Jak předcházet požárům? Na pomoc přichází drony a umělá inteligence

V letní sezóně a obdobích sucha jsou lesní požáry stále častějším fenoménem, který každoročně zničí zhruba 4 miliony km2 půdy po celém světě. Rozsáhlé požáry pravidelně sužují i Řecko, které se proti nim rozhodlo nově bojovat s pomocí moderních technologií. Průlomový projekt ve spolupráci technologické společnosti Huawei, operátora Nova-Wind a startupu PROBOTEK prostřednictvím dronů a umělé inteligence umožní detekovat požár v jeho ranném stádiu a okamžitě přivolat potřebnou pomoc. Díky tomu lze efektivně chránit lesní ekosystémy i místní obyvatele.

Jen za loňský rok bylo v Řecku zaznamenáno přes osmdesát požárů, které dohromady zničily 130 tisíc hektarů půdy. Jedná se o rozlohu dosahující téměř trojnásobku území hlavního města Prahy. Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS) navíc varuje, že se letošní rok už nyní prezentuje horšími čísly, než uplynulá léta. „Abychom ochránili naše národní dědictví, musíme chránit životní prostředí, tedy flóru a faunu naší země,“ prohlásil řecký ministr pro rozvoj venkova Georgios Georgantas při slavnostním představení projektu. „V tomto úsilí hrají významnou roli špičkové technologie, jejichž přínos může být zásadní nejen pro ochranu lesů, ale i obecně pro řešení klimatické krize.“

Systém detekce požárů využívá k identifikaci potenciální krizové události širokou síť senzorů, které jsou umístěny na strategických místech daného území. Senzory jsou pomocí 5G sítě propojeny s platformou pro správu incidentů a zároveň se speciálními drony, které v pravidelných intervalech letecky kontrolují území. Pokud dron obdrží indikaci od konkrétního senzoru, okamžitě vyrazí zkontrolovat požadovanou lokalitu i mimo svůj obvyklý letecký plán. Pokud umělá inteligence na základě sofistikovaného algoritmu vyhodnotí, že se na záběrech z kamery dronu nachází kouř či oheň, vyšle upozornění do kontrolního centra, jehož prostřednictvím jsou následně přivoláni hasiči. Dron po celou dobu incidentu zůstává ve vzduchu a v reálném čase monitoruje situaci.

Systém je v současné době nasazen ve formě pilotního projektu na bezmála 385 hektarech řeckého lesa Syggrou, který je posledním ryze přírodním lesem v celém regionu Atika. Na území lesa se nacházejí cenné archeologické vykopávky a díky své jedinečné kráse se v posledních letech stal vyhledávaným cílem turistů i široké veřejnosti. „Tento les čítá 750 borovic a s ohledem na to je jednou z našich priorit prevence požárů, které v posledních letech silně postihují naši zemi. Vedle dalších preventivních opatření, která každé léto příjimáme, nás v této souvislosti oslovila spolupráce se společnostmi Huawei, Nova-Wind a PROBOTEK na realizaci pilotního projektu detekce požárů v naší oblasti,“ pochválil společné úsilí Dionisis Kyriakopoulos, prezident řeckého Institutu zemědělských věd.

Vznik projektu umožnila iniciativa Elevate Greece řeckého Ministerstva rozvoje a investic, jejíž cílem je identifikovat nadějné startupy a podpořit jejich růst. Jejím prostřednictvím se společnost Huawei propojila se startupem PROBOTEK nabízejícím řešení pro systémy včasné detekce a převzala financování pilotního projektu. Nova-Wind je do spolupráce zapojena jako telekomunikační poskytovatel bezdrátového pokrytí.

„Partnerství společností Huawei, Nova-Wind a PROBOTEK představilo inovativní pilotní program pro detekci požárů, který využívá technologie 5G, umělou inteligenci, algoritmy a nejmodernější drony,“ představil nadějný projekt náměstek ministra pro výzkum a technologie Christos Dimas a následně poblahopřál tvůrcům a partnerům iniciativy. „Obchodní synergie společností z technologického sektoru s nově vzniklými počiny iniciativy Elevate Greece jsou dobrým příkladem toho, jak můžeme stavět na našem talentu, nápadech a lidských zdrojích, abychom mohli čelit výzvám naší doby – jako například klimatické krizi.“

Ke společnému projektu se vyjádřil i výkonný ředitel řecké pobočky společnosti Huawei Nikos Lazaris, který vyzdvihl důležitost spolupráce velkých firem se startupy a zmínil dlouhodobou podporu iniciativy Elevate Greece technologickou společností. „Jako oficiální podporovatelé iniciativy Elevate Greece Ministerstva rozvoje a investic jsme již finančně pomohli řadě startupů působících v oblasti technologií čtvrté průmyslové revoluce,“ uvedl Lazaris. „Těšíme se na budoucí partnerství se startupy v klíčových technologických odvětvích, která budou prospěšná pro naši společnost i přírodní bohatství naší země.“

Tagy:

Hlavní zprávy

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš
Nový den

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

08:33

I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl jeden z Čechů bojujících na Ukrajině

07:55

Šéf ochranky prezidenta Uruguaye je vyšetřován kvůli falešným dokladům pro Rusy

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Na Floridě bijí na poplach. Z domovů utíkají statisíce lidí, na oblast se řítí hurikán Ian

Obyvatelé jihovýchodního pobřeží USA se připravují na nejhorší. Ve čtvrtek by je mohl zasáhnout hurikán Ian. Nejtvrději by měl hurikán udeřit na záliv Tampa Bay a sousedící okresy. Floridský guvernér Ron DeSantis proto už v sobotu vyhlásil stav ohrožení ve všech 67 okresech státu. S evakuací statisíců lidí bude pomáhat i Národní garda. Hurikán změnil cesty výletních lodí a zásadně ovlivní i fungování mezinárodních letišť na Floridě.

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.