reklama

Jak pojmenovat dítě? Jiřího a Annu pomalu střídá Rumia či Lennon

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu tak nahrazují Rumia, Ragnar nebo Lennon. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se potom nemusí sejít s pochopením úřadů.

reklama

Například zpěvačka Monika Bagárová, která se stala maminkou teprve před pár hodinami, dala své prvorozené dceři jméno Rumia. Holčička je tak první českou nositelkou tohoto jména. Dosáhnout toho, aby dítě takové pojmenování mohlo mít v rodném listě, ale není jednoduché. Je třeba žádat o posouzení.

K tématu

Znalecký posudek na tuto žádost píše lingvistka Miroslava Knappová. „Projde to, protože jsem nakonec našla podklady v japonštině. Oni to mají z rodinných důvodů po někom jiném, ale prostě to projde,“ konstatuje Knappová. Bagárová dceru pojmenovala po tchyni.

Novela zákona

Často své děti neobvyklými jmény obdarovávají rodiče z řad slavných osobností. Například moderátorka Emma Smetana má holčičku Lennon Marlene. Ani zahraniční celebrity nezůstávají pozadu. Třeba zpěvačka Beyoncé pojmenovala své děti Blue Ivy a Sir.

Pojmenovat dítě po filmovém hrdinovi či historické postavě už také není ničím neobvyklým, v Česku máme třeba nositele jména vikingského vůdce Ragnara. Ne vždy ale dojde ke schválení zvoleného jména rodičů úřady. Čeští úředníci nepovolili například jména jako Investice, Ferrari nebo Análie.

V Česku byla ale nedávno navržena novela zákona o matrikách, která by českým ženám umožňovala bez problému z jejich jména odstranit příponu -ová.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama