace

Vyšívané oblečení ani vyšívaný dekorativní textil, není možné jen tak hodit do pračky a jednoduše ho vyprat. Praní vyšívaného textilu je totiž spojeno s jistými úskalími. Je zde v prvé řadě riziko, že by barevné nitě mohly pouštět barvu. Pokud byste tedy takový kus textilu hodili do pračky, došlo by k jeho úplnému zničení. Vždy je proto důležité u nového kousku zkontrolovat látku i vlákna na stálobarevnost. Zjistíte to s pomocí jednoduchého testu.

Jestliže jsou na textilu velké bloky barevné výšivky, navlhčete kus bílé látky do studené vody a jemně jí přetřete každou barvu nitě na vašem oděvu. V případě, že jsou plochy menší, použijte k tomu místo kusu bílé látky vatový tampon nebo štětičku. Pakliže, dojde k přenosu barvy na hadřík, tampon nebo štětičku, není textil vůbec možné prát. Takový textil je možné čistit pouze v profesionální čistírně. Když ale nedojde k přenosu barev, můžete tkaninu prát ručně nebo na jemný cyklus.

Před praním to nejprve zkuste s vysavačem

Pokud vyšívaný kousek začne vypadat fádně, pomoci mu můžete s pomocí vysavače. Zakryjte konec hadice nylonovou punčochou a pomalu vysávejte tak, že budete držet hubici těsně nad výšivkou. Pokud chcete vysávat vyšívaný polštář, otočte nejprve potah naruby, vysajte ho a pak vysajte i jeho přední stranu.

Pokud výšivka obstála u testu, zkuste ji ručně vyprat

V případě, že je oděv nebo dekorativní textil stále špinavý, či silně zapáchá, možná vám nezbude nic jiného než ho vyprat. Dříve, než se však pustíte do praní, ošetřete viditelné skvrny podle typu skvrny. Pokud je podkladová látka matná a potřebuje zesvětlit nebo vybělit, použijte kyslíkové bělidlo, nikdy ne chlorové. Postupujte přitom podle pokynů na obalu a nechte kus nasáknout alespoň po dobu 4 hodin, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků. Následné ruční praní by mělo probíhat ve studené vodě.

K praní použijte jemný prací prostředek, který se dobře rozptýlí ve vodě bez toho, aby na látce zanechal zbytky. Do předem vyčištěného dřezu nebo jiné nádoby napusťte vodu, přidejte jemný prací prostředek a po jeho rozptýlení do vody vložte textil, který chcete vyprat. Celý ho namočte a následně jím jemně pohybujte ve vodě. Pozor, látku nijak nemačkejte, ani jí nekruťte. Nechte jej odležet ve vodě 10 minut. Pak vodu vypusťte. Dřez naplňte čistou vodou. Oblečení pak ve vodě vymáchejte. Opakujte to, dokud nebudou voda i oblečení zbavené pracích prostředků.

Sušení vypraného vyšívaného textilu

Po vyprání vyšívaných kousků z nich jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Zabalte tkaninu do čistého světlého ručníku, který vám pomůže dostat z vyprané látky co nejvíce vlhkosti. Nakonec vypraný kousek rozprostřete na suchý ručník a nechte uschnout. Pozor, nesušte ho na přímém slunci.

Pokud vyšívané oblečení po usušení potřebuje vyžehlit, žehlete ho vždy na rubové straně, abyste zabránili zploštění výšivky, položte si na žehlicí prkno pod textil tlustý měkký froté ručník. V případě, že z nějakého důvodu musíte žehlit i na lícové straně výšivky, žehlete přes pečící papír.

Tagy: