reklama

Jak pojmenovat dítě? Jiřího a Annu pomalu střídá Rumia či Lennon

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu tak nahrazují Rumia, Ragnar nebo Lennon. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se potom nemusí sejít s pochopením úřadů.

reklama

Například zpěvačka Monika Bagárová, která se stala maminkou teprve před pár hodinami, dala své prvorozené dceři jméno Rumia. Holčička je tak první českou nositelkou tohoto jména. Dosáhnout toho, aby dítě takové pojmenování mohlo mít v rodném listě, ale není jednoduché. Je třeba žádat o posouzení.

K tématu

Znalecký posudek na tuto žádost píše lingvistka Miroslava Knappová. „Projde to, protože jsem nakonec našla podklady v japonštině. Oni to mají z rodinných důvodů po někom jiném, ale prostě to projde,“ konstatuje Knappová. Bagárová dceru pojmenovala po tchyni.

Novela zákona

Často své děti neobvyklými jmény obdarovávají rodiče z řad slavných osobností. Například moderátorka Emma Smetana má holčičku Lennon Marlene. Ani zahraniční celebrity nezůstávají pozadu. Třeba zpěvačka Beyoncé pojmenovala své děti Blue Ivy a Sir.

Pojmenovat dítě po filmovém hrdinovi či historické postavě už také není ničím neobvyklým, v Česku máme třeba nositele jména vikingského vůdce Ragnara. Ne vždy ale dojde ke schválení zvoleného jména rodičů úřady. Čeští úředníci nepovolili například jména jako Investice, Ferrari nebo Análie.

V Česku byla ale nedávno navržena novela zákona o matrikách, která by českým ženám umožňovala bez problému z jejich jména odstranit příponu -ová.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama