Jak pojmenovat dítě? Jiřího a Annu pomalu střídá Rumia či Lennon

Novorozenec s matkou

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu tak nahrazují Rumia, Ragnar nebo Lennon. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se potom nemusí sejít s pochopením úřadů.

Například zpěvačka Monika Bagárová, která se stala maminkou teprve před pár hodinami, dala své prvorozené dceři jméno Rumia. Holčička je tak první českou nositelkou tohoto jména. Dosáhnout toho, aby dítě takové pojmenování mohlo mít v rodném listě, ale není jednoduché. Je třeba žádat o posouzení.

Znalecký posudek na tuto žádost píše lingvistka Miroslava Knappová. „Projde to, protože jsem nakonec našla podklady v japonštině. Oni to mají z rodinných důvodů po někom jiném, ale prostě to projde,“ konstatuje Knappová. Bagárová dceru pojmenovala po tchyni.

Novela zákona

Často své děti neobvyklými jmény obdarovávají rodiče z řad slavných osobností. Například moderátorka Emma Smetana má holčičku Lennon Marlene. Ani zahraniční celebrity nezůstávají pozadu. Třeba zpěvačka Beyoncé pojmenovala své děti Blue Ivy a Sir.

Pojmenovat dítě po filmovém hrdinovi či historické postavě už také není ničím neobvyklým, v Česku máme třeba nositele jména vikingského vůdce Ragnara. Ne vždy ale dojde ke schválení zvoleného jména rodičů úřady. Čeští úředníci nepovolili například jména jako Investice, Ferrari nebo Análie.

V Česku byla ale nedávno navržena novela zákona o matrikách, která by českým ženám umožňovala bez problému z jejich jména odstranit příponu -ová.

Tagy: