Kolik zaplatíme za energie?
Energošmejdi se nezastavují a vymýšlejí stále nové triky. Nově se vydávají za Energetický regulační úřad a telefonicky po lidech požadují zaplacení vysoké pokuty. Podvodníci to zkoušejí i klasickým podomním prodejem, kdy lidem nevědomky podsouvají plné moci k podepsání nebo se vydávají za zaměstnance prověřených energetických společností.
Snahy energošmejdů nepřestávají ani po energetické krizi. Podvodníci totiž využívají situace, kdy velká část spotřebitelů pomýšlí nad změnou svého dodavatele. Řada domácností se proto setkala s podomními prodejci nebo obtěžujícími telefonáty ze strany podvodných firem.
ČTĚTE TAKÉ: Pět triků, které vám ušetří tisíce korun za energie. Stačí zkontrolovat jistič či myslet dopředu
V poslední době se snaží získávat plné moci od důvěřivých lidí, kterým následně uzavřou velmi nevýhodnou smlouvu. Známé jsou také případy, kdy se podvodníci vydávají za zaměstnance energetických společností, za které následně poskytují drahé poradenství.
Známým trikem také je, když spotřebitelé nemají před uzavřením smlouvy k dispozici veškerou smluvní dokumentaci. Dodavatelé také někdy zatajují či uvádějí neúplné informace, například o délce smlouvy nebo o tzv. garanci ceny. Obchodníci zákazníky také mnohdy tlačí do nevýhodných produktů, z nichž mají větší provize. To může být spojeno i s nátlakovým chováním.
Víte, za co platíte? V ceně elektřiny a plynu se skrývá více poplatků, než možná tušíte
Ceny energií hrají klíčovou roli v rozpočtu domácností. Proč se ale neustále proměňují a kdo vlastně určuje, jak vysoké zrovna budou? Pojďme se podívat na to, z čeho se cena elektřiny a plynu skládá, co na ni má vliv a jak ji udržet na uzdě.
Domácnosti se také mohou setkat s tím, že někteří dodavatelé plynu záměrně vypouštějí z ceny tzv. BSD poplatek. Jedná se o Bezpečnostní standard dodávek, který míří na uskladnění plynu například v zásobnících. Nabídka proto může zprvu vypadat výhodněji. Tento poplatek ale poté obchodníci účtují zvlášť. „Ve výsledku srovnání nabídek na našem projektu Energie srozumitelně pak u jednotlivých nabídek klienty upozorňujeme na různá úskalí smluv, na která v rámci revize smluvní dokumentace narazíme,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel společnosti encall Tomáš Suchý.
Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje také před novým trikem. Od konce srpna se totiž objevily podvodné telefonáty, ve kterých hlasový automat vyzývá k úhradě pokuty od energetického úřadu. V případě nezaplacení by hrozil soudní spor.
Aby podvodný telefonát vypadal skutečně, tak je podpořen i dalšími kroky. „Na telefonický hovor navazovala SMS zpráva s odkazem, na němž se dotyční měli dozvědět více informací. Tento odkaz vedl na webovou stránku nápadně připomínající oficiální stránky úřadu, avšak na jiné adrese,“ uvedl Energetický regulační úřad.
Pokud někdo podobný telefonát obdrží, tak by ho měl ignorovat, případně volajícího zablokovat. Energetický regulační úřad totiž na podobný úkon ani nemá pravomoc. „Skutečnost, že se jednalo o podvod, je zřejmá už z výčtu zákonných kompetencí ERÚ. Úřad totiž nemá pravomoc běžným spotřebitelům ukládat jakékoliv pokuty a nemůže po nich tedy žádné peníze ani vymáhat,“ dodal úřad.
Jak na energošmejdy?
Pokud se lidé s takovými nabídkami setkají, měli by postupovat podle desatera rad před uzavíráním smluv. V první řadě se radí nespěchat a dobře si promyslet obdrženou nabídku. Důležité je se zeptat, s kým jednáte, a následně takového člověka prověřit přes reference. Lidé by také měli pečlivě číst smlouvu a dát si pozor, aby se ceník nemohl lehce změnit.
Odběratelé by měli být rovněž na pozoru, pokud zprostředkovatel porušil zákaz podomního prodeje. To samé platí i pro nabídky po telefonu. „Ptejte se, kdy a komu jste udělili svolení, aby vás mohl kontaktovat po telefonu. Své svolení můžete kdykoliv odvolat, udělejte to. Jestliže ho dotyčný nemá, porušil zákon,“ uvádí úřad.
Obecně se radí takovému prodejci nedůvěřovat a prověřit ho. Pozor bychom si měli dát také na odměny. Zprostředkovatel totiž může chtít odměnu za zprostředkování. Nejprve je ale nutné se podívat do smlouvy, kolik budete platit. Lidé by si také měli určit strop, kolik chtějí za energie platit.
Bezpečnou nabídku lze získat i přes online kalkulačku
Od začátku roku došlo k více než sto tisícům přechodů mezi energetickými společnostmi. Domácnosti si ve velkém vybírají nejvýhodnější nabídky, které dodavatelé předkládají. Vybrat si vhodnou společnost přitom není nic složitého.
Využít můžete například výhod kalkulačky, kterou připravila redakce CNN Prima NEWS. Do vyhledávače stačí zadat jen poštovní směrovací číslo kvůli distributorovi, způsob využití energie, orientační velikost nemovitosti a současné zálohy.
Kalkulačka poté sama nabídne relevantní produkty od více dodavatelů včetně cenového srovnání. Do kalkulačky cen také stačí nahrát fakturu a umělá inteligence si sama načte potřebné informace, takže nemusíte nic vyplňovat.