reklama

Jak pečovat o vyšívané oblečení, aby vypadalo stále dobře?

  • Téma: Hobby
  • Prima DOMA
  • Adriana Dosedělová
  • 8. listopadu 2021 18:00

Vyšívané oblečení a dekorativní textil jsou něčím jedinečným a krásným. Aby něco takového vzniklo, stálo to někoho hodně energie a času. A pokud jste si daný kousek nevyšívali sami, jistě víte, že to nebylo ani nejlevnější. Byla by proto škoda, kdyby to všechno šlo záhy vniveč, jen kvůli tomu, že jste nevěděli, jak o takovou krásu pečovat. Naštěstí jsme tu my a my vám prozradíme, jak pečovat o vyšívané oblečení, aby vypadalo skvěle.

reklama

Jak pečovat o vyšívané oblečení a dekorace

Vyšívané oblečení ani vyšívaný dekorativní textil, není možné jen tak hodit do pračky a jednoduše ho vyprat. Praní vyšívaného textilu je totiž spojeno s jistými úskalími. Je zde v prvé řadě riziko, že by barevné nitě mohly pouštět barvu. Pokud byste tedy takový kus textilu hodili do pračky, došlo by k jeho úplnému zničení. Vždy je proto důležité u nového kousku zkontrolovat látku i vlákna na stálobarevnost. Zjistíte to s pomocí jednoduchého testu.

Jestliže jsou na textilu velké bloky barevné výšivky, navlhčete kus bílé látky do studené vody a jemně jí přetřete každou barvu nitě na vašem oděvu. V případě, že jsou plochy menší, použijte k tomu místo kusu bílé látky vatový tampon nebo štětičku. Pakliže, dojde k přenosu barvy na hadřík, tampon nebo štětičku, není textil vůbec možné prát. Takový textil je možné čistit pouze v profesionální čistírně. Když ale nedojde k přenosu barev, můžete tkaninu prát ručně nebo na jemný cyklus.

Před praním to nejprve zkuste s vysavačem

Pokud vyšívaný kousek začne vypadat fádně, pomoci mu můžete s pomocí vysavače. Zakryjte konec hadice nylonovou punčochou a pomalu vysávejte tak, že budete držet hubici těsně nad výšivkou. Pokud chcete vysávat vyšívaný polštář, otočte nejprve potah naruby, vysajte ho a pak vysajte i jeho přední stranu.

Pokud výšivka obstála u testu, zkuste ji ručně vyprat

V případě, že je oděv nebo dekorativní textil stále špinavý, či silně zapáchá, možná vám nezbude nic jiného než ho vyprat. Dříve, než se však pustíte do praní, ošetřete viditelné skvrny podle typu skvrny. Pokud je podkladová látka matná a potřebuje zesvětlit nebo vybělit, použijte kyslíkové bělidlo, nikdy ne chlorové. Postupujte přitom podle pokynů na obalu a nechte kus nasáknout alespoň po dobu 4 hodin, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků. Následné ruční praní by mělo probíhat ve studené vodě.

K praní použijte jemný prací prostředek, který se dobře rozptýlí ve vodě bez toho, aby na látce zanechal zbytky. Do předem vyčištěného dřezu nebo jiné nádoby napusťte vodu, přidejte jemný prací prostředek a po jeho rozptýlení do vody vložte textil, který chcete vyprat. Celý ho namočte a následně jím jemně pohybujte ve vodě. Pozor, látku nijak nemačkejte, ani jí nekruťte. Nechte jej odležet ve vodě 10 minut. Pak vodu vypusťte. Dřez naplňte čistou vodou. Oblečení pak ve vodě vymáchejte. Opakujte to, dokud nebudou voda i oblečení zbavené pracích prostředků.

Sušení vypraného vyšívaného textilu

Po vyprání vyšívaných kousků z nich jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Zabalte tkaninu do čistého světlého ručníku, který vám pomůže dostat z vyprané látky co nejvíce vlhkosti. Nakonec vypraný kousek rozprostřete na suchý ručník a nechte uschnout. Pozor, nesušte ho na přímém slunci.

Pokud vyšívané oblečení po usušení potřebuje vyžehlit, žehlete ho vždy na rubové straně, abyste zabránili zploštění výšivky, položte si na žehlicí prkno pod textil tlustý měkký froté ručník. V případě, že z nějakého důvodu musíte žehlit i na lícové straně výšivky, žehlete přes pečící papír.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama